Mersin Turizm Fuarı kapılarını açtı


Mersin Üniversitesi (MEÜ) Turizm Fakültesi ve Mersin Turizm Mezunları Derneği iş birliğinde Mersin’in turizm potansiyelinin artırılması için düzenlenen Mersin Turizm Fuarı kapılarını açtı. Bilimsel söyleşiler, yatırıma yönelik Mersin turizm planları, Mersin’in alternatif tur rotaları, endüstriyel turizm tasarımları, gastronomi, defile ve gösterileri kapsayan bu fuar Mersin Üniversitesi Akdeniz Kültür Merkezi’nde 17-18-19 Nisan tarihlerinde 10.00-17.00 saatleri arasında misafirlerini ağırlayacak.

 

Tarih : 18 Nisan 2024 Perşembe 12:09

Haber Merkezi

MEÜ Akdeniz Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleştirilen fuarın ilk gününe Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eylem Eren, Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir, Aydıncık Kaymakamı Selahattin Hıdır, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Dekanlarımız, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, öğretim elemanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Fuarda ilk olarak Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Atasoy ile birlikte fuar kapsamında çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından açılan stantları gezerek bilgi aldı. Fuar’ın Mersin turizminin gelişimi için çok önemli olduğunu belirten Vali Pehlivan, fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Daha sonrasında gerçekleştirilen açılış töreninde ilk olarak müzisyen Yeliz Güzel ve Renganenk korosu tarafından bir müzik dinletisi katılımlarla buluştu. Dinleti sonrası Rektör Prof. Dr. Erol Yaşar tarafından müzisyen Yeliz Güzel’e fuara sunmuş olduğu katkılardan dolayı bir plaket takdim edildi.

“MERSİN, BÜYÜK BİR TURİZM POTANSİYELİNE SAHİP”

Müzik dinletisi ardından açılış programında konuşan Prof. Dr. Erol Yaşar, Mersin’in doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mirası ile büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Erol Yaşar, “Kadim kültürlerin kavşağındaki şehrimiz tarih ve kültür meraklılarını cezbetmektedir. Mersin, kıyı turizmi için ideal bir destinasyondur. Toros Dağları doğa sporları ve eko turizm için ideal alanlar sunmaktadır. Mersin'in verimli arazileri tarım turizminde cazip bir zemin oluşturmaktadır. Zengin yöresel yiyecek ve içecek çeşitliliğini mutfak kültüründe barındıran Mersin yöresi, geçmişten günümüze kadar bölge ve ülke mutfak kültürüne değerli katkılar vermektedir.” dedi. Mersin’in turizm sektöründe rekabetçi bir konuma yükselmesi için önemli gelişmelerin yaşandığını belirten Prof. Dr. Erol Yaşar, “Toros Dağları'nı aşan tünellerin tamamlanması, yeni turizm bölgelerinin ilan edilmesi ve yakın gelecekte Mersin'in uluslararası hava limanlarına bağlanacak olması, bölgedeki turizm faaliyetlerini daha çekici hale getirmektedir. Bu gelişmeler, Mersin'in turizmde daha rekabetçi bir konuma ulaşmasını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı. Mersin Turizm Fuarı’nın sektör ile akademiyi bir araya getirme noktasında da önemli bir misyon üstlendiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Bu tür etkinliklerin, şehrimizin turizm potansiyelini daha geniş kitlelere tanıtacağına gönülden inanıyorum. Fuarın gerçekleşmesine destek ve emek veren, bizlerle birlikte olan, deneyimlerini bizlerle paylaşan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

“FUARIMIZ MERSİN TURİZMİNİN HİKAYESİNİ ANLATMAK İÇİN BİR BULUŞMA NOKTASI”

Daha sonrasında söz alan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Atasoy ise, Mersin’in estetik güzellikleriyle göz kamaştıran etkileyici bir mekan olduğunu ve üç gün boyunca sürecek olan fuarda da Mersin’in tanıtılacağını ifade etti. Mersin’in yüksek turizm potansiyeline sahip olduğunu ve bu alanda planlama ve tanıtım çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Prof. Dr. Atasoy, “Bu amaç doğrultusunda düzenlediğimiz fuarımız, Mersin turizminin güzel hikayesini anlatmak için bir buluşma noktası olacak ve her biri kendi hayallerini gerçekleştirmek için yola çıkan girişimcilerle dolup taşacaktır. Bu fuar için dört yıldır titizlikle hazırlanıyoruz. Yöremizin zenginliklerini keşfetmek için derinlemesine araştırmalar yaptık. Fuarımızda birçok etkinlik gönüllülük esasına dayalı olarak yapılacak. Valiliğimize, Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar’a, belediyelerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Fuarın ilk gününde “Turizmde Akademik ve Sektör Buluşması” adlı panel, “Mersin Mitolojisi” başlıklı öykü dinletisi, “Klikyumdan Kilime, Dokumadan Giyime” başlılık defile gösterisi ve Arslanköy Tiyatro Topluluğu Yönetmeni Ümmiye Koçak ve sanatçılar tarafından “Ana, Gökyüzü Delinmiş” isimli bir tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. 18-19 Nisan tarihlerinde devam edecek Mersin Turizm Fuarı’nda, resim sergileri, söyleşiler, şiir dinletileri, gösteriler, kitap tanıtımları ve imza günleri gibi birçok etkinlik ile Mersin’in turizm potansiyeli ortaya çıkarılmaya devam edecek.

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA