Başkan Gültak’dan festivale davet!


Akdeniz Belediye Meclisi, Ekim ayı ilk birleşimini, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Toplantıda, üniversitelerin 2 yıllık bölümlerini kazanan Akdenizli öğrencilere 3 bin; 4 yıl ve üstü bölüm kazanan öğrencilere de 5 bin TL nakdi destek sağlanması oybirliği ile kabul edildi. Öte yandan Başkan Gültak, bu yıl 21-22 Ekim tarihleri arasında 4’üncüsü düzenlenecek olan “Geleneksel Karaduvar Balık Festivaline” tüm Mersinlileri ve civar illerde yaşayan vatandaşları davet etti.

 

Tarih : 2 Ekim 2023 Pazartesi 12:52

Neşet TORUN

Diğer yandan; mahalle muhtarlarına sağlanan ödenek de 900 TL’den bin 300 TL’ye yükselecek. Bir takım konuların komisyonlara sevk edildiği Meclis toplantının öncesinde, birkaç ay önce toprakla buluşturulan ve geçmişi 10 bin yıla dayanan atalık karakılçık tohumu buğdayından üretilen undan yapılan lezzetli poğaçalar Meclis üyelerine ikram edildi.  Yoklama, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda Belediye Meclis Başkanı ve üyelerine 2024 yılında meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkı miktarının tespit edilmesine ilişkin teklif ile 2024 Mali Yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri ile ilgili teklif ilgili komisyonlara sevk edildi. Toplantıda; 5393 sayılı Kanun, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Resmi Gazete’de yayınlanan Kamu İdarelerince Hazırlanacak Stratejik Plan ve Performans Programları ile Faaliyet Raporlarına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik gereği hazırlanan 2024 Mali Yılı performans programı ile ilgili teklifin komisyonlara havalesi yapıldı.

AKDENİZLİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

Akdeniz Belediyesi 2024-2026 dönemi bütçesi ile ilgili teklifin de komisyonlara sevk edildiği toplantıda, belediye sınırları içerisinde bulunan 65 mahalle muhtarına, muhtarlık binasında kullanılan elektrik, su, internet, telefon ve benzeri giderler için ödenen aylık 900 TL’nin, bin 300 TL’ye çıkarılması ile ilgili teklif, komisyonlara sevk edildi. Çeşitli imar planlarına ilişkin düzenlemelerin de komisyonlara sevk edildiği toplantıda, Mersin İli Akdeniz İlçesinde ikamet eden ve ÖSYM tarafından yapılan 2023 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında (Açık öğretim Fakülteleri hariç) Türkiye’de yerleşik devlet üniversitelerini kazananlar ile Türkiye ve KKTC de yerleşik vakıf üniversitelerini tam burslu kazanan öğrencilere verilecek nakdi destek konusu da görüşüldü. Komisyonlardan oybirliği ile gelen konu, Meclis üyelerinin de oybirliği ile kabul edildi.

GÜLTAK, TERÖR SALDIRISINI KINADI

Ankara’da, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönelik terör saldırısını kınayan Başkan Gültak, hafta sonunda gerçekleşen terör saldırısına kahramanca karşılık verirken yaralanan güvenlik güçlerine şifalar diledi. Bu ve benzeri hain eylem ve saldırılar terör örgütünün son çırpınışları olduğunun altını çizen Başkan Gültak, “Hiçbir terör örgütü, ülkemizin kutlu yürüyüşünü engelleyemeyecektir. Milletimizin geleceğine, huzuruna ve güvenliğine kast eden alçaklar emellerine ulaşamamıştır, bundan sonra da ulaşamayacaklardır. Çünkü Milletimiz teröre asla teslim olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Saldırıyı gerçekleştiren terör örgütünü, arkasındaki karanlık güçleri bir kez daha şiddetle kınıyor ve lanetliyorum” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; “Devlet ve millet olarak uzun yıllardır verdiğimiz mücadeleler neticesinde tesis edilen huzur, barış ve güven ortamının bozulmasına yönelik hiçbir girişim başarılı olamayacaktır. Türkiye; adı ne olursa olsun teröre ve teröriste hiçbir zaman teslim olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Milletimiz ve devletimiz, hain ve karanlık odaklara fırsat vermeyecek, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde mücadelesini sürdürecektir” dedi.

HAYDİ FESTİVALE!

Akdeniz Belediye Meclisi Ekim ayı birinci birleşiminde Meclis üyelerine hitap eden Başkan Gültak, bu yılki balık festivalini, Karaduvar Mahallesi’ne kazandırdıkları 23 dönüm büyüklüğe sahip olan ve Meclis üyelerinin oybirliği kararı ile “Sardalya Park” adı verilen yeşil alan yanında düzenleyeceklerini belirtti; tüm Mersinlileri 2 gün boyunca dolu dolu geçecek festivali ziyaret etmeye çağırdı. Festivalin bu yılki konuk sanatçısının, her yaştan insanın beğeniyle dinlediği sanatçılardan Serkan Kaya olacağını kaydeden Başkan Gültak; “Yine yüz bini aşkın insanı ağırlamayı hedeflediğimiz festivalimizde, konuklarımıza balık-ekmek ikramı, çocuk oyun ve aktivite alanları, renkli gösteriler ve animasyonlar, yerli sanatçılarımızın katılımıyla konserler olacak. Her festivalde olduğu gibi yine kadınlar tarafından çeşitli ürünlerin sergilendiği stantlar açılacak. Türk Yemekleri Uzmanı ve Yazar Sayın Sahrap Soysal’ın söyleşi vereceği festivalimizde, gastronomi dünyasının büyük isimlerinden Şef Fikret Özdemir “Gastro Şovu” ile karşımızda olacak” diye konuştu.

“AMACIMIZ, GÜNÜ BİRLİK İŞLER YAPMAK DEĞİL”

“Hep söylediğim üzere; bu tür etkinliklerdeki amacımız asla günübirlik işler yapmak değildir” diyen Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tıpkı Esenli Üzüm Şenliğimizde de olduğu gibi amacımız, bir yandan ilçemizi tanıtmak, ilçemizin sahip olduğu varlıkları ülkemize ve dünyaya duyurmaktır. Ancak bu sayede önce insanımız; ilçemiz, kentimiz ve nihayetinde de ülkemiz kazanır. Nitekim balık festivalimiz sayesinde Karaduvar’ı artık sadece Türkiye değil, Dünya bile tanıyor. Balıkçılarımız farklı kentlerimiz ve dünyanın değişik ülkelerinden sardalye siparişi alıyor. Bu da festivalimizin amacına ulaştığının en net göstergesidir.” Sardalya Park’ta, 21-22 Ekim’de düzenlenecek 4. Karaduvar Balık Festivali’ne tüm vatandaşları davet eden Başkan Gültak; “O gün kimseye randevu vermeyin. Şirin bir balıkçı kasabamız olan Karaduvar’da düzenleyeceğimiz festivalimize hepinizi bekliyoruz. Lezzetin eğlence ile buluştuğu balık festivaline tüm halkımız davetlidir” dedi.

Toplantıda, çeşitli imar planı değişiklikleri ve düzenlemelerine ilişkin konular da karara bağlanmak üzere oybirliği ile ilgili komisyonlara sevk edildi. Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı “19 Ekim 2023 Perşembe günü saat 10:00’da” yapılacak.

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!
 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA