‘Vergide Adalet’ eylemleri sürüyor


Sağlık çalışanlarının vergide adalet arayışları sürüyor. Mersin’de ‘Vergide Adalet’ eylemlerinin 18’ncisini Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı önünde gerçekleştirildi. Sağlık çalışanları adına bir açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. İzzet Çalış, “Yoksulluk rakamlarını yazmaktan, hükümetin TÜİK’in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık. Yandaş şirketlerin karını artıran çalışanların vergi yükünü azaltmayan vergi paketine izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Tarih : 10 Temmuz 2024 Çarşamba 13:27

Necdet TAŞ

‘Vergide Adalet’ eylemleri 18’nci haftaya girdi. Mersin Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Dev Sağlık-İş, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Mersin Aile Sağlığı Çalışanları Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Tabip Sen üyeleri vergi adalet eylemlerinin 18’ncisini Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı önünde gerçekleştirdi.

“ARTIK BIKTIK, USANDIK”

Burada bir açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. İzzet Çalış, “Bugün 10 Temmuz Çarşamba, on sekiz haftadır vergide adalet istiyoruz. TBMM bu hafta içinde yeni vergi paketini görüşecek. Yeni vergi paketi içinde maalesef çalışanların vergi yükünü azaltan bir madde yok. Vergi paketi emeğiyle geçinenlere yeni ek vergiler getiriyor. Haftalardır sağlık çalışanlardan alınan yüksek vergi oranlarının düşürülmesi için sağlık birimleri önlerinde yaptığımız basın açıklamalarına kayıtsız kalan hükümet, emeğiyle geçinen halkın vergi yükünü artırmanın programını hazırlıyor. Maliye Bakanı Şimşek’in kamuoyu nezrinde artık inandırıcılığı kalmamıştır. Hükümetin, her açıkladığı ekonomik program, hayata geçirdiği paket sayesinde emekçi kesimler yoksullaşırken, başta hükümete yakın olan şirketler karlarına kar katıyorlar. Vergi yükünü çalışanların sırtına yükleyen politik tercih iflas etmiştir. Çalışanların her geçen gün azalan satın alma gücü dayanılmaz hale gelmiştir. Biz sağlık çalışanları hem kendi ekonomik kayıplarımız ve her gün muayene ettiğimiz şifa dağıtığımız hastalarımızın yaşadığı yoksulluk bizleri derinden üzmektedir. Toplumun da sesi olma sorumluluğumuz gereği on sekiz haftadır alanlarda taleplerimizi yineliyoruz. Yoksulluk rakamlarını yazmaktan, hükümetin TÜİK’in aldatıcı gerçek olmayan oranlara göre çalışanlara yaptığı komik ücret artışlarını dile getirmekten usandık” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETLERİMİZDEN YÜKSEK VERGİ KESİNTİLERİ YAPILIYOR”

“On sekiz haftadır hükümete sorularımızı, vergi paketinin TBMM’ye geldiği hafta yineliyoruz: Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı? Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Kazancına göre düşük ve ya hiç vergi vermeyenleri kollamaya devam edecek misiniz?” diye soran Dr. Çalış, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İhbarcılığı adaletsiz ve eşitsiz vergi toplama politikanızı örttüğünü düşünüyor musunuz? Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz? Kamuda gösterişe şatafata israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz? Yeni vergi paketini TBMM’ye getiren hükümet ve tüm milletvekillerine sesleniyoruz: Yılın ilk ayından itibaren tercihen düşük düzeyde tutulan vergi dilimlerine girdiğimiz gerekçesiyle ücretlerimizden yüksek vergi kesintileri yapılıyor. Kesinti oranları yılsonuna doğru yüzde 35 civarına çıkıyor. Bu adaletsiz ve eşitsiz vergi yükünü sırtımızdan alın, her ay sabit kalmak koşuluyla en fazla yüzde 15 vergi kesinti oranlarını hayata geçirin. Yandaş şirketlerin karını artıran çalışanların vergi yükünü azaltmayan vergi paketine izin vermeyeceğiz. Aile hekimliği çalışanları ve diğer tüm sağlık çalışanları olarak on sekiz haftadır sürdürdüğümüz ‘vergide adalet istiyoruz’ eylemlerimiz şayet TBMM’de karşılık bulmazsa, her çarşamba olduğu gibi taleplerimiz hayata geçene dek eylemlerimizi sürdüreceğiz.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA