Mersinli iş insanlarına yatırım çağrısı


Stratejik konumu, vergisel avantajları, işçilik ücretleri ve hammaddeye ulaşımda düşük fiyatlarıyla önemli fırsatlar sunan Pakistan, Mersinli yatırımcıları bekliyor. Gujrat Ticaret Odası Başkanı Sikander Ishfaq, ülke tanıtım gününde Mersin iş dünyasını Pakistan’a yatırıma davet etti. Tanıtım sonrası düzenlenen ikili iş görüşmeleriyle önemli bağlantılar kuruldu.

 

Tarih : 16 Mayıs 2024 Perşembe 17:18

Haber Merkezi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), üyelerinin ticari faaliyetlerini geliştirmelerine katkı sunmak adına Pakistan Ülke Tanıtım Günü ve Pakistan – Mersin İkili İş Görüşmeleri Etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında Pakistan Gujrat Ticaret Odası Başkanı Sikander Ishfaq başkanlığındaki Pakistan İş Heyeti, Mersinli iş insanlarıyla bir araya geldi. İlk olarak MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri İdris Üstemel ve Zeynel Aydemir’i ziyaret eden heyet burada kent ekonomisi hakkında bilgi alması sonrası düzenlenen ülke tanıtım toplantısında Mersin iş dünyasına Pakistan’ın yatırım olanaklarını anlattı. Pakistan devletinin yatırımcıları çok önemsediğini ve yatırımlara devlet garantisi verildiğini aktaran Pakistan Gujrat Ticaret Odası Başkanı Sikander Ishfaq, özellikle enerji yatırımlarını çok önemsediklerini vurguladı. Güneş enerjisi, hidroelektrik enerjisi gibi temiz enerji ya da geri dönüşüm yatırımlarını beklediklerine değinen Ishfaq, devletin özel ekonomi bölgelerinde yatırımcılara yer tahsis ettiğini, vergisel avantajlar sağladığını bildirdi. Ülkenin doğal kaynakları, stratejik coğrafi konumu,  ekonomik büyümesi ve sağlanan devlet destekleriyle yatırımcıya büyük fırsatlar sunduğunu ifade eden Ishfaq, Mersin iş dünyasını yatırıma beklediklerini aktardı. İşçilik ve hammadde maliyetlerinin de birçok ülkeye göre çok daha uygun imkanlar sunduklarını kaydeden Ishfaq, özellikle emek yoğun sektörler için Pakistan’a yatırımın kaçırılmaması gerektiğini söyledi. Son dönemlerde özellikle dijital ve teknoloji alanında Amerika ve Avrupa ülkelerinden birçok yatırımcının dikkatlerini çektiklerine de değinen Ishfaq, kendi bölgeleri olan Gujrat’ın ise mobilya, seramik, pirinç, buğday ve pembe himalaya tuzu üretiminde önde olduklarını sözlerine ekledi.  Ülke tanıtım toplantısının ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. Sektörel gruplara ayrılan Pakistanlı firmalar Mersinli meslektaşlarıyla buluşma fırsatı buldu. Etkinlik kapsamında dış ticaret, kuyumculuk, ahşap, medikal ve ilaç sektörü, mermer endüstrisi, gıda, inşaat, danışmanlık gibi geniş bir sektörel yelpazede firmalar karşılıklı kart alışverişinde bulundu. Yönetim Kurulu Üyeleri İdris Üstemel’le Zeynel Aydemir de görüşmelerde firmaları yalnız bırakmadı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA