Ekmen; “Mülakatları kaldırın”


Öğretmen atama sayılarının ihtiyaç olduğu kadarıyla revize edilmesi, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi ve mülakatın kaldırılması için Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e çağrıda bulunan DEVA Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, mülakata 60 bin kişinin davet edileceğini ve Türkiye’nin birçok yerinde komisyonlar kurulacağına dikkat çekerek, bu komisyonlar arasında standardı sağlamak mümkün olmadığı için büyük mağduriyetlere ve haksızlıklara yol açacağını söyledi.

 

Tarih : 8 Mayıs 2024 Çarşamba 13:46

Haber Merkezi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı yaparak açıklanan öğretmen atama sayılarının ihtiyaç olduğu kadarıyla revize edilmesi, ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi ve mülakatın kaldırılması için Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e çağrıda bulundu. En son 8 Mayıs 2023'te yani bir yıl önce 45 bin öğretmen ataması gerçekleştiğini hatırlatan Ekmen, bu yüzden kamuoyunda 100 bin civarında öğretmen ataması yapılacağına dair bir beklenti ve talep oluştuğuna dikkat çekti. Ekim 2023’te Bakan Tekin’in, “68 bin civarında öğretmen ihtiyacımız var” açıklamasına istinaden öğretmen adayları ve aileleri en azında 50 bin öğretmen atanır diye bekliyordu. Bugün açıklanan 20 binlik rakamı, Sn. Erdoğan açıklamaktan kaçınmış ve bence Sn. Tekin de mahcup bir şekilde ilan etmiştir. 68 bin ihtiyaç varken 20 bin atama yapılacak olması gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır diyen Ekmen, atama sayısı az olunca branş bazında dağılımı da komik olmaktadır dedi. Ekmen, örneğin; ilköğretim matematik için 174, ortaöğretim matematik için 317, fen bilimleri için 305, fizik için 283 kadro tahsis edildiğini ifade etti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e de seslenen Ekmen, “Sayın Bakanım, tasarruf kalemlerine öğretmen atamalarından başlamayınız, çünkü tasarruf yapılacak çok daha ciddi kalemler vardır. Her şeyden önce davetiyeli ihale sisteminin son bulması gerekiyor. Her türlü israf, gösteriş ve yolsuzluğu ve yolsuzluğu içeren adımların kamu tarafından sonlandırılması gerekiyor. İşçi alacaklarıyla, öğretmen maaşları emin olunuz tasarruf sağlayamazsınız. Tam aksine bunlar, ülkenin ekonomisini büyütecek çok önemli adımlardır. Bu yüzden 20 bin atama sayısının bu yıl içerisinde yapılacak ek atamalarla minimum 50 bine tamamlanması gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

“MÜLAKATLAR, MAĞDURİYETLERE SEBEBİYET VERİYOR”

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in bugünkü açıklamasında göze çarpan diğer bir önemli problem de en az 45 dakika sürecek bir mülakat yapılacağını söylemiş olmasıdır” şeklinde konuşan Ekmen, bu uygulamanın 15 Temmuz Darbe Kalkışmasından sonra hayatımıza girdiğine ve süreklilik kazandığına dikkat çekti. Bu uygulamanın suiistimal edildiğine dair kamuoyunda birçok örnekle karşılaştık diyen Ekmen, bu yüzden Sn. Ziya Selçuk ve Sn. Mahmut Özer döneminde mülakat puanları sınav başarısına etki etmeyecek şekilde sembolik düzeye çekildiğini ifade etti. Ekmen, “Buna mukabil seçimden önce mülakatın kalkacağı sözü verilmişken şimdi de yüzde 50 etkili olacağının açıklanması çok yanlıştır” dedi. Mülakata 60 bin kişinin davet edileceğini ve Türkiye’nin birçok yerinde komisyonlar kurulacağını söyleyen Ekmen, bu komisyonlar arasında standardı sağlamak mümkün olmadığı için büyük mağduriyetlere ve haksızlıklara yol açacağını ifade etti. Adaletsiz bir uygulamaya sebebiyet verilmemesi için Milletvekili Ekmen, Bakan Tekin'e şu sözlerle çağrıda bulundu: “Sayın bakanım, emin olunuz hiçbir mülakat yapılmadan doğrudan yerleştirme yoluyla ortaya çıkacak öğretmen kalitesi mülakat komisyonlarının vereceği karardan çok daha kaliteli olacaktır. Çünkü içinde bulunduğumuz ortamda her türlü adam kayırmacılığının, her türlü insanların hayatının değişik noktalarında kendilerine dair aldıkları kararların siyasi nedenlerle aleyhlerine yorumlandığı bir ortamda bu komisyonların vereceği kararların hakkaniyetli, adil ve eşitlikçi olduğunu kimse savunamaz. Bu yüzden, lütfen sınava girecek her bir öğrenciyi kendi evladı gibi kabul edin ve sadece komisyonlar arasındaki yaklaşım farkının dahi 20 bin kişi arasında yaratacağı eşitsizliği göz önünde bulundurun ve bu yaklaşımdan vazgeçin. Hem bu yaklaşımdan vazgeçmekle Sayın Cumhurbaşkanı'nı da sözünü tutmayan ve seçim öncesi vermiş olduğu sözü seçimden sonra rafa kaldıran bir siyasetçi durumuna düşmekten de kurtarırsınız. Türk Milli Eğitim sisteminde, üniversitelerde alınan eğitimin yetersiz olduğu düşünülüyorsa, aynı şey canımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanları için de geçeli değil midir? sağlıkçılar için mülakat yapmayıp neden öğretmenler için yapıyorsunuz?” dedi. Öğretmen atama sayısının sınırlı tutulmasıyla bunun yerine ihtiyacın ücretli öğretmenlik uygulamasıyla kapatıldığını belirten Ekmen, böylece öğretmen adayları atanmak yerine hizmet sektörü, hatta asgari ücretin bile altında çalışmak zorunda bırakılıyor” dedi. Ekmen, bu uygulamanın çocuklarımızın psikolojisini bozduğunu ve devlete olan güvenini zedelediğini belirterek ihtiyaç kadar öğretmen ataması yapılması çağrısını yineledi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA