Yangın yönetmeliği raflarda kalmasın!


İstanbul’daki yangın felaketiyle ilgili bir açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı İsmail Oğuz, “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik incelendiğinde ve harfiyen uygulandığında yangın, felaket olmaktan çıkmaktadır. İşyeri açma ve kullanma izni aşamalarında MMO tarafından kontrollerin yapılması önemli ölçüde bu gibi kazaların önüne geçecektir. Birçok yönetmelik gibi yangın yönetmeliği de raflarda kalmasın. Uygulansın, uygulattırılsın ve denetlensin. Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin” dedi.

 

Tarih : 3 Nisan 2024 Çarşamba 15:35

Neşet TORUN

İstanbul Gayrettepe'de 16 katlı binanın altındaki gece kulübünde yangın çıktı. Tadilat yapıldığı öne sürülen mekan bir anda alev topuna döndü. Yangında 29 kişi öldü, bir kişi ağır yaralandı. Olayla ilgili 8 kişi gözaltına alındı. Yangın faciasıyla ilgili bir açıklama yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İsmail Oğuz, “İstanbul Beşiktaş’ta 16 katlı apartmanın -1. Katında bulunan işyerinde tadilat çalışması yapılırken elim bir şekilde yangın kazası yaşanmıştır. Yangın sonucunda maalesef 29 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz.  Yangın, ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir felakettir. Yapılması gereken tek şey bilimin ve teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek, her türlü önlemi almak ve uygulamaktır.  Mühendislik çözümleriyle, periyodik bakım ve kontrollerle önlenebilecek bu tür kazaların ölümlerle sonuçlanması bizleri derinden üzmüştür. Dünyada ve ülkemizde yangın felaketi nedeniyle ciddi oranlarda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Yangında can ve mal kaybını önlemenin, birinci koşulu; Yangının çıkmasını önlemek ve buna uygun tedbirleri almak, ikinci koşulu; yangın çıktığında erken müdahale ederek, yangının büyümesini ve yayılmasını önlemektir. “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında uzman makina mühendisleri, yangın ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi alanında hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.

“UYGULANSIN, UYGULATTIRILSIN VE DENETLENSİN”

Makina Mühendisleri Odası olarak, uzman mühendisler tarafından çizilmesi gereken projelerin yönetmeliğe uygun olup olmadığının denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Oğuz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Projenin yönetmeliğe uygun çizilmesi tek başına yeterli olmayıp, uygulamanın da projeye göre yapılıp yapılmadığı disiplinli bir şekilde denetlenmelidir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak, belediyeler ile işbirliği içerisinde söz konusu sistemlerin, periyodik kontrollerinin takibinin, biz ve bizim gibi yetkili bağımsız kuruluşlar tarafından yapılarak, yıllık denetimlere tabi tutulması gerektiğini kamuoyuna belirtmek isteriz. Ülkemizde meydana gelen birçok yangında, tasarım ve uygulama hatalarının yanında bakım ve işletme hatalarının daha fazla olduğu görülmektedir. Yangın koruma sistemleri, yangın olmadan kullanılmadığı için arızanın olup olmadığı, sistemin çalışıp çalışmadığı periyodik testler yapılmadan anlaşılamaz. Isıtma sistemi soğuk olduğunda, soğutma sistemi sıcak olduğunda çalışıp çalışmadığı anlaşılır ve arıza varsa giderilir. Fakat yangın koruma sistemlerinin arızası maalesef sadece yangın durumunda anlaşılır ve çoğu zaman iş işten geçmiş olur. Binalarda kurulan yangın söndürme sistemleri, elektrik tesisatı, kaçış yolları aydınlatması, yangın algılama ve uyarı sistemleri, sürekli çalışır durumda tutulmalıdır. Testler; yangın tesisatının uygun çalışma durumunun doğrulanmasını sağlamak içindir. Sistemin özelliklerine göre, haftalık, aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Bir pompanın çalıştırılması test olarak değerlendirilmemeli, standartlara uygun testleri yapılmalıdır. Sonuç olarak yangının çıkmasını önlemek, yangının söndürülmesini sağlamak ve yangın esnasında insanları güvenli bir şekilde yangın ortamından tahliye etmek için gerekli önlemleri almak, can ve mal güvenliğimiz için zorunlu bir durumdur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik incelendiğinde ve harfiyen uygulandığında yangın, felaket olmaktan çıkmaktadır. İşyeri açma ve kullanma izni aşamalarında MMO tarafından kontrollerin yapılması önemli ölçüde bu gibi kazaların önüne geçecektir. Birçok yönetmelik gibi yangın yönetmeliği de raflarda kalmasın. Uygulansın, uygulattırılsın ve denetlensin. Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA