Tarsus’u festival büyüsü sardı


Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ‘Şahmeran’ temasıyla düzenlediği ‘2. Uluslararası Tarsus Festivali’ son gününde de vatandaşların yoğun katılımıyla rengarenk geçti. Ünlü Sanatçı Derya Baykal, Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Tuluhan Tekelioğlu, Ünlü Ressam Ahmet Yeşil ile Doç. Dr. Veli Mert ve Öğreti Üyesi Şeref Erol’un söyleşileri Tarsus’ta yoğun ilgi gördü. Söyleşilerin yanı sıra Uluslararası Dans Toplulukları Yarenlik alanında gösteri düzenlerken, gün boyu her yaştan vatandaşın uğrak noktası olan Kültür Park’ta ise birbirinden renkli atölyeler düzenlendi.

 

Tarih : 20 Kasım 2023 Pazartesi 11:46

Haber Merkezi

 Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ‘Şahmeran’ temasıyla düzenlediği ‘Uluslararası Tarsus Festivali’ 3. gününde de dolu dolu geçti. Birbirinden kıymetli konukların yer aldığı söyleşiler ve workshoplara çok sayıda vatandaş yoğun ilgi gösterirken; Yarenlik Alanı’nda gün boyu Uluslararası Halk Dansı Topluluklarının gösterileri katılımcılarla buluştu, gün boyu her yaştan vatandaşın uğrak noktası olan Kültürpark’ta ise birbirinden renkli atölyeler düzenlendi. workshoplar, söyleşiler, konserler, ekolojik pazarlar, yamaç paraşütü etkinliği, slow food yeryüzü pazarı, bisiklet turu parkuru, üretici kadın statları, kent turları, gençlik deneyim alanları, çocuk eğlence ve oyun atölyeleri katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Sanatçı Derya Baykal ‘Çanta Yapımı, Makrome Mumluk Yapım’ atölyesinde katılımcılarla buluştu. Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Tuluhan Tekelioğlu ve Derya Baykal ile Meral Seçer’in katıldığı ‘Kadına Dair’ söyleşisinde kadınlarla bir araya gelindi. Dünyaca Ünlü Ressam Ahmet Yeşil ise Doç. Dr. Veli Mert ve Öğreti Üyesi Şeref Erol ile ‘Cumhuriyetimizin 100. yılında Yerelden Evrensele Çağdaş Sanat’ söyleşisinde çağdaş sanatı konuşurken, Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu ile Ünlü Sunucu Oylum Seçin ‘Şahmeran Dokuması ve Roma Yolu’nu konuştu.

BAYKAL: “HEM SÖYLEŞİLERİN HEM LEZZETLERİN TADI DAMAĞIMIZDA KALDI”

Worksopun ardından söyleşide konuşan Derya Baykal, festivallerin şehirler için çok önemli olduğunu dile getirerek, “Kadınlara kim destek veriyorsa, festivalle veya başka bir yolla kadınları destekleyen her kurumun kalbimizde yeri çok büyük. Kadınlarla hep birlikte çok güzel bir etkinlik yaptık. Çok ilgililerdi. Demek ki burada böyle bir ihtiyaç ve potansiyel var. Ördük, sohbet ettik, paylaştık. Etkinliğin bu kadar ilgiyle izlenmesi beni çok mutlu etti. Benim için festival çok güzel geçti, buraların lezzetini tattık. Lezzetler damağımızda kaldı. Hem söyleşiler hem yediklerimiz hem de gördüklerimizle verimli bir festival oldu” ifadelerini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi Gözlükle Kazı Araştırmaları Merkezi’nde ise Ressam Ahmet Yeşil, Doç. Dr. Veli Mert ve Öğreti Üyesi Şeref Erol ise  ‘Cumhuriyetimizin 100. yılında Yerelden Evrensele Çağdaş Sanat’ söyleşisinde katılımcılarla buluştu. Usta Dokuma Sanatçısı Fırat Neziroğlu’nun Tarsus Müzesi’ndeki ‘Şahmeran Dokuması’ şovunu izledi. Neziroğlu, Uluslararası Tarsus Festivali’ne özel olarak, festivalin teması olan Şahmeran’a özel bir Şahmeran dokuması yaptı. Katılımcılar, dokuma yapan Neziroğlu’nu ilgi ile izledi. Gösteriye, Şahmeran’a ilgili şarkılar da eşlik ederken, anlatımlar ile de görsel bir şov yaşandı.

SEÇİN: “BU FESTİVAL İÇİN BÜYÜK EMEK VERİLMİŞ”

Fırat Neziroğlu ile birlikte ‘Şahmeran Dokuması-Roma Yolu’ etkinliğine katılan Sunucu Oylum Seçin de etkinliklerin çok güzel geçtiğine değinerek, “Biz de bu etkinliklerin bir parçasıyız. Tarsus’a ilk defa geldim, çok farklı buldum, insanlarını çok sevdim. Çok keyif aldım. Bu 2. Uluslararası Tarsus Festivali için gerçekten büyük emek verilmiş. Birçok güzel isimle hem sizi hem bizleri bir araya getirdiler. Çok keyifli oldu, ben çok mutluyum” dedi. Halk Eğitimde Usta Eğitici olan Seval Çalışkan, çarpana ve dokuma yaptıklarını belirterek, “Fırat Neziroğlu, Şahmeran dokumasından bahsedince burada olmak istedik. Festival çok başarılı geçti, çok güzel katılım oldu. Güzeldi, çok memnun kaldık. Ahmet Yeşil beyin konferansına katıldık, çok güzel bilgiler edindik” dedi. Etkinliğe katılan Ada Batmaz, “Fırat Neziroğlu için geldim. Çok merak ettiğim bir dokuma sanatçısıydı. Çok sevindim, çok mutlu oldum. Belediyemize teşekkürler, memnunuz” diye konuştu.

YÜZLERCE RESİM SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Festival kapsamında birbirinden değerli isimlerin sergileri de vatandaşlarla buluştu. Hikmet Öz’ün ‘Şahmeran Tarsus'ta Mozaik Sergisi’ Tarsus TADEKA Binası Sergi Salonu’nda yerini aldı. Sergi, 30 Kasım’a kadar sanatseverleri bekliyor olacak. Ümit Aslan’ın ‘Şahmeran Tarsus’ta Yağlı Boya Sergisi’nde Tarsus Belediyesi Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde ilgilileri ile buluşurken, Küratör’ü Hülya Atakan olan Tarsus Ressamlar Derneği Karma Sergisi ise Tarsu AVM Galerisi’nde yer aldı. Sergi, 30 Kasım’a açık olacak. Remzi Karabulut’un ‘Yeraltı Notları’ ismini verdiği sergi de 30 Kasım’a kadar Tarsus Eshab-ı Kehf Taşkuyu Mağarası’nda açık olacak. ‘Çukurova Resim Sanat Galerisi Karma Sergisi’ Tarsus Belediyesi Mehmet Bal Sanat Galerisi’nde yer alırken, Yarenlik Alanı’nda da Nurettin Gözen’in ‘Canlı Performans Şahmeran’ isimli sergisi açıldı. Misak-ı Milli Binası da Erdal Göçen’in ‘Şahmeran Tarsus'ta Atık Malzeme ile Dönüşüm’ sergisine ev sahipliği yaptı. Gençler olarak festivalin kendilerini çok eğlendirdiğini söyleyen İbrahim Alperen Avşar, “Yarenlik alanı tekrardan bir heyecana kavuştu. Normalde çok insanın olmadığı yerler, yaşlı nüfusun geldiği yerler ama şu an gördüğüm kadarıyla neredeyse Tarsus’un büyük çoğunluğu Yaren’e akın etmeye başladı. Farklı milletlerden insanları tanıdık. Bu festival Tarsus’un turizmine büyük katkı sağlar, yeniden şahlandı Tarsus. Bu festivallerin devam etmesini çok isterim” dedi. Festivalin Tarsus için çok değerli olduğunu kaydeden genç Arda Topçuoğlu ise, “Hem kültürel açıdan hem de sosyallik açısından çok değerli. Normalde bu kadar insan bir araya gelmez, biz çok beğendik gençler olarak. Festival sayesinde daha fazla sosyalleştik” diyerek gelen sanatçıların da Tarsus’a hayran kaldıklarını belirtti.

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA