Mersin’de geri dönüşüm OSB kurulmalı


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İstiklal Koçyiğit, kentin geri dönüşüm sektöründe oldukça önemli bir yatırım merkezi haline geldiğini belirterek, ‘Geleceği hep birlikte yapılandırmak ve çevremizi koruyabilmek adına Mersin’de geri dönüşüm OSB kurulmalı’ dedi.

 

Tarih : 24 Mart 2023 Cuma 11:16

 Haber Merkezi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Üyesi İstiklal Koçyiğit, Mersin’in geri dönüşüm sektöründe ciddi bir yatırım merkezi haline geldiğinin altını çizerek, ‘Türk ekonomisine büyük bir katma değer yaratan geri dönüşüm sektörünün, ayrı bir Organize Sanayi Bölgesi yapılanmasıyla ekonomiye daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum’ dedi.

 ‘HIZLA DEĞER KAZANAN BİR SEKTÖR’

Sektörün Mersin’deki önemli isimlerinden olan Koçyiğit, ‘Geri dönüşüm sektörünün değeri son yıllarda tüm dünyada ciddi bir şekilde öne çıktı. Türkiye’de de birçok proje ile geri dönüşüm sektörü destekleniyor. Dünyanın geleceği açısından bu kadar büyük önem taşıyan sektörümüzün daha profesyonel bir hale gelebilmesi adına Mersin Geri Dönüşüm Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması zaruri hale gelmiştir. Sektör olarak ülke ekonomisine katkımız büyük. Geri dönüşüm sektörü daha az termoplastik ham maddesi ithalatı sağlayarak cari açığı yüzde 36 azaltma potansiyeli sunuyor. Ülkemiz son 5 yılda 25 milyon ton geri kazanılabilir atık işleyerek, ülke ekonomisine 30 milyar TL'nin üzerinde katkı sağladı’ dedi.

 ‘MERSİN ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON’

 Koçyiğit son olarak şunları kaydetti: Mersin Geri Dönüşüm Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması kent ekonomisine de ekstra katkı sağlayacaktır. Yeni istihdam alanları açılacak, bölge illerden yatırım için Mersin’e gelen fabrikalar olacaktır. Yüksek kapasiteli bir liman kenti olmamız yatırımcı açısından önemli bir tercih sebebi olacaktır. Geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren yatırımcılarımız birlikte hareket ederek güçlerini daha net bir şekilde ortaya koyacaktır. Tüm bunlar masaya yatırıldığında Mersin geri dönüşüm OSB kurulması açısından önemli bir destinasyon olarak öne çıkmakta. Bunu kent olarak iyi değerlendirmemiz ve bu konuda çalışmalara başlamamız gerekmektedir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile mevcut OSB’lerin bu konuda belirli çalıştaylar yapması ve hızla harekete geçmesi gerekmektedir. 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA