image

Okunma : 216  Tarih : 10.12.2023  E-Mail : yakupboncuk2019@gmail.com

 
Yakup Boncuk

2023 ARATOS KÜLTÜR SANAT ÖDÜLLERİ

Tarsus’tan dünyaya sesimizi duyuran Aratos Dergisi geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kültür-Sanat Ödüllerinin yenisini hizmet zincirine ekledi.  Kurucu sahipliğini gazeteci yazar Uğur Pişmanlık’ın yaptığı Aratos Felsefe Dergisinin 2011 yılında vermeye başladığı ve gelenekselleştirdiği Aratos Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Bu yıl Aratos Ödülleri Dr. Halil Atılgan ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten'e verildi.

Tarsuslu eski filozoflardan benim de mesleki olarak 2018 yılında aldığım ve bundan büyük gurur ve mutluluk duyduğum Aratos  Meslek ödüllerinde bu  yıl yine iki değerli isim onure edildi.

xx

Geçtiğimiz günlerde yapılan 3. Tarsus Felsefe Festivali programı kapsamında, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülleri iki değerli isme verildi..

Ödül töreninde Tarsuslu sanatçı Dr. Halil Atılgan’a ve yine Tarsuslu Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’e 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü takdim edildi.

Aratos Dergisi Seçici Kurulu’nun 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülleri verilirken ödüllerin veriliş gerekçesini de deklare etti.

“Genelde Çukurova bölgesinin özelde ise Tarsus’un türkülerini, halk ozanlarını araştırıp derleyerek, bunları bir yayın haline getirip kitaplaştıran, Tarsus türkülerini, yine Tarsuslu türkücülere özel stüdyolarda seslendirilmesini sağlayarak 4 cd halinde bize kazandıran, kendisi de bağlamasıyla halk ozanı olan, halk bilim araştırmacısı, koro şefi, TRT’de türkü programı yapımcısı Tarsuslu Dr. Halil Atılgan’ı Tarsus ve yöre kültürüne yaptığı değerli kalıcı çalışmaları ve katkıları için verilmektedir” denildi.

xx

ÖDÜL TÖRENİ

Ödül alan Dr. Halil Atılgan, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü’nü Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever’in elinden aldı.

Aynı şekilde seçici kurulca, “Gerek mesleği tıp dalında bir doktor olarak sağlık alanında gerekse fotoğraf sanatı, yöre tarihi ve kültürü alanındaki kitaplarıyla, aynı zamanda bir fotoğrafçı olarak sanatsal çalışmaları, Tarsus tarihi üzerine yaptığı çalışmalar, bu kentteki felsefe çabalarına verdiği destekle Bugün Türk Tabipler Birliği 2. Başkanlığı’nı da yürüten Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’i, 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülü verilmesi uygun görmüştür” denildi.

Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’e  de 2023 Aratos Kültür Sanat Ödülünü ise Mersin Üniversitesi Felsefe Ana Bilim Dalı Başkanı ve aynı zamana Aratos Felsefe Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın tarafından takdim edildi.

Aratos Kültür Sanat Ödülünü alan Dr. Halil Atılgan ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten birer konuşma yaparak Aratos Ödülü almaktan duydukları mutluluğu ifade ederek, ödüle layık görüldükleri için teşekkürlerini ilettiler.

Aratos Dergisi kurucusu ve Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Aratos Dergisinin Türkiye’de yaşayan en uzun süreli dergilerin arasında olduğunu belirterek, “Aratos Dergisi olarak felsefe ile birlikte pek çok sanat dalında etkinlikler yapıyoruz. Bir gelenek haline getirdiğimiz Aratos ödüllerini bu yıl sunduğumuz iki değerli insan, Dr. Halil Atılgan ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten hocalarımı kutluyorum. Varlıkları ve emekleri için teşekkür ediyorum.

Aratos, yerel değil ulusal ölçekte evrensel değerleri taşıyan bir dergidir. İçinde yaşadığımız süreçte aydınlanma çabalarıyla toplumsal değişim ve dönüşüm sürecini ileriye taşımayı amaç edinmiştir. Buna bağlı olarak da Tarsus’u felsefenin kenti yapmak konusunda çaba gösteriyoruz” diye konuşmasını tamamladı.

xx

Çalışmalarını ve dergisini merakla ve ilgiyle takip ettiğim Uğur  Pişmanlık kardeşime ve derginin yayın ekibine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Daha nice başarılı ve ödüllü yıllar diliyorum.

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA