image

Okunma : 171  Tarih : 17.11.2023  E-Mail : 

 
Harun Arslan

MERSİN’İN HAYALÎ “KURVAZİYER” MACERASI VE KİRLİ KAYITLAR

Kişisel ve toplumsal belleğimiz, hayatın yoğun algı yağmuru altında yoruluyor ve bizler çoğu şeyi hızla unutuyoruz. Özellikle de kentimizi, halkımızı, halkın bütçesini zarara uğratan olaylar zihin kayıtlarımızdan siliniyor. Oysa hayattan ders almak, yanlışları ve doğruları eleştirel bir düşünceyle hep hatırlayarak yürümek demektir.

Başka bir ifadeyle; hatırlamak, hatırlatmak ve toplumsal birikime zarar veren  başarısız kent dinamiklerini vurgulamak  bir toplumsal sorumluluk gereğidir. Değilse, yanlışlar yinelenir, kayıplar tazelenir ve toplum da bunu bir kader gibi yaşamayı hak eder.

Bu uyarı notuna nereden geldim?

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası geçmiş dönemde bir Turizm Platformu kurmuştu.

Neredeyse yalnızca “yurtdışı fuar gezilerini” düzenliyorlardı.

Turizm açısından Mersin’e tek bir faydalarının olduğunu, tek bir turist getirebildiklerini söyleyemeyiz!

Sanırım yeni yönetim döneminde,  yarar sağlamaya böyle  bir oluşum artık yok…

 

MTSO, Turizm Platformu Başkanlığında yaptıkları kalabalık Miami Kurvaziyer Fuarı gezileri belleğimizde. Yıllarca bu fuar gezilerini düzenlediler; ama  başarılı olamadılar.

Kentin, yani kamunun  parası,  bir avuç insanın  keyfine, Miami sahillerinde lüks otellerde harcandı. Benim o dönem somut verilere dayalı uyarılarım, sorularım, saptadığım gerçekliklere dayalı eleştirilerim ise bel altı vuruşlarla, hakaretlerle, sosyal medya üzerinden seviyesizce saldırılarla karşılık buldu. Şimdi o dönemin bu sorumsuz yöneticileri kent hayatından silindiler; ama verdikleri zarar kayıtlarda duruyor.

*                      *                      *

Gelelim bugüne…

Filistin’deki on bini aşkın sivilin, çocuğun ve hastanın katledildiği utanç verici savaş dolayısıyla, kurvaziyer gemiler artık İsrail’e gitmiyor.

Peki bunun için uğramaları gereken en yakın ve uygun liman

hangisi ?

Şüphesiz Mersin.

Ama bu gemiler genellikle Kıbrıs Rum kesimine gidiyor, bir kısmı da Alanya’ya…

En gelişmiş limanına  ve sayısız turizm imkânına sahip   Mersin’e gelmiyorlar!

Bunu, yıllarca Miami fuarlarında zaman geçirenleri sorgulamak gerekmez mi ?

Onlar şimdi yalnızca seyrediyorlar ve hâlâ halkın arasında, yüzleri kızarmadan dolaşabiliyorlar.

Şimdi bunları yazdığım için Mersin’de bazı sözde basın mensuplarına benimle ilgili olumsuz yazılar yazdırmaya başlayacaklar. Bu konuda utanç verici tecrübeleri var; ne yazık ki yerel ölçekte de bu utançtan beslenen bazı küçük adamlar, çer çöp kalemler var. Sosyal medyadaki yuvalarından zavallı cümleler kurarak bu rezilliği gizlemeye, hemen kendilerince bir konu bulup oradan saldırmaya başlarlar.

Ama birinin bu kirli düzeni konuşması, dile getirmesi lazım.

Ben de yılmadan yazıyorum ve yazmaya devam edeceğim. Bu elbette kişisel bir mesele değil ve kişisel karşı saldırılarla, seviyesizce belden aşağı vuruşlarla üstü örtülmesi mümkün değil.  Hayat öyle bir hızla devam ediyor ki, gerçeklik biraz gecikerek de olsa önümüze düşüyor.

Önemli olan, kişisel ve toplumsal kimliğimizle kirlenmeden ve utandırıcı yanlışlara düşmeden yürümektir. Koltuklar kaybedilir, kalemler tükenir, hayatlar söner; ama yıllar da geçse tarih adına birileri doğruları ve yanlışları getirir, ortaya koyar.

Hele hemen herkesin birbirini bildiği, kimsenin kimseden bir şey gizlemesi mümkün olmayan Mersin gibi bir kentte hiçbir yalanı ve yanlışı gizleyemezsiniz. Kişisel kayıtlarınız toplumsal bellekte korunmaktadır.

Bu nedenle, üç kuruşluk yarar için insanın kendi hayatını kirletmesi, mesleğini ve makamını kötüye kullanması, yaşadığı kente ve toplumuna zarar vermesi anlaşılır bir gaflet değildir.

 

HARUN ARSLAN…

 

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA