ANAMUR MUZU ÇİKİTAYI YENDİ


Yerli Anamur muzu, en büyük rakibi olan ithal "Çikita" muzunu geride bırakmayı başardı. Yerli muzun üretim üssü olan Anamur ve Bozyazı’da üreticiler son birkaç yıl içinde kendi çapında bir üretim devrimine imza attı. Hem ithal muza karşı verdikleri mücadeleyi kazandılar, hem de üretimde mucize bir artış gerçekleştirdiler.

 

Tarih : 27 Ocak 2020 Pazartesi 13:29

Adem GÜNEŞ

 Konuyla ilgili konuşan Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya ve Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, ilçede başlattıkları üretim seferberliği sayesinde ülkenin muz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladıklarını ifade ettiler.

“İTHAL MUZA AĞIR GÜMRÜK KOYDURDUK”

Anamur ve Bozyazı’da çok kaliteli muz ürettiklerinin altını çizen Muz-Bir Başkanı Hasan Çatkaya “Bu tamamen birliğimizin, Ziraat Odamızın, Belediyemizin, İl milletvekillerimizin ve en önemlisi de muz üreticilerimizin başarısıdır. Bu saydığım kurumlar aracılığıyla ithal muzdan doğacak açığı kapatacağımızı ve fiyat konusunda da fırsatçılık yapmayacağımızı belirterek hükümeti ikna ettik ve ithal muza yüzde 145.8 gümrük vergisi koydurduk. Çok kaliteli muzlar üretiyoruz. Anamur Muzunun en önemli özelliği temiz su, nem ve oksijen ister. İlçemiz sırtını Toroslara dayamış. Oradan gelen tertemiz suyumuz var. Denize sıfırız, buradan da nem ve oksijen alıyor. Ayrıca üreticilerimizin büyük çoğunluğu hayvan gübresi kullanıyor. İşte Anamur muzunun özelliği buradan geliyor. Ülkemizde satıcılar Anamur muzu olmasa da, Anamur muzu diyorlar” şeklinde konuştu.

GÜMÜŞ: “MUZDAN KAÇAN ÜRETİCİYİ İKNA ETTİK VE TEKRAR MUZA DÖNDÜLER”

Anamur Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş ise, ilçede üretim seferberliği başlattıklarının altını çizerek, “Özal döneminde bitmiştik. Tüm gümrük kapıları sonuna kadar açılmış ve üreticilerimiz perişan olmuştu. Eğer o gümrük vergisini koydurtmamış olsaydık şu anda sizinle muzu konuşamazdık. Hatta buradaki muz üreticileri bile çikita muz yiyeceklerdi. Önce ısrarlı bir şekilde milletvekillerimizi ikna ettik daha sonra bakanlığın kapısını aşındırdık. Hükümete bu kararı aldırdık. Şu anda çok mutluyuz ve nefes alıyoruz. Hükümet içinde bu kararın alınmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. Tüm ilçeyi seferber ettik. Muzdan kaçan üreticiyi ikna ettik ve tekrar muza döndüler. On yıl önce 50 bin ton olan muz üretimini kısa sürede 200 bin tona, şimdi de 550 bin tona ulaştık. Bu kadar kısa sürede bu rakama ulaşmak bir mucizedir. Şimdi kooperatifçiliği teşvik ediyoruz. Eskiden ülkenin muz ihtiyacının yüzde 15-20’sini karşılıyorduk, şimdi yüzde 80’nini karşılıyoruz.  Ve söz veriyoruz, birkaç yıl içinde ülkenin ihtiyacının tamamını karşılayacağımız gibi, muz ihracatı yapacağız. Muz fiyatlarını biz belirliyoruz.  Son üç yılda muza hiç zam gelmedi. Üç yıl önce muzu 5 TL’den satıyorduk, şimdi de 5 lira. Ankara İstanbul gibi şehirlerde 8 liradan satılıyor. Burada paketlemecilerin ve satanların da elbet karı olacak. Yani ithal muza ağır gümrük gelince fırsatçılık yapmadık” dedi.

EN BÜYÜK SORUN ELEKTRİK FATURALARI

Muzda yaşanan sorunlara da değinen Gümüş, “Muz ithalatına büyük vergi konulunca bazı büyük sermayedarlar muza el atmaya ve devasa seralar yapmaya başladı. Devletin küçük aile işletmelerine verdiği bazı haklardan onlar da faydalanıyor ve devletten büyük paralar alıyorlar. Küçük işletmeler zarar da etse mecburen muz üretimini sürdürecektir. Borçlansa da, traktörünü satar, borç alır gene de üretimden kopmaz. Ama büyük sermaye, zarar etiğini anlayınca üretimden vazgeçer ve daha karlı yerlere yönelir. Onun için devlet küçük aile işletmelerine verdiği desteği bunlara vermemeli. Bunlar muz sektörüne gireceklerse sanayi bölümüne girsinler. Yani muzun cipsini, kremasını, kolonyasını, ununu, lokumunu yapsınlar. Daha faydalı olurlar. İkinci büyük sorunumuz elektrik faturalarıdır. Özelleştirilmeden önce üreticilerin belini bükmüyordu. Ama şimdi her gün zam geliyor. Yüzde 18 KDV, yüzde 2 TRT payı, yüzde 1 Fon payı ödüyoruz. Buralarda bir düzenlemenin yapılması şarttır”  ifadelerini kullandı.        

 

                                                                                                                            

 

               

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA