Har vurup harman savurmuşlar!


Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, belediyenin 719 milyon 772 bin 306 lira olan borcunun kalem kalem nerelere olduğuna yönelik hazırlanan pankartı belediye hizmet binasına astırdı. Toroslar’da onlarca dükkan, düğün salonu ve havuz bulunduğunu ancak bu mülklerin yıllarca birilerine kiraya verildiğini ve bu kişilerin özel mülkü haline getirildiğini kaydeden Başkan Yıldız, “Yıllardır ihaleye gidilmeden kimin niye kullandığı ve nasıl kullandığı belli olmadan birileri yıllarca kendi malı gibi buraları kullanmış. Bu dükkanlar birilerine peşkeş çekilmiş. Şartnameye göre 3. Kişiye dahi ihale edilemezken 23. Kişiler buraları kullanmış” diye konuştu.

 

Tarih : 16 Mayıs 2024 Perşembe 17:34

Necdet TAŞ

Mersin’in Toroslar ilçesinde 25 yıllık MHP dönemini sona erdiren Toroslar Belediyesi’nin Sosyalist ve Çevre Aktivisti Başkanı Abdurrahman Yıldız, belediyenin mali durumunu ve personel yapısını düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna duyurdu. Göreve geldiği günden bu yana yaptığı araştırmalarla belediyenin detaylı bir röntgenini çektiklerinin altını çizen Yıldız, “Gece 2’ye kadar çalışarak belediyeyi anlamaya çalışıyoruz. Bazı borçlarımızı öğrenmemiz geç oldu. Bazı kabul edilmemiş borçlar vardı onları anlamamız zor oldu. Belediyemizle iş yapmış insanları check ettik. Gerçekten o iş yapılmış mı, yapılmamış mı bunu anlamak zor oldu. Ne geçmiş dönemdeki arkadaşları korumak ne de onlara durduk yere çamur atmak için burada değiliz. Toroslar Belediyesi yıllardır bir sistemle değil, bir sistemsizlikle yönetilmeye çalışılmış. Bunun da faturası halka kesilmiş. Bundan sonra öyle olmayacak. Toroslar’da yerel demokrasiyi kuracağız. Vatandaşlarımızı mutlaka mahallelerde yapacağımız stratejik plan toplantılarına katılmaya davet ediyorum. Bu kentte oluşturulacak bütçe halkın bütçesi. Bütçenin nasıl harcanacağının belirlenmesinde halkın söz sahibi olması lazım. Halkın bütçe yapma hakkını kullanması lazım. Bütçemizi kendi kafamıza göre değil, halkın isteğiyle, halkın ihtiyaçlarına göre, işaret ettiği şekilde yapmak istiyoruz. Bu yerel demokrasidir. Eğer bunda başarılı olursak, halkımız bize bu konuda destek verirse teknik sorunlar çok hızlı şekilde çözülür” ifadelerini kullandı.

GAYRİMENKULLER KİME SATILDI, KAÇ LİRAYA SATILDI?

Toroslar’ın gayrimenkul zengini bir ilçe olmasına rağmen Mersin’in en yoksul, en geri kalmış ilçesi olduğuna dikkat çeken Yıldız, “Bu gayrimenkuller kime satıldı, kaç liraya satıldı, oradan elde edilen gelir ile ne yapıldı? Bunların hesabını sormamız lazım. Bunun peşine düşeceğiz. Hukuk dairesinde bunu yapacağız. Bu kadar zengin bir belediye hala asfaltı tartışıyorsa, hala parkları eksikse, hala kaldırımı yoksa bizim kesinlikle bunun peşine düşmemiz gerekir. Bugüne kadar bu kenti yönetenler sürekli bir hamasetle, ağır bir hamasetle siyaset yaptılar. Toroslar’da bugüne kadar yapılan siyaset cambaza bak siyasetiydi. Sen bir ilçenin kaynaklarını yok et, soran olursa da cambaza bak de. Biz bu cambaza bak siyasetine, hamaset siyasetine son vereceğiz. Bu bütçe benim babamın malı değil. Ben bu bütçeyi babamın evinden getirmedim. Onlar da babalarının evinden getirmediler. Ama babasının malını mülkünü satamayacağı şekilde bu belediyenin malını mülkünü peşkeş çektiler. Biz bunların hesabını sormalıyız. Belediyenin dükkanları, tesisleri var. Bunlar kiraya verilmiş. 2010 yılında ihale bitmiş. 2024 yılındayız dükkanlarda birileri var. Şimdi çıkmam diyorlar. Bunları 350 bin vatandaş adına korumak zorundayız” şeklinde konuştu.

“İŞ BARIŞINI BOZUYORLAR”

Göreve gediklerinde 870 KHK’lı işçi, 200 memur ve 49 kadrolu işçiyle teslim aldıklarını kaydeden Yıldız, “Toroslar Belediyesi çapında bir belediye için bu işçi, memur sayısı fazla. Yani bu kadar kişinin çalışacağı iş yok Toroslar’da. Zaten çalıştırılmamış da. Geldiğimiz de gördük ki yüzlerce arkadaşımız ya işe gelmiyor işe gelse bile akşama kadar çay kahve içiyor. Dolayısıyla bu kendisine görev tanımlanmış arkadaşlarımızın da motivasyonunu bozuyor, iş barışını bozuyor. Yani göreve geldiğimizde Toroslar Belediyesinde büyük bir kaos vardı, kirlilik içindeydi. Bunlar yavaş yavaş çözülmeye başlandı. Çünkü müdahale ettik. Ben bu bütçeyi 350 bin Toroslar halkının en iyi şekilde yararlanmasını gözeterek yönetmek zorundayım. Yoksa Toroslar Belediyesi işe gelmeyen kişilere maaş ödeme müessesesi değil. Özellikle seçim döneminde işe alınmış ancak kendisine görev tevdii edilmemiş arkadaşların işten çıkarılmasıyla başladık. İşe gelmeyenlerle ilgili çalışma yaptık ve ilk etapta 60 kişi tespit edip bunlarla ilişkimizi kestik. Bu sayının daha da fazla olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kesinlikle kararlıyız. Ben işçi sınıfı mücadelesinden gelen bir insanım. İşçilerin haklarının korunması konusunda kimse benden farklı bir şey beklememeli. Ama şu da beklenmemeli: Birilerinin Toroslar Belediyesinde çalışmadan, gidip evde yatarak Toroslar Belediyesinden maaş almasına göz yummamı kimse beklememeli” ifadelerini kullandı.

“OTURDUĞUM KOLTUĞA BİLE HACİZ GELDİ”

Belediyenin içinde bulunduğu mali durumu ve borç kıskacını da anlatan Başkan Yıldız, “Bir avukat geldi, bu koltuklara haciz koyduk, borcu ödenmedi dedi. Evraka bakalım ödeyelim dedim, avukat ortadan kayboldu. Bu belediyeye kimin nereden satın aldığı, kim adına satın aldığı belli olmayan bir dünya emtia girmiş çıkmış. Seçimden 3 ay önce belediye 35 milyon liralık kredi kullanmış. Bu paranın nerede kullanıldığını bilmiyoruz. Bu bir. İkincisi, bu parayı 75 milyon lira ödeyeceğiz. Bu facia değil mi? 308 milyon dolayında cari borcumuz var. Çoğu kalemler kafamda soru işaretleri yarattı. Çoğu da zaten icraya vermiş belediyeyi. SGK’ya çok ciddi bir borç birikmiş. Geçmişten gelen borçlar var. Borçlar yapılandırılmış, yeni borçlar eklenmiş. Onlarca yıl devam etmiş bu. SGK’nın aklına bu borçları takip etmek gelmemiş. Ne zaman ki 31 Mart seçimleri yapıldı, aradan 15 gün geçti SGK’dan bizi aradılar, borçlarınızı ödeyin yoksa icra takibi yapacağız. Kardeşim bu 15 günlük borç değil ki. Sen 2senedir alacağının peşine düşmemişsin, ne zaman ki belediye başkanı değişti, birilerinin aklına borcunun peşine düşmek geldi. Mali işler müdüründen kasanın durumunu sordum. 14 bin 500 lira paramız var. Ciddi maddi güçlük çeken bir belediyeyiz. Ama bu sürgit böyle gitmeyecek. Toroslar Belediyesi güçlü bir belediye. Önceki başkan sene önce asfalt dökmüş, temlik koymuş. 2 yıl önceki asfaltın parasını 10 milyon 10 milyon ödüyoruz. Hacizler hariç.”

 

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız’ın basın açıklaması sırasında belediyenin borç durumunu gösteren dev pankart da belediye binasına asıldı. Buna göre MHP’li belediye başkanı Atsız Afşın Yılmaz döneminden kalan toplam borç miktarı 719 milyon 772 bin lira…

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA