Mersin’de engeller sevgiyle aşılıyor


Açtığı sosyal merkezlerle özel gereksinimli bireylerin hayatlarına dokunan ve gelişimlerine katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘10- 16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Bocce Turnuvası’ düzenliyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda 15 Mayıs’ta yapılacak olan, 12 yaş ve üzeri yüzde 40’ın üzerinde ortopedik engelli sağlık kurulu raporu bulunan özel gereksinimli bireylerin katılımına açık olan turnuvaya, 7 Mayıs’a kadar ücretsiz bir şekilde başvuru sağlanabiliyor.

 

Tarih : 4 Mayıs 2024 Cumartesi 14:56

Haber Merkezi

 Açtığı sosyal merkezlerle özel gereksinimli bireylerin hayatlarına dokunan ve gelişimlerine katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘10- 16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Bocce Turnuvası’ düzenliyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda 15 Mayıs’ta yapılacak olan, 12 yaş ve üzeri yüzde 40’ın üzerinde ortopedik engelli sağlık kurulu raporu bulunan özel gereksinimli vatandaşların katılımına açık olan turnuvaya ücretsiz bir şekilde başvuru sağlanabiliyor.  Yenişehir İlçesi’nde yer alan Engelsiz Yaşam Parkı’nda düzenlenecek turnuvada, özel gereksinimli bireylerin hem topluma daha çok karışıp sosyalleşmeleri, hem de yaşam kalitelerinin artırılması ile ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Özel gereksinimli çocukların el, göz ve beyin 3’lü koordinasyonunun gelişmesine destek olan spor dalı, aynı zamanda çocukların özgüvenlerinin gelişmesine de fayda sağlıyor. Sağlık kurulundan alınan rapor eşliğinde Engelsiz Yaşam Parkı’na giderek başvuruların şahsen yapıldığı turnuvanın son başvuru tarihi ise 7 Mayıs.

“SEVGİ VAR OLDUKTAN SONRA, ENGELLERİ ÇOK KOLAY AŞIYORUZ”

Engelsiz Yaşam Parkı Sorumlusu Betül Demir, Bocce Turnuvası’nın 15 Mayıs’ta yapılacağını belirterek, “Daha önceki yıllarda da bu turnuvayı düzenledik ve katılımcılarımız çok keyif aldı. Turnuvamıza yüzde 40 ve üzeri ortopedik engeli olan tüm vatandaşlarımız katılım sağlayabilirler. Onların sosyalleşmeleri adına çok güzel bir aktivite oluyor. Aralarında güzel bir rekabet gelişiyor ve çok keyifli dakikalar geçiriyorlar. Onlar keyiflenince, biz de çok mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı. Engelsiz Yaşam Parkı’na gelen özel gereksinimli çocukların, süreç içinde önemli ilerleme kaydettiğini ve merkeze gelince mutlu olduklarını söyleyen Demir, “Bizler burada onların önerilerine ve isteklerine göre hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. Engelsiz Yaşam Parkı’mıza gelmeden önce konuşmayan, yürümekte zorluk çeken birçok öğrencimiz vardı. Ancak, buraya geldikten sonra konuşmalarında ve yürümelerinde ilerleme görüldü. Burada herkes işini oldukça özverili yapıyor ve sevgi konuşuyor. Onlar bizi, biz de onları çok seviyoruz. Büyük bir aile olduk. Engel; sözde olan bir olgudur ve sevgi var olduktan sonra engelleri çok kolay aşıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor” sözlerine yer verdi.

BAKAR: “ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZİN SOSYALLEŞMESİNİ AMAÇLIYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nda Bocce Antrenörü olarak görev yapan Cihat Bakar, geçen sene Mayıs ayında da Ortopedik Engelliler Bocce Turnuvası düzenlediklerini belirterek, “Bu turnuvayı geçen sene de düzenlemiştik ve gayet iyi geçmişti. Şampiyon, bizim öğrencilerimizden birisi olmuştu. Bu turnuva, ortopedik engelli öğrencilerimizin tamamen sosyalleşmesini amaçlıyor. Ortopedik engelli bireyler, dışarıya çok fazla çıkamıyorlar. Ama bocce onlar için bir spor ve onların bir şekilde hayata tutunmalarına ön ayak oluyor” dedi. Bocce sporu hakkında da bilgi veren Bakar, “Bu spor dalı, 2 takım halinde oynanıyor. Küçük bir demir topumuz var ve amacımız o topa yaklaşmak. Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engelli raporu olan kişiler, 7 Mayıs’a kadar turnuvamıza başvurularını yapabilirler. Burada amacımız tamamen sosyalleşmek, mutlu olmak ve mutlu etmek. Ortopedik engelli olan herkesi turnuvamıza davet ediyoruz” diye konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA