Mersin Çevre Platformu pes etmiyor


Mersin Çevre Platformu, yapımı tamamen bilimsellikten uzak, hukuksuz ve antidemokratik bir proje olarak adlandırdığı liman genişleme projesinin sermaye ve rant olacağını öne sürerek, “Mersin’in akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan liman genişleme projesine karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Tarih : 9 Aralık 2023 Cumartesi 19:33

Neşet TORUN

Mersin Çevre Platformu, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), Atatürk Parkına doğru genişleme projesi ve dolgu malzemesi sağlanması için taş ocakları açılmasına karşı Mersin’de yürüyüş yaparak, projeden vazgeçilmesi için çağrısında bulundu. Mersin Çevre Derneği, süreci Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşımaya hazırlanırken, yüzde 40’ı Singapur, yüzde 40’u Avusturya’dan bir fona ve sadece yüzde 10’u yerli Afken Holdinge ait olan MIP şirketi ise yargı sürecini beklemeden çalışmalara hız verdi. MERÇED de, buna tepki olarak eylemsellik hareketini güçlendirme kararı aldı. Bir dizi eylem etkinliği organize eden dernek, kent dinamikleri ile 9 Aralık’ta Özgür Çocuk Parkında buluşup Liman A kapısı önüne yürümek için hazırlık yaptı. Yürüyüşle ilgili Mersin Valiliğine yazılı dilekçe ile başvuru yapan MERÇED yönetimi, ret kararı ile karşılaştı. Mersin Valiliği, Mersinlilerin MIP’e karşı yürüyüşünü izin vermedi. Ancak dernek yönetimi yürüyüşe izin çıkmasa da eylemlerini sürdürme kararı aldı. Bu kapsamda MERÇED, emek ve demokrasi güçlerine çağrı yaparak, Özgür Çocuk Parkında buluştu. “Atatürk Parkı’nda liman yapılamaz, Ranta geçit vermeyeceğiz” pankartının açıldığı açıklamaya hava muhalefetine rağmen pek çok demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikalar ve çevre örgütleri katıldı. Özgür Çocuk Parkı’ndan Liman A Kapısı’na kadar “Atatürk Parkı’na dokunma”, “Mersin uyuma, parkına sahip çık”, “Emperyalist sermaye elini parkımdan çek” sloganlarıyla yürüyen grup burada bir de basın açıklaması yaptı.

“MERSİN’E SAHİP ÇIKIN”

Mersin Çevre Platformu adına konuşan MERÇED Başkanı Sabahat Aslan, “Mersin yaşanabilir olmaktan çıkmadan siz ona sahip çıkın. Anayasa’nın 56. Maddesi, ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’ diyor. Devletleri de herkes için temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevreyi güvence altına almayı öngören çabaları arttırmak için politikalar oluşturmaya çağırır. Yasaların, sözleşmelerin altına imza atmış, bu teminatı vermiş olmalarına rağmen iktidarlar, sermaye ile birlikte rant politikaları sonucu sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, dereler birer rant alanı haline dönüşmüş, yeraltı ve yerüstü su kaynakları, hava ve toprağı kirletmiş, çevre sorunlarını arttırmış durumdadır. Bütün yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz gibi ilimiz de küresel bir saldırı altındadır. Kentimizde de dünyamızın ve ülkemizin yaşadığı iklim krizine karşı riskleri azaltmak için yeşil alanlarımız korunmak ve genişletilmek yerine rant uğruna yok edilmektedir. Mersin’in akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan liman genişleme projesinin, yapım çalışmaları başlatılmıştır. Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesine Çevre dernekleri, TMMOB ve gönüllülerce açılan davalar devam ederken hukuk tanımaz MIP bir gece yarısı liman genişletme çalışmalarını başlatmış, bu çalışmalar sırasında binlerce balığın ve Carettanın ölümüne neden olmuş, yapılan dip taramaları denizin ekosistemini bozmuştur. Hukuku tanımamanın, rant uğruna binlerce deniz canlısının ölümüne neden olmanın yanı sıra, kıyı dolgusu için gerekli olan 4 milyon 284 bin ton taş ihtiyacının mahallelerdeki taş ocaklarından karşılanacak olması ve Atatürk Parkı’na 350 bin kamyonla taşınma aşaması Mersin’in trafik yükünü arttırarak zaten yoğunlaşan trafiğin çileye dönüşmesine ayrıca hava kirliliğinin katmerleşmesine yol açacaktır. Projenin yapılabilmesi için denizin dibinden çıkarılacak asbest hepimizi zehirleyecek, sağlığımıza çok ciddi zararlar verecektir” dedi.

“KAYBEDEN MERSİNLİLER OLACAK”

“Yapımı tamamen bilimsellikten uzak, hukuksuz ve antidemokratik bir proje olan Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesinin tek kazananı MIP şirketi yani sermaye, rant olacaktır. Kaybeden ise bizler Mersinliler olacağız. Öncelikle hafızamızı, anılarımızı kaybedeceğiz” diye konuşan Aslan, “Mersin’in simgesi olan Atatürk Parkı kentimizin akciğerleri, halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alandır. Mersin’de tarihten gelen ve bir değer olan Park sürekli halkın kullanımında olmuştur. Liman genişleme çalışmaları ile Atatürk Parkı’nın halk tarafından kullanımı da engellenecektir. Tüm bunları 10 Aralık İnsan Hakları günü öncesi insanın temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre hakkını bir kez daha yetkililere hatırlatıyoruz ve Mersin halkını; Son ırmak kurumadan, son ağaç yok olmadan, son balık ölmeden; paranın yenmeyen bir şey olduğunun farkına vararak hep birlikte çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya, yaşanabilir bir Mersin bırakmak için omuz omuza vermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

KANDEMİR; “HAVA KİRLİLİĞİ KATMERLEŞECEK”

İHD Çevre Komisyonu Sözcüsü Figen Kandemir de, Mersin’in yeraltı ve yerüstü kaynaklarının iktidar ve sermayenin saldırısı altında olduğunu ifade ederek, “Mersin’in akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan liman genişleme projesinin, yapım çalışmaları başlatılmıştır. Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesine Çevre dernekleri, TMMOB ve gönüllülerce açılan davalar devam ederken hukuk tanımaz MIP bir gece yarısı liman genişletme çalışmalarını başlatmış, bu çalışmalar sırasında binlerce balığın ve carettanın ölümüne neden olmuş. Kıyı dolgusu için gerekli olan 4 milyon 284 bin ton taş ihtiyacının mahallelerdeki taş ocaklarından karşılanacak olması ve Atatürk Parkı’na 350 bin kamyonla taşınma yapılması trafik yükünü arttırarak çileye dönüşmesine ayrıca hava kirliliğinin katmerleşmesine yol açacaktır” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA