Özel bireylerden muhteşem gösteri!


‘Engel Denince Bizi Alır Bir Gülme’ şiarıyla engelsiz bir Mersin hedefleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde bir dizi eğitimin ardından gösteri hazırlayan özel gereksinimli bireyleri Forum Alışveriş Merkezi’nde buluşturdu. Etkinlikte özel gereksinimli bireylerin doyasıya eğlenirken, Mersinlilerde onların bu mutluluğuna eşlik ettiler.

 

Tarih : 4 Aralık 2023 Pazartesi 13:21

Haber Merkezi

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. ‘Engel Denince Bizi Alır Bir Gülme’ şiarıyla engelsiz bir Mersin hedefleyen Büyükşehir, özel bireylerin sosyalleşme imkanlarını arttırırken, sanattan meslek edinmeye bir çok alanda yeteneklerini geliştiren özel gereksinimli bireylerin hayata aktif katılımının da önünü açıyor. Engel tanımayan Büyükşehir, Engelsiz Yaşam Merkezleri’nde bir dizi eğitimin ardından gösteri hazırlayan özel gereksinimli bireyleri Forum Alışveriş Merkezi’nde buluşturdu. Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun konseriyle başlayan etkinlikte, Akdeniz Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun müzik grubu, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) öğrencilerinin ritim ve dans gösterisi, Mola Evi öğrencilerinin gösterisi, Kent Orkestrası Özel Sanatçısı Cem Görken Gündoğdu’nun piyano dinletisi ve Engelsiz Yaşam Parkı öğrencilerinin Engelsiz Halk Oyunları gurubu alkışlarla izlendi.

ATİLLA: “YOĞUN BİR HAZIRLIK SÜRECİNİN ARDINDAN KEYİFLİ BİR GÖSTERİ OLDU”

Çok yoğun bir hazırlık süreci geçirdiklerini söyleyen Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atilla, “Çocuklarımız çok özveriyle çalıştılar, çok da severek ve heyecanla çalıştılar. Keyifli de bir gösteri sundular bize” ifadelerine yer verdi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün farkındalık günü olduğunu kaydeden Atilla, “Özel gereksinimli bireylerimizin farkında olunması için böyle bir etkinlik düzenledik. Onlar da sosyal hayatta var olduklarını gösteriyorlar. Bu bizim için çok anlamlı. Kültürel faaliyetlerimiz, hizmet birimlerimiz, verdiğimiz evde bakım, engelli transferi, medikal malzeme ve bakım-yardım hizmetlerimiz, açtığımız hizmet birimlerimiz, ulaşım ve etkinliklerimizle zaten özel gereksinimli bireylerimizin yanında olduğumuzu hissettiriyoruz” sözlerine yer verdi. Halk oyunları gösterisi yapan Zafer Çağrı, çok keyif aldığını ve heyecanlandığını söyledi. Çok yoğun bir eğitim süreci geçirdiklerini söyleyen Çağrı, “Haftanın 5 günü çalıştık. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim aldık. Çok güzel zaman geçirdik” diye konuştu. Yüzde 70 down sendromlu olan ama engelin hiç önemi olmadığını söyleyen Hakan Oral, “Biz duvarları aşıyoruz. Her zaman da aşmaya devam edeceğiz. Çok güzel bir engel duvarını daha aştık, aşmaya devam edeceğiz. Atamızın yolundan ilerliyoruz, her zaman da onun yolundan ilerleyeceğiz. Engelsiz şehir Mersin” dedi. Down sendromlu öğrencisiyle izleyenleri hayran bırakan bir salsa gösterisi düzenleyen ZİÇEV’de Latin Dans Eğitmeni Serkan Karadaş, “Engelliler hayata aktif bir şekilde katılsınlar. Veliler buna ön ayak olsun ve herkes destek versin. Lafta kalmasın, gelip gerçekten onları görsünler, onlarla dans etsinler ve tanışsınlar istiyorum” sözlerine yer verdi.

MERSİNLİLER ALKIŞLARLA İZLEDİ

Etkinliğin çok başarılı ve güzel olduğunu kaydeden Yahya Günsür Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Özel Eğitim Bölümü öğretmeni Züleyha Başlıtüre, “Öğretmen olarak benim en çok istediğim şeylerden birisi çocukların sosyalleşebilmeleri, toplumsal alanlarda daha çok kabul görmeleri. Biz onları okulda yetiştiriyoruz ama toplumdaki insanların da onların farkında olmalarını istiyoruz. Onları aramızda daha çok görmek istiyoruz. Bu tarz çalışmalar gerek öğrencilerin gerek öğretmenlerin gerek velilerin çok ihtiyacı olan şeyler” dedi. Mersin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin Engelliler Kulübü öğretmeni Murat Kement, “Programı desteklemek amacıyla geldik ama düşündüğümüzden çok daha müthiş bir şeyle karşılaştık. Çok güzel hazırlanmış. Aslında engellilerin kafalarda olduğunu, bu engel ortadan kalktığı zaman insanın yaşamında hiçbir engelin olmayacağını burada bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu. Yeğeninin gösterisini izlemek için geldiğini söyleyen Yasemin Özbek, “Çok mutluyuz. Bu tarz etkinliklerin olması bizim için çocuğun sosyalleşmesi açısından da çok kıymetli. Belediye bu konuda gerçekten çok iyi. Sürekli bu tarz çalışmalar var ve biz de bir özel çocuk yakını olarak bunlardan çok memnunuz” dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA