Gülüm Özveren Sanat Galerisi açıldı


Toros Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren’in eşinin ismini taşıyan “Gülüm Özveren Sanat Galerisi” açıldı. Açılış töreninde konuşan Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, “İnsanlar yaşadıkları topluma karşı olan borçlarını ödeyebilmeleri için elinden geldiğince toplumsal katkı yapmalı. Biz hasbelkader eğitimcilik mesleğini seçmişiz ve o alanda faaliyet göstermeye çalışıyoruz” dedi.

 

Tarih : 25 Kasım 2023 Cumartesi 14:57

Haber Merkezi

 

Tarihi Uray Caddesi’nde yer alan Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin yer aldığı Uray Kampüsünde gerçekleşen “Gülüm Özveren Sanat Galerisi” açılışına Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren ve eşi Gülüm Özveren, Mütevelli Heyet Başkanı Y. Sertaç Özveren, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tunay Köksal ve Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, GSTMF Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Mütevelli Heyet Üyeleri, Akademisyenler, Daire Başkanları, sanatçılar, sanatseverler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Toros Üniversitesi Gülüm Özveren Sanat Galerisi ilk sergisi Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen açıldı. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz’ün de aralarında yer aldığı 9 sanatçının eserleri sergilendi. Açılış sergisinde Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Kim Yong Moon, Öğr. Gör. Orhan Karakaplan, Öğr. Gör. Elif Kılıçdoğan, Öğr. Gör. Gözde Çetinkaya, Hüseyin Sönmez, Hüseyin Özçelik, Osman Keten, Hasan Zeybek’in eserleri yer aldı.

AKYÜZ: “SERGİMİZİN ADI İÇİN ÇOK DOĞRU BİR KARAR VERDİK”

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak söze başlayan GSTMF Dekanı Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, “Toros Üniversitesi çatısı altında, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültemizin ev sahipliğinde; “Gülüm Özveren Sanat Galerisi”nin ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına atfen düzenlediğimiz ilk sergimizin açılışı için bir arada bulunuyoruz. Galerimizin adının Toros Üniversitesi Gülüm Özveren Sanat Galerisi olmasının hikayesini katalogda paylaştım. Kişisel olarak söylüyorum çok doğru bir karar verdik. Kuruluşundan beri Toros üniversitesi her alanda emin adımlarla büyürken ve ilerlerken sanat alanının da diğerlerine yetişmesi gerekiyordu. O nedenle sanatçı/akademisyen olarak biz de hızla çalışmalara koyulduk. Toros üniversitesinin çatısı altında gerçekleştirdiğimiz çalıştaylarımızın sonunda ortaya çıkan eserler ümidimiz, beklentimiz ve rüyamız odur ki bir müze kurulsun ve orada yerini alsın. Elbette daha çok çalışmamız gerekir, daha çok çalıştay, daha çok sanat eseri, daha güzel ve daha güçlü bir müze demektir. Emin adımlarla ilerliyoruz.  Bir buçuk yılda gerçekleştirdiğimiz iki uluslararası çalıştayda üniversitemize kazandırdığımız eserlerden bir seçki oluşturduk. Kuşkusuz bu eserler gelecekte kurulmasını ümit ettiğimiz üniversitemiz müzesinin de ilk envanterini oluşturacaktır. Birazdan sergisini açacağız. Elbette başka etkinliklerimiz de oldu, sırada olanlar da var. Üniversitemizin ve Mütevelli Heyet Başkanımızın bilime olduğu kadar sanata da değer vermesi bizim için büyük bir şans. Her başarının arkasında mutlaka arkada kalan, ön planda görünmeyi sevmeyen kahramanlar da vardır. Başarıyla beraber onlar da unutulur gider. Ben en azından bugün onların adını teşekkürlerle huzurlarınıza getirmek istiyorum” diyerek emeği geçen herkese tek tek teşekkür etti.

KÖKSAL: “EN BÜYÜK DESTEKÇİ GÜLÜM ÖZVEREN HANIMEFENDİ”

Öğretmenler gününü kutlayarak söze başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tunay Köksal, “Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Arıöz’ün bütün faaliyetlere olduğu gibi sanatsal faaliyetlerine de katkısı çok, kendisine teşekkürlerimi sunuyorum. Kurucu Mütevelli Heyet Başkanımız Ali Özveren gerek Mersin’in gerek Türkiye’nin eğitim hayatına büyük katkılar yapmış bir insan. Bu zorlu yolculukta ona destek olan çok isim olmuş ama en önemli destekçisi kıymetli eşi Gülüm Özveren hanımefendi. Bu galerimiz Mersin’e sanatsal katkı sağlayacaktır, birçok eser burada yayınlanacak” dedi.

GÜLTAK: “MUASIR MEDENİYETLER DOĞRULTUSUNDA YÜRÜYECEĞİZ”

Köksal’ın ardından söz alan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Bütün öğretmenlerimizin gününü kutluyorum ama ben günlere karşıyım, 365 gün öğretmenlerimizin gününü kutlayalım ve saygı duyalım, değerli şeyler her zaman değerli olmalı günlere ve haftalara sıkıştırılmamalı. Geçenlerde 29 Ekimdi ve Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladık nice yüzyıllarda burada olacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler doğrultusunda yürüyeceğiz. Bu sözde olmuyor, çalışmak lazım, pratik yapmak lazım ve bir şeyler koymak lazım. Biz sanat ve kültüre oldukça önem veriyoruz. Şuan içerisinde bulunduğumuz kampüste Mersin’in en önemli tarihi yapıtaşlarından bir tanesi. Toros Üniversitesinin açmış olduğu bu galeride tüm öğrencilerimize ve Mersin’imize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

ÖZVEREN: “GÜLÜM HANIMIN FEDAKÂRLIKLARI ÖDENİLEMEZ”

Son olarak söz alan Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, “İnsanlar yaşadıkları topluma karşı olan borçlarını ödeyebilmeleri için elinden geldiğince toplumsal katkı yapmalı. Biz hasbelkader eğitimcilik mesleğini seçmişiz ve o alanda faaliyet göstermeye çalışıyoruz. 50 sene önce Mersin’de ilk sanat galerisini Semihi Vural Bey ile beraber açtık. İnsanın üç temel özelliği yani düşünme, yaratma ve yapma yani ahlak, mantık ve sanat. Bunların olabilmesi için eğitimcilere ve anne babalara görev düşüyor. Bizler bir taraftan eğitim ile ilgilenirken diğer taraftan da sanatla ilgilenmeye çalışıyoruz. Bunu bir başarı gibi algılamıyorum bu bir sorumluluk, her birimizin elimizden geldiği kadar topluma katkı yapması lazım. Ben Gülüm hanımın benimle ilgili, çocukları ile ilgili yapmış olduğu fedakârlıklarını biliyorum ama bunun böyle bir yere isminin verilmesi şeklinde ifade edilmesi ona karşı görevimizi yapmış olmayız, anlatılamaz ödenilemez fedakârlıklardır onlar” dedi.

Konuşmaların ardından “Gülüm Özveren Sanat Galerisi” kurdele kesilerek açılışı gerçekleştirildi. Ziyaretçiler tarafından gezilen sergi büyük beğeni topladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilirken, GSTMF Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan lezzetler katılımcılara ikram edildi.  İlk sergi olma özelliğini taşıyan sergi 24 Kasım 22 Aralık 2023 tarihleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA