Türkiye artık dünyada krizleri yöneten lider ülke!


TBMM Anayasa Komisyonu Katip Üyesi ve AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde dünyada ‘kilit ülke’ konumunda yer aldığını belirterek, “Son tahıl krizinin çözümündeki rolü de göstermiştir ki Türkiye’nin artık dünyada sözü dinlenen, krizleri yöneten, taraflara güven veren diplomasiyle lider ülke olduğu tescillenmiştir” dedi.

 

Tarih : 22 Ağustos 2022 Pazartesi 12:48

Bir açıklama yapan AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde özellikle son dönemde dış politikada uyguladığı diplomasiyle tüm dünyada adından söz ettirdiğini belirtti. Dünyayı saran pandemi döneminde Avrupa ve ABD dahil birçok ülkede ‘maske savaşları’ yaşandığını anımsatan Yılmaz, Türkiye’nin güçlü sağlık altyapısı sayesinde onlarca ülkeye tıbbi yardımda bulunduğunu, pandeminin dünya genelinde çözümüne yönelik adımlar attığını hatırlattı. Daha sonra yaşanan Kovid-19 aşı çalışmalarıyla da dünyada örnek ülkelerden biri olduğunu kaydeden Yılmaz, Türkiye’nin kendi ürettiği Turkovac aşısını onlarca ülkeye gönderdiğinin altını çizdi. Türkiye’nin pandemi döneminde uyguladığı ‘sağlık diplomasisi’ ile krizin çözümünde yapıcı rol oynadığını ifade eden Yılmaz, “AK Parti ile birlikte Türkiye’miz, uluslararası siyasette ‘biz de varız’ dedi. Pandeminin başında maske savaşları, daha sonra aşı savaşları derken Türkiye, bu krizlerin de çözümünde öncü rol oynadı. Akabinde ise tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık krizinin aşılmasında öncü oldu. Türkiye'nin öncülüğünde yapılan görüşmeler sonucu, Ukrayna'dan tahıl yüklü gemiler yola çıkmaya başladı.” dedi.

“BUNLARI ELBETTE TARİH YAZACAKTIR”

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özellikle Ukrayna-Rusya savaşındaki arabulucu rolüne uluslararası medya ve toplumun da büyük önem verdiğini kaydetti. Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Ukrayna’da bir araya geldiğini anımsatan Milletvekili Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, tüm dünyanın izlediği Rusya-Ukrayna savaşında da kilit ülke konumunda yer alıyor. Her iki ülke liderleriyle görüşebilen, onlarla savaşın son bulması için diplomatik ilişkiler kurabilen Türkiye’den başka ülke, Cumhurbaşkanımızdan başka lider bulunmuyor. Şimdi savaş nedeniyle Avrupa enerji krizinin eşiğinde. Gıda krizi gibi enerjide de kilit ülke Türkiye. Dış politikada yaptığı hamlelerle stratejik üstünlüğe sahip bir ülke olan Türkiye, uluslararası camiada sözü dinlenen, önemli bir ülke konumuna geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürüttüğümüz olumlu ve güçlü diplomasi sayesinde, Türkiye dünyadaki krizlerin çözümünde güvenilir bir merkez oldu. Son tahıl krizinin çözümündeki rolü de göstermiştir ki Türkiye’nin artık dünyada sözü dinlenen, krizleri yöneten, taraflara güven veren diplomasiyle lider ülke olduğu tescillendi. Bunları elbette tarih yazacaktır,”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA