image

Okunma : 47  Tarih : 15.01.2022  E-Mail : 

 
Harun  Arslan

İNTERNET GAZETECİLİĞİNDE YENİ DÖNEM ve TİNGADER -3-

Sonuçta yukarıda sözünü ettiğimiz ”eksikliği” giderecek yeni bir köklü değişime, yeni oluşumlara gerek duyulduğu bir gerçektir.

İşlevli, verimli, kamuoyunca dikkatle izlenen, hemşerilerin haber alma hakkını görev edinmiş, güvenilir bir yerel basın olmadan kentlilik bilinci zaten “eksiktir”; bu tablo, politik çevreler ve bütün kurumsal yapılar başta olmak üzere kamu hayatını, toplumsal bilinci, demokratik eleştiri kültürünü sakatlıyor.

Çağdışı kaygılardan ve taşra zihniyetinden uzak, üzerinde düşünmeye değmez mi?

Herhalde gerçek basın mensupları saygın, değer gören, imajı yüksek bir basın  olmasını isterler.

Bir ortamda, “gazeteciyim” deyince kendilerine değer verilmesini beklerler.

Ama bunun için de gerçek basın mensuplarına düşen bir görev vardır: Kurumlarının saygınlığı için onların da içlerindeki çürük elmaları ortaya çıkarmaları, basın camiasının itibarını bozanlara karşı sessiz kalmamaları gerekir.

*                      *                      *

Maalesef basın camiası içerisinde şantaj, tehdit, iftira, karalama gibi etik olmayan davranışlarda bulunan, bunun için de ellerindeki aracı mesleki ve insani düzeyde etik dışı kullanan basın mensupları vardır.

Bazıları hakkında mağdur kişiler ve kurumlar yasal yollara başvurmuşlar ve bu kişiler de suçlu bulunarak ceza almışlardır. Bazılarının mahkemeleri sürmektedir.

Daha da vahimi olan şudur:  Bu kentte yerel basının bir zamanlar her anlamda sahip olduğu saygı ve dikkate değer konum aşınmıştır; hiç mırın kırın etmeden bu acıtıcı hakikatle yüzleşmek gerekir. 

Bu kişilerin birçoğu halen Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

Gazeteciler Cemiyeti seçimleri öncesi birçok düzgün basın mensubu, sırf mevcut yönetime oy vermeyecekler diye üyelikten çıkarıldı. Yeni yönetimin de bu konuda bir düzenlemeye gitmemesi üzücü.

Maalesef gazeteciler cemiyetleri de böyle bir acı durumda.

 

Bugün basınının durumunu masaya yatırıp gerçekleri göremezseniz, iyileştirme ve saygınlık kazandırmayı da sağlayamazsınız.

Saygınlık, kendiliğinden oluşmaz; kimse de kimseye çıplak bir mesleki sıfat için değer vermez. Hele bu ölçüde içerden yıpratılan bir kamusal hizmet alanında…

Şimdi dürüstçe düşünelim:

*Neredeyse yok denecek abone sayısına sahip, çift haneli komik rakamlarda basılan gazeteler;

*Ve Basın İlan Kurumu’nun desteği ile ancak ayakta kalan, Belediye kapısında destek bekleyen gazeteler…

Sonuçta, kent yaşamında önemli bir rol oynayabilecekken hiç bir etkisi olmayan bir basın oluşmuş durumda.

Yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya ve internet gazeteciliği nedeniyle ülke genelinde ulusal yazılı basın zor durumdadır,  tirajlarda ağır dramatik düşüşler yaşanmaktadır.

*                      *                      *

 Gerçeği görme zamanı geldi: Artık yazılı basının yerini giderek hızlı bir şekilde internet gazeteciliği almaktadır.

Günümüzde gazeteciliğin internet üzerinden yapıldığı gerçeği görülmeli ve bu konuda yeni bir yapılanma oluşturulmalıdır. Bu yeni diyebileceğimiz internet gazeteciliği kurumsal oluşumlarının dürüst, temiz, bilinçli, bilgili bir anlayışla başlamaları da çok önemlidir.

Bu anlamda ulusalda ve yerelde yeni internet basın oluşumlarını görüyoruz. Burada toplanan kişilerin yukarıda saydığımız olumsuz nitelikleri taşıyan kişilerden olmaması gerekir.

Kısa bir süre önce kurulan TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) basındaki yukarıda sözünü ettiğimiz eksiklikleri giderecek, gerçekten ülkemizin ihtiyacı olan bir dernektir.

Sağlam temeller üzerine kurulmaya çalışılıyor.

Dürüst, şaibesiz, yukarıda saydığımız olumsuzluklardan arınmış kişilerin öncelikli olduğu bir dernek…

Salgın döneminde dahi halkımıza yararlı olacak seminer ve konferans etkinlikleri düzenlemişlerdir...

Giderek tüm illerde hatta ilçelerde yapılanmasını sağlayan bir dernek…

 

TİNGADER, yeni bir yasa çıkarılması ve artık günümüzün haberciliği olan internet haberciliğine basın ilan kurumu desteği sağlanması konusunda çalışmalarda da öncü olacaktır.

 

Yeni dönemde, yeni habercilik anlayışında saygın bir basının oluşmasında TİNGADER  çok önemli bir görev üstlenmiştir ve tüm ülkemiz yararına değerli bir hizmet gerçekleştirmektedir.

Emeği geçenlere hem kentlerimiz hem de ülkemiz adına minnet ve saygıyla…
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 

 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA