image

Okunma : 700  Tarih : 19.10.2020  E-Mail : 

 
Harun  Arslan

“KIBRIS CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ” IŞIĞINDA MERSİN…

“Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Seçimi”ni Sn. Ersin Tatar kazandı.

Kıbrıs, ülkemiz ve  kentimiz için çok hayırlı, zengin ümitlerle dolu  bir sonuç oldu.

 

Seçim sürecinde konuyla ilgili çok sayıda yazı yazdım; bu seçimin Kıbrıs’ın geleceği, ülkemizin jeo-politik güvenliği ve özellikle Doğu Akdeniz bağlamlı Mavi Vatan dolayında hidrokarbon yataklarına erişim açısından çok önemli olduğunu belirterek Sn. Ersin Tatar’ın başarısını “bir ulusal mesele” olarak işaretledim.

Bu yazılarım Sn. Ersin Tatar’a da ulaştı, ilgisini çekti; kendisi ve yakın çevresi ile sürekli irtibatta kaldım;  seçimle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk.

*                      *                      *

Sn. Ersin Tatar’ın seçilmesinin Kıbrıs ve Türkiye açısından tartışılmaz önemi yanında,  Mersin için de çok anlamlı olacağını ayrıntılı olarak vurguladım.

Bununla ilgili basit bir kaç talebi buradaki yetkililere ilettim.

Neydi bunlar?  Kıbrıs ile ilgili bir kaç anıtın ve Kıbrıs Şehitliğinin bakımı idi.

Aslında bu zaten, her zaman yapılması gereken, olağan görevler arasındaydı; Kıbrıs ile ilgili anıtlarımız ve şehitliğimiz her zaman bakımlı olmalı, korunmalıydı.

Bu konu hem ulusal basında hem de yerel basında geniş çapta yer aldı.

Bunun için başta Valimiz ve  Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere, Silifke Kaymakamımızla, Silifke Belediye Başkanımızla, Orman Bölge Müdürümüzle ve Büyükşehir Genel Sekreteri ve Genel Sekreter Yardımcılarıyla, Daire Başkanları ile görüştüm.

Silifke Belediyesi elinden gelen çalışmayı yaptı.

Ama maalesef Büyükşehir Belediyesi henüz bir girişimde bulunamadı…

 

Bu dönemde özellikle Kıbrıs Şehitliği ve Anıtlarla ilgili konularda ve Kıbrıs -Mersin ilişkilerinin güçlenmesi konusunda, en başta yardımcı olması, çaba sarf etmesi gereken Mersin Kıbrıs Büyükelçiliğinin duyarsızlığını da üzülerek söylemeliyim.

 

Kıbrıs konusunun Kıbrıs halkı, ülkemiz ve Mersin için önemini kavrayan ve Kıbrıs ile yakın ilişkiye giren Yenişehir, Silifke, Erdemli ve Anamur Belediyelerini kutluyorum.

 

Şimdi Mersin için yeni dönemde Kıbrıs ile hangi konularda işbirliği yapılabileceğinin düşünülmesi gerekiyor.

Kıbrıs’ın su ihtiyacını karşılayan şebeke Anamur’dan besleniyor; dolayısıyla  tarım konusu başta olmak üzere, Maraş bölgesinin açılmasıyla dinamizm kazanacak  turizm konusu gündeme gelebilir, gelmelidir. Öte yandan, Kıbrıs- Mersin hattında hareketlenecek lojistik sektörü, eğitim başta olmak üzere hizmet sektörüne dönük istihdam imkânları çok gelişecektir.

Bunların Mersin’e kazandıracağı sosyo-ekonomik imkânlar analiz edilmeli ve kurumsal işbirlikleri sağlanarak yol alınmalıdır.

Önümüzdeki günlerde Sn. Ersin Tatar’ın ekibinin daveti üzerine  Kıbrıs’a bir ziyarette bulunacağım. Yukardaki başlıklar dışında, eminim daha farklı konular da gündeme gelecektir. Mersin için kullanılmayan kalkınma potansiyelleri dahil, mevcut konumun geliştirilmesi hususunda işbirliği imkânları analiz edilecektir. Bununla ilgili notları da dönüşte sizlerle paylaşacağım.

*                      *                      *

Sürekli vurguladığım gibi Mersin, adeta her yönden dışarı ile irtibatı kesilmiş, zengin potansiyellerine rağmen hak ettiği kalkınma düzeyinin çok gerisinde bir kenttir.

10 yıldır bitirilemeyen havalimanı, hâlâ yapımı süren Antalya sahil yolu, henüz konusu bile edinmeyen hızlı tren !

 Mersin’in Anadolu ile bağlantısı kısıtlanmış durumdadır.

Aynı sıkıntı ve ihmal, deniz yoluyla ulaşım  için de söz konusudur:  Mersin’den başka ülkelere yapılan deniz yolu seferleri kısa bir süre sonra kesintiye uğramış; Mersin’e uğrayabilecek kurvaziyerler için de bir çabada bulunulmamıştır.

Kıbrıs ile ulaşımda da aynı ihmal ve zorluk yaşanıyor. Düşünün, “ bir kulaç kadar yakınımızdaki” Kıbrıs’a ulaşım, Mersin’e 100 km uzakta bir noktadan deniz otobüsü seferleriyle yapılabiliyor!

Bunun gelen ve giden yolcular açısından nasıl bir dert olduğunu ise bilenler biliyor!

Niçin doğrudan Mersin’den bu seferler yapılmaz? Bunun için gereken ulaşım altyapısı niçin çalıştırılmaz? Çağımız koşullarında gerek duyulan teknik çözümler niye sağlanmaz?

İnanıyorum ki, önümüzdeki süreç, Sn. Ersin Tatar’ın liderliğinde Kıbrıs yönetiminin karar verici iradesi, Mersin’deki kurum ve kuruluşlarla çok daha yakın bir ilişki içinde olacaktır.

Kıbrıs Türk halkının geleceği, ülkemizin uluslararası düzeyde yararları ve özellikle Mersin’in gelişmesi açısından çok hayırlı bir döneme adım atıyoruz. Bu bağlamda Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçim sonucu, şimdiden ulusal düzeyde bir başarıyı işaret ediyor. 

 

Sn. Ersin Tatar’ı değerli çabaları ve başarıları için kutluyor; sonucun Kıbrıs Türk halkı, ülkemiz ve Mersin’imiz için hayırlı olmasını diliyorum.

HARUN ARSLAN...

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA