image

Okunma : 167  Tarih : 16.09.2020  E-Mail : 

 
Harun  Arslan

KÜRESEL ENERJİ HESAPLARI ve KIBRIS’IN SU İLE ARTAN ÖNEMİ

Bir süredir Silifke’deki Kıbrıs Şehitliği ve Taşucu’ndaki Kıbrıs Anıtı’nın korunması ve bakımı konusunda ısrarla yazıyorum, yetkililerle görüşüyorum.

Özellikle de Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’in ülkenin sıcak gündeminde olduğu bugünlerde, konu bir şehitliğin ve anıtın korunmasının çok daha ötesinde önemlidir.

Bu Şehitliğin ve Anıtın,  ulusal ve uluslararası düzeyde simgesel bir anlamı vardır: Yakın tarihinde Kıbrıs için şehitler vermiş bir milletin ve bu süreci anıtlaştıran bir iradenin yeryüzündeki maddileşmiş kaydıdır buralar. Dolayısıyla, şu gerilimli günlerde bu konuya gösterilecek özenin çok boyutlu bir anlamı olacaktı; ama konu biraz da sıradan bir yeşil alanın bakımı olarak algılandı;  bilinen bürokratik yetki karmaşaları dolayısıyla tüm iyi niyetlere rağmen yeterli ilerleme kaydedilemedi.

Olay Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Silifke Kaymakamlığı, Silifke Belediyesi ile görüşme ve yazışmalarla uzayıp gitti…

 

Kıbrıs yönetimi ve Kıbrıs Başbakanı bu konu üzerinde önemle duruyordu. Başbakan’a da her gün konu ile ilgili bilgi verildiğini biliyorum.

 

Geçtiğimiz hafta Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yoğun programını bırakarak Taşucu’na gelen Başbakan, eğer gerekli çalışmalar yapılmış olsa idi Şehitliği ziyaret edecekti.

Kıbrıs Başbakanı Sn. Ersin Tatar’ın (ki kendileri Cumhurbaşkanlığı için en güçlü adaydır) yoğun programı arasında yaptığı bu ziyareti iyi okumak gerekir.

Bazı projeler asrın projesi diye adlandırılır.

Bana göre asrın projesi olarak adlandırılabilecek en önemli projelerden biri, Anamur’dan Kıbrıs’a boru hattı ile getirilen su projesidir.

40 mil uzakta yeterli suyu olmayan bir adaya su götürüyorsunuz; bu tarım için çok değerlidir ve ayrıca Türk tarafının da elini kuvvetlendirici bir hizmet anlayışıdır.

Aslında yıllardır konuşulan ve çok önceleri yapılması gereken bir projedir bu.

75 milyon metreküp su Kıbrıs’ta hem içme suyu olarak kullanılacak, hem de tarımda kullanılarak adanın tarım üretimini ve yeşil dokusunu arttıracaktır.

Kuzey Kıbrıs’a su ve elektrik verecek olan bu proje, bir kalkınma hamlesi yaratacak ve Kuzey Kıbrıs Devleti’nin refah seviyesini yükseltecektir.

Güney Kıbrıs’ta su kaynaklarının daha az olduğunu biliyoruz; Türkiye’den sağlanan su Kıbrıs’ta barışa da büyük katkıda bulunacaktır.

*                      *                      *

Başbakan Sn. Ersin Tatar boru hattındaki arızayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay  ile yerinde incelemek için Taşucu’ndan Anamur’a gittiler.

25 Eylülde arıza giderilecek ve Kıbrıs’a su verilmeye devam edilecektir.

Türkiye’nin de Kıbrıs’a ve  Sn. Ersin Tatar’a verdiği değer açıkça görülüyor.

Peki biz ne yapıyoruz?

Maalesef  Kıbrıs’ın Mersin için önemini hâlâ yeteri kadar anlayabilmiş değiliz!

Şimdi Erdemli / Kumkuyu yat limanından Kıbrıs’a deniz otobüsü çalışması projesi var. Mersin ile yeterli yoğunluğu ve ekonomik canlılığı sağlayamayan Taşucu’nun yanında,  Kumkuyu’dan seferlerin olması Mersin-Kıbrıs ilişkileri açısından yeni bir ufuk açacaktır.

 

Başbakan Tatar, Türkiye ve özellikle Mersin ile ilişkilere çok önem vermektedir.

Türkiye’deki ulusal televizyon kanallarında da sıkça izlediğimiz konuşmalarında, Türkiye ile işbirliğine ve Türkiye’nin önderliğine verdiği önemi ısrarla vurguluyor.  Özellikle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın enerji hesapları ve münhasır ekonomik bölge planları açısından daha çok önem kazandığı bugünlerde, Kıbrıs’ın güvenliği ve geleceği için Türkiye birlikteliği çok daha fazla önem kazanmış durumdadır.

Sn. Ersin Tatar’ın analitik tarih bilinci, Kıbrıs’ta yıllardır sürdürülen görüşmelere dair gerçekçi tespitleri ve müzakereye açık güçlü perspektifi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz politikasının da güvencesidir. Ülkemiz iç siyasetinin bile kavramakta geciktiği bu meseleye Sn. Ersin Tatar bütün cepheleriyle hâkimdir ve bu etkisi ilerde Cumhurbaşkanı olarak daha da derinleşecektir. 

 

Özetle: Bugünlerde Mersin’den Kıbrıs’a verilecek (petrolden daha değerli) suyun yanında, Kıbrıs’la tarihsel bağımızın büyük manevi simgeleri olan   Şehitliğin, Anıtın ve  konu etmediğimiz başka bazı anıtların bakımı ve korunması, şüphesiz millî bir görevdir; ancak, bunun yanında gelecekte Kıbrıs - Mersin ilişkileri yönünden de bu ve benzer konularda gösterilecek özen ve dikkat çok değerlidir.

Mersin, Türkiye’nin Kıbrıs bağlantısı için her anlamda büyük imkândır; bu konumun ticaret, turizm, ulaşım, lojistik, eğitim vb. alanlarda kentimize sağlayacağı faydalar sınırsızdır. Bu anlamda beliren kimi fırsatların daha vizyoner bir açıdan kavranması gerekir.

Özellikle de Doğu Akdeniz enerji hesapları üzerinden Kıbrıs ve orada yaşayan kardeşlerimiz için Türkiye ile ilişkiler, şimdi çok daha köklü bir sınavdan geçiyor. Kıbrıs Başbakanı Sn. Ersin Tatar, bu süreçte analizleri ve yorumlarıyla büyük bir liyakat gösteriyor. Mersin’e de özel bir bağlılık duyduğunu biliyorum.

Mersin’in Kıbrıs’la ilişkilerinde çok değerli bir not olarak kaydetmek isterim.

 

HARUN ARSLAN...

 

 

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 

  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA