image

Okunma : 1333  Tarih : 24.06.2020  E-Mail : yakupboncuk2019@gmail.com

 
Yakup Boncuk

İŞTE ŞİMDİ B.KU YEDİK!

Tarsus’tan dünyaya seslenen güzel bir dergimiz var.

Adı da ilginç. ARATOS!

Bu isim, Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoflardan birine ait.

Uzun yıllardır Tarsus’ta  yayınlanan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisine maşallah diyelim. Yurt genelinde birçok dergi 3-5 yıl ayakta kalamazken Uğur Pişmanlık’ın çıkardığı bu güzel dergi 15 yılı tamamladı, hatta  100. sayıya yaklaştı.  Geçen gün derginin 96. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan alan Aratos Dergisinin,  yeni çıkan sayısının konu ve yazarları da ilginç..

İçeriğine bakıyorum..

 “Aratos, felsefenin devindirici gücü/Sunu” Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu..

 “Piyanoya Veda” (Öykü) Handan Tan..

Ve bir ilginç başlıklı öykü.. “İşte Şimdi B.ku Yedik” (Öykü) Cemile Cereb’e ait..

İçeriğe bakmaya devam ediyoruz.

 “Gurbette Bir Yaşam Fahri Erdinç ve “Acı Lokma” Uğur Pişmanlık, “Hayalimin Sancısı” (Öykü), Mürivet Bozna, “Şair Eşref ve Kırkağaç” Önder Kaya, “Ricardo Fernando ile “Mavi ve Gece Baleleri” Üzerine…” Seval Deniz Karahaliloğlu, “Bir Avusturya Gezisi ve Bio Otel Ahmet Ünal, “Cavit Orhan Tütengil, Sağolun” Yalçın Küçük..

 “Tarsus’un 68 Yıllık Bir Lezzet Ustası: Aşçı Hakkı Pişmanlık…”

Yazan, Uğur Pişmanlık. Yani Baba Hakkı’nın oğlu.. Hem derginin kurucusu ve yayıncısı, hemde yazarı..

Aratos dergisinin Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, Aratos dergisinin derginin 96. sayısında, “Aratos, felsefenin toplumsallaşmasının devindirici gücü” başlıklı sunu yazısında şunları söylüyor, “Bir yaşam pratiği olarak felsefe, toplumsal bir varlık olan insanın her türlü kültürel, sanatsal, tarihsel, sosyo-politik eylem ve söyleminin temelinde yer alan besleyici ve destekleyici bir kaynaktır. Aratos Dergisi de bundan 17 yıl önce Tarsus’ta doğmuş olan Antik çağ filozofu Aratos’un anısına felsefenin bu kaynaştırıcı, devindirici gücünü ve eleştirel bakışını bilimden sanata, edebiyattan kültüre çeşitli alanlarda harmanlamak üzere kurulmuştur.

Felsefenin toplumsallaşması ve bu bütünleştirici vizyonunu gerçekleştirmesi adına, kurulduğu günden bugüne Aratos Dergisi yirmi iki kentte adını her biri o kentin topraklarında yaşamış filozoflardan alan felsefe okulları kurmuştur. Bu okullarda halen Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli üniversitelerden akademisyenler gönüllü olarak halka yönelik felsefe, sanat, tarih, edebiyat, kültür alanlarında seminerler vermeye devam etmektedir. Böylesi bir vizyonla, kurulduğu günden beri tarih, felsefe, kültür, sanat, edebiyat alanlarında akademisyenlerin, araştırmacıların, yazarların, sanatçıların yazılarını okurla buluşturan Aratos Dergisi’nin  96. sayısını yayımlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Edebiyat, sanat ve araştırma ağırlıklı olarak mavi ve gece balelerinden kırkağaçlara, Avusturya’nın Bio otellerinden Tarsus’un lezzet ustalarına, şiirden denemeye bilgiyi dinamik yaşam kültürü ile harmanlayan yazılarıyla çeşitli akademisyen, araştırmacı ve yazarlarımızı sizinle buluşturan bu sayımızı keyifle okumanızı dileriz.”

Ben, derginin kurucusu ve yayıncısı, hem de yazarı olan, bu güzel dergiyi ve Tarsus’u dünyaya tanıtan gazeteci yazar Uğur Pişmanlık kardeşimi kutluyorum.

Yazmaya, çizmeye ve okumaya değer  veren herkesi de ARATOS’a abone olmaya, destek vermey

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA