Tarsus ve Çamlıyayla’ya 300 milyonluk altyapı yatırımı


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus ve Çamlıyayla muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Seçer, “Ben muhtarlara samimi davranırım. Yapacağımız işi söylerim, yapamayacağımız işi söylemem. Bana bakarken, kentin Belediye Başkanı olarak görün, bir partinin mensubu olarak bakmayın. Hangi partiye oy verirse versin, hangi bölgenin insanı olursa olsun. Biz ayrım gayrım yapmadan kentimize hizmet etmek istiyoruz” dedi. Başkan Seçer, Tarsus ve Çamlıyayla’ya 2023 yılı sonuna kadar 300 milyon liralık içme suyu ve kanalizasyon yatırımı yapılacağını vurguladı. Seçer, vatandaşların çevre temizliği konusunda daha özenli olmasını da istedi.

 

Tarih : 27 Ocak 2020 Pazartesi 12:34

Haber Merkezi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü tarafından düzenlenen kahvaltıda, iki ilçenin mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Seçer, Tarsus ve Çamlıyayla’ya 2023 yılı sonuna kadar 300 milyon liralık içme suyu ve kanalizasyon yatırımı yapılacağını söyledi. Kendisinin muhtarlara samimi davrandığını vurgulayan Seçer, “Yapacağımız işi söylerim, yapamayacağımız işi söylemem. Bana bakarken, kentin Belediye Başkanı olarak görün, bir partinin mensubu olarak bakmayın. Hangi partiye oy verirse versin, hangi bölgenin insanı olursa olsun. Biz ayrım gayrım yapmadan kentimize hizmet etmek istiyoruz” dedi. Düzenlenen Buluşmada Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu da yer aldı. Geçtiğimiz hafta olağan genel kurulunu yapan Tarsus Çamlıyayla Muhtarlar Derneği’nin, Mustafa Naci Güllü’yü yeniden başkan seçtiğini hatırlatan Başkan Seçer, “Öncelikle Sayın Başkanı kutluyorum. Muhtarlar Derneği olarak geçtiğimiz günlerde seçiminizi yaptınız ve Sayın Başkan’a güven tazelediniz. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de görevini layıkıyla yapmaya devam edecek. Sizlerin aracılığıyla güzel ilçemiz, güzel kentimiz, benim de doğduğum, doyduğum Mersin’e hep beraber çok güzel hizmetler yapacağız” dedi.

“SEL, TARIM ALANLARINA ZARAR VERDİ”

Mersin’de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden 2 kişiye Allah’tan rahmet dileyen Başkan Seçer, “Zarar gören esnafımızın, yurttaşımızın, çiftçimizin yaralarının sarılması konusunda gerekli kurumların çalışma yaptığını biliyorum. İnşallah bir netice alınır ve açılan yaraya merhem olacak yardımlar yapılır. Özellikle Tarsus’un ova kısmında, Berdan nehrinin batısında Aliefendi, Aliağa, Kulak, Bahşiş, Yeşilkuyu, Yeşiltepe o bölgelerde zararlar olmuş. Doğu yakasında da Egemen, Kelahmet, o mıntıkada bazı tarım alanları zarar görmüş. Çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Çiftçilik zor zanaat. Geceniz gündüzünüz, yağmur çamur. Tam hasada gireceğiz elimiz para görecek, böyle afetler bizi el elde baş başta bırakıyor” diye konuştu. 23 Ocak Perşembe günü Mersin’in tarihi bir gün yaşadığına işaret eden Başkan Seçer, “Merkez 4 ilçeyi birbirine bağlayacak 30 kilometre karma raylı sistemin tanıtımını yaptık. İnşallah bu yıl içinde yatırımın ilk adımı için ilk kazmayı vuracağız ve Tarsus Çukobirlik sınırından Anamur Kaledran sınırına kadar kentimize değer katacak yatırımı gerçekleştireceğiz” dedi.

“PERSONEL KONUSUNDA VİCDANIM RAHAT”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus’ta toplam 1076, Çamlıyayla’da toplam 69 personel ile hizmet verdiğini vurgulayan Başkan Seçer, Tarsus’ta 179, Çamlıyayla’da 14 mahalleye hizmet götürdüklerini söyledi. Seçer, şöyle devam etti: “Sizlerden gelen talepler ve şikayetler ile yaptığımız anketlerde yol birinci sırada sorun. Altyapı, kanalizasyon en çok talep gören ya da sorun olarak bize iletilen alanlar. Bu alanlar da belediye bütçelerini yoran konular. En memnun olduğunuz konu ise cenaze hizmetleri. Demek ki memnuniyet sadece parayla olmuyor. Ufak dokunuşlar da insanları memnun edebiliyor. İnsanların yalnız olmadığını hissettirmek gerekiyor. İş talepleri bizi üzüyor, yoruyor. Elbette kamu kurumları, belediyeler istihdam yapıyor ama oraların fabrika olmadığını, ticari işletme olmadığını bilmemiz lazım. İhtiyaçlarımız ölçüsünde elbette belediyemize elaman alıyoruz. Bunu da en hakkane şekilde yapıyoruz. Vicdanım son derece rahat. Bunun altını çiziyorum. Ben hizmet üretmek istiyorum. Benim hizmet üretebilmem için iki kaynağa ihtiyacım var. Biri mali kaynak, biri de insan kaynağı. İkisinden biri eksikse benim ayaklarım sakat demektir, sorunlu demektir ve hizmet yapamam.”

“TARSUS ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLENİYORUZ”

Geride kalan 9 aylık süre içinde mevcut kaynakları en iyi, en akılcı şekilde kullanarak çok önemli işler yaptıkları kaydeden Başkan Seçer, Tarsus ve Çamlıyayla’nın mahallelerinde yapılan yol ve asfalt çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgileri paylaştı. Tarsus Üniversitesi’nin ilçe için önemine değinen Başkan Seçer, “Tarsus Üniversitesi bizim için önemli. Tarsuslular yıllarca üniversite kurulsun diye bunun mücadelesini verdi. Ben de parlamentoda olduğum sürede gündeme getirdim. Bununla ilgili bir kanun teklifim de var. Her kim yaptıysa, bizim için Tarsus’a hizmet önemli, Allah razı olsun. Bu konuda elimizden gelen katkıyı hem Tarsus Belediyesi olarak, hem Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak yapıyoruz. Rektör hocamızla iletişim halindeyiz. Kendi yönettiğimiz bir kurum gibi Tarsus Üniversitesi’nin her sorununun çözümüyle ilgileniyoruz ve orada önemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“OTOBÜS SAYISINI ARTIRACAĞIZ”

Başkan Seçer, dünyanın gelişmiş ülkelerinde halka bedava verilen hizmetlerin başında ulaşım ve sağlığın geldiğine işaret ederek, kendisinin de ulaşımı bir ticari faaliyet olarak görmediğini vurguladı. Seçer, Çamlıyayla’ya kışın bir otobüsün günde 2 sefer yaptığını, yazın 2 otobüsün 4 sefer yaptığını, Tarsus ve Çamlıyayla’ya hizmet veren otobüs sayısı toplamının 41, sefer sayısı toplamının 52 mahallede 255 olduğunu kaydetti. Başkan Seçer, yeni otobüslerin filoya eklenmesinin ardından her iki ilçede de otobüs sayısının artırılacağını söyledi. Çevre temizliği konusundaki hassasiyetlerine de dikkat çeken Başkan Seçer, şunları söyledi: “Kent temizliğine özen gösteriyoruz. Medeni toplumlarda, gittiğiniz zaman hani derler ya, ‘Süt dök yala’. Caddeler tertemiz. Biz istiyoruz ki, kentimiz tertemiz olsun. Biraz da toplumun bu konuda bilinçlenmesi lazım. 105 kadın eleman aldık. 155 kadın eleman daha alınacak. Bunlar sadece temizlik ve park bahçeler için alındı. Kadın eli değiyor, temizleniyor. Ancak vatandaşın da dikkat etmesi lazım. Suyu içiyor, açıyor arabanın camını dışarı atıyor. Bu olmaz. Bir gıda tüketiyor plastik ambalajlı açıyor, arabanın camını dışarı atıyor. Ondan sonra rögarlar tıkanıyor, 2 saat yağmur yağıyor, caddeleri su basıyor. Biz rögar temizlemekten yorulduk. Parklarda çekirdek çintiyor, yerlerden çekirdek kabuğu toplamaktan bezdik. Toplum eğer temizlik bilincine erişirse belediyelerin işlerini rahatlatacak.”

“300 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILACAK”

Tarsus’ta 1393 ailenin Halk Kart uygulamasından faydalandığını vurgulayan Başkan Seçer, Tarsus’ta 1336, Çamlıyayla’da 14 öğrencinin eğitim yardımı aldığını, Tarsus’ta 940 öğrencinin eğitim destek kursundan faydalandığını kaydetti. Tarsus’ta 5 bin 373 öğrencinin haftada 2 kez ücretsiz süt dağıtımından faydalandığını da belirten Başkan Seçer, “Bir Ekmek, Bir Çorba projesi devam edecek. Birilerine küçük geliyor. Tok açın halinden anlamaz ya. Ben bunu önemli buluyorum” dedi. Tarsus’un mezarlık sorununu Sucular mevkiinde oluşturacakları 100 dönümlük yeni mezarlık alanıyla çözeceklerini ifade eden Başkan Seçer, ilçede yapılacak altyapı yatırımları konusunda da “Tarsus’ta 200 milyon liralık su ve altyapı yatırımı söz konusu. Çamlıyayla’da 80 milyon liralık içme suyu yatırımı olacak. MESKİ sadece Çamlıyayla’ya 93 milyon liralık yatırım yapacak. Tarsus ve Çamlıyayla’ya sadece MESKİ 2023 yılı sonuna kadar 300 milyon lira yatırım yapacak” ifadelerini kullandı. Başkan Vahap Seçer, muhtarlarla uyum içinde çalışmak istediklerini de belirterek şunları söyledi: “Diyalog, iletişim, tabi bunu yaparken de birbirimize azami nezaketi göstererek, saygılı davranarak. Bunu önemsiyorum. Benim aram muhtarlarla iyi olsun isterim. Ben muhtarlara samimi davranırım. Yapacağımız işi söylerim, yapamayacağımız işi söylemem. Hiçbir muhtar ‘Vahap Seçer yapacağım der sözünde durmaz’ diyemez. Bunu derse ben üzülürüm. Yapacağımız işi yaparız. Siz bizden maaş almayan, ama bize en çok yardımı yapan belediye çalışanı gibisiniz. Bana bakarken, kentin belediye başkanı olarak görün, bir partinin mensubu olarak bakmayın. Ben de size böyle bakıyorum. Herkesin kendi siyasi görüşü onurudur, şerefidir. Ben saygı duyarım. Hangi partiye oy verirse versin, hangi bölgenin insanı olursa olsun. Biz ayrım gayrım yapmadan kentimize hizmet etmek istiyoruz. Bunu da muhtarlarımızla ve diğer kurumlarla yapmak istiyoruz.”

KAYMAKAM OTCU: “TARSUS DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ”

Tarsus Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü’nün teşekkür konuşmasının ardından söz alan Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu da “Tarsus olarak Türkiye’nin, dünyanın en önemli ilçelerinden biriyiz. Tarsus, tarihiyle, kültürüyle, ekonomisiyle hem Türkiye, hem dünya için önemli. Bu gücümüzün farkına varalım. Dışardan bakanlar bunun farkında” ifadelerini kullandı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA