Cumhuriyet Halk Partisi, sıkça yaşanan moto kurye ölümleri için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi. Önergeyi veren CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen “Siparişlerin çok kısa sürelerde adrese yetiştirilmesi, bakımsız motosikletlerin kullandırılması, gerekli ekipmanın sağlanmaması, işyeri ve müşteri baskısının olması ve yasal çalışma koşullarının yetersiz olması, motorlu kuryelerin canlarını riske atmalarına neden olmaktadır. Bu baskıların tamamı açık bir şekilde mobbingdir” dedi.

 

Tarih : 17 Ocak 2020 Cuma 13:26

Haber Merkezi

 

Antmen, önergesinde ölümlü motosiklet kazalarında canlarını yitirenlerin en çok moto kuryeler olduğunu belirtti. Önergesinde moto kuryelerin yaklaşık yüzde 25-30’unun part-time, yaklaşık yarısının da kayıt dışı ve sigortasız şekilde çalışmakta olduğunu belirten CHP’li Antmen “Bazı vatandaşlarımız da tek işle geçinemediği için ek iş olarak kuryelik yapmaktadır. Sigortalı kuryelerin neredeyse tamamı asgari ücretle çalışmaktadır. Türkiye’de sayısı 100 bini geçen kuryelerin yalnızca 15 bininin büyük ve kurumsal firmalarda çalıştığı belirtilmektedir.  Geri kalan kuryelerin, yani özellikle küçük işletmelerde çalışanlarının büyük çoğunluğunun çalışma şartları belirsizdir” dedi.

 

KURYELER BASKI ALTINA ÖLÜM RİSKİ İLE ÇALIŞIYOR

 

Antmen önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Şirketlerin reklam ve pazarlama kampanyaları kuryelerde zaman baskısı yaratmaktadır. Paket geç teslim edildiğinde yevmiyeden kesilmektedir. Kuryeler de mağdur olmamak, yaşamlarını devam ettirebilmek ve işlerinden olmamak için hızlı hareket etmeye çalışmakta; bu da trafikte çok ciddi hatalara ve ihlallere neden olabilmektedir. Kuryeler ölüm riski yaşamaktadır. Bütün bunlarla birlikte; Türkiye genelindeki trafik kazalarının yüzde 34’ünü motosiklet kazaları oluşturmaktadır. Ancak bu büyük orana rağmen  moto kuryelik, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından az tehlikeli meslekler grubuna alınmıştır. Oysa rakamların da açıkça ortaya koyduğu gibi moto kuryelerin trafikte kaza riski çok fazladır. Moto kuryeler, az tehlikeli meslek grubunda olduğu için yaşanan kazalarda da sigorta ödemeleri ona göre olmaktadır. Basına açıklama yapan moto kuryeler; her gün siparişi yetiştirme stresi yaşadıklarını, özellikle yağmurda, soğuk havalarda işlerinin çok zorlaştığını, işverenlerin paketi hızlı teslim etmeleri konusunda baskı yaptıklarını anlatmışlardır. Moto kuryeler, siparişlerinin hızlı gelmesini isteyen müşterilerin baskısı ve şikayetleri yüzünden daha hızlı hareket etmek zorunda kaldıklarını ve bu nedenle de  günde en az iki kaza tehlikesi geçirdiklerini ifade etmişlerdir. Moto kuryelik yapan vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması, çalışma koşullarının düzeltilmesinin yollarının bulunması ve ekonomik durumlarının hak ettikleri noktaya çıkarılması ve konuyla ilgili çözüm önerilerinin sunulması gerekmektedir.”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA