Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne dair iddiaları iftira olarak yorumlarken, “Cumhurbaşkanı dahil, banka yetkililerine kadar herkesin mal varlığı araştırılsın” demesi muhalefeti harekete geçirdi. CHP’li Ali Mahir Başarır, konuyla ilgili Meclis Araştırma önergesi verdi.

 

Tarih : 9 Aralık 2019 Pazartesi 13:19

Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşmuş, konuşmasının son kısmını son günlerde kamuoyunda geniş yer tutan Şehir Üniversitesi olayına ayırmıştı. Erdoğan konuşmasında, “Şehir Üniversitesi’nin bir siyasi ayağında bizim, bir siyasi ayağında da malum zatın olduğunu söylüyorlar. Oranın tahsisini yapan benim. Malum zat Başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürdü. Türkiye’de hiçbir üniversiteye mülkiyet devri, tapu devri olmamıştır. Öksüz, yetimin hakkını tapu devri yapmak suretiyle yiyor. Peki bu nasıl doğruluk? Yanında kim var? Sayın Babacan var, Mehmet Şimşek var, Feridun Bilgin var. Hani bunlar dürüsttü. Dürüstlüğü bunlar kimseye bırakmıyordu. Kimin ne olduğunu yaptıklarıyla öğrenin” demişti. Bunun üzerine sert bir açıklamayla cevap veren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri, devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’de gerekli komisyonlar oluşturulması gerekir” diyerek okların AK Parti Hükümetlerinde görev alan kişilere çevrilmesine neden olmuştu.

KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU’NU DESTEKLEDİ, BAŞARIR ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

Bu açıklamanın ardından muhalefet harekete geçti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun önerisini “Temiz siyaset için gerekli” diyerek olumlu bulurken, jet hamle CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’dan geldi.  CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, TBMM Başkanlığı’na, 2002 yılından bu zamana kadar tüm seçilmiş kamu görevlilerinin, bakanların, üst düzey bürokratların ve onların birinci dereceden akrabalarının seçilmeden önce, seçildikten sonraki süreçte ve görevi sona erdikten sonra mal varlıklarının ortaya çıkarılması, haksız zenginleşmenin, yolsuzlukların ve rüşvetin önlenmesi için meclis araştırma önergesi verdi. “

GERÇEKLER ORTAYA ÇIKSIN”

 CHP’li Başarır TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmada da; “Mal varlıklarının araştırılmasını yapmadığımız sürece bu sistem, herkesi töhmet altında bırakır. Bu Meclis bunu yapabilir. Gerçekler ortaya çıksın. Eminim bu araştırmadan sonra her şey düzlüğe çıkacaktır. Cumhurbaşkanın ve ailesinin mal varlığı dünyada konuşuluyor. Bu konuyu araştırmak ve ortaya çıkarmak bu onurlu Meclise düşer. Cumhurbaşkanı ne diyor? ‘Bize yeni Ömerler lazım’ diyor. Bugüne kadar yok muydu? Merak ediyorum, bugüne kadar Cumhurbaşkanı, Ömerlerle yürümüyordu da Ebu Cehillerle mi yürüyordu?” sözlerine de yer vermişti.

Paylaş :
Etiketler :  Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA