Mersin’de orman zararlılarına karşı biyolojik mücadele


Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlara zarar veren çamkese böceği ile biyolojik mücadele çalışmalarının başlatıldığını ve bu çerçevede bugüne kadar 50 hektarlık alanda bin calosoma ergin larvaları salımının gerçekleştiğini bildirdi.

 

Tarih : 24 Mart 2023 Cuma 12:48

Haber Merkezi

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, ormanlarda zarar veren çamkese böceği ile başlatılan biyolojik mücadele çalışmalarının devam ettiğini belirtildi. Mücadelede özellikle çevre dostu, çevreye zarar vermeyen ekolojik dengeyi bozmayan, biyolojik mücadele tercih edildiği ifade edildi. Bölge Müdürü Mustafa Yalçın beraberinde Bölge Müdür Yardımcısı Yaşar Yaman Sağlam, Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Veysel Önen, Mersin Orman İşletme Müdürü Adnan Zorlukan Aber, teknik elemanları ile birlikte laboratuvarda incelemelerde bulundu.

“BİN 350 HEKTARLIK ALANA SALINACAK”

Zararlı olan çamkese böceklerinin çam ağaçlarının ibrelerini yiyerek zarar verdiğini ve artım kayıplarına neden olduğunu belirten Bölge Müdürü Yalçın," Ancak hiçbir zaman kurutmamaktadır. Bu çerçevede, araziden toplanan yaklaşık 2 bin 300 adet çamkese böceği yırtıcısı calosoma sycophanta ergini Davultepe üretim laboratuvarına getirilerek Şubat ayı başı itibariyle üretime başlamıştır. Orman zararlılarıyla mücadele şube müdürlüğümüzün kontrolünde Mersin Orman İşletme Müdürlüğü Davultepe Orman İşletme Şefliğince 26 bin adet olarak planlanan calosoma ergin larvaları çamkese böceği zararı görülen bölgemizin ormanlık alanlarına salınımı Mart ayı itibariyle başlanmıştır. Yine bu yıl 9 orman işletme müdürlüğümüzün görev alanında bulunan ormanlarda zarar yapan çamkese böceğine karşı salınım yapılmasına başlanmıştır. Bugüne kadar 50 hektarlık alana bin böcek sene boyunca da bin 350 hektarlık alana salınacak" dedi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA