Mersin’de 3’üncü Vitamin C Şenliği


Mersin’in Erdemli ilçesinde, anaokulu öğrencilerinin katılımıyla 3’üncü ’Vitamin C Şenliği’ düzenlenirken, portakal, mandalina ve limondan yapılan çeşit çeşit ürünler ortaya çıktı.

 

Tarih : 26 Kasım 2022 Cumartesi 13:56

Erdemli'de kaymakamlık koordinesinde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla 62 okul öncesi öğretmeni, 755 ana sınıfı öğrencisi ve velisinin katılımı ile 3. Geleneksel 'Vitamin C Şenliği' yapıldı. Şenlikte öğretmen, öğrenci ve veliler hep birlikte portakal, mandalina, limon başta olmak üzere çeşitli meyvelerden ürünler ortaya çıkardı. Tatlıdan reçele, lokumdan kurutmalıklara kadar çeşit çeşit ürünün yer aldığı şenliğe Vali Ali Hamza Pehlivan ile il ve ilçe protokolü de katılım sağladı. Vali Pehlivan stantları gezerek ürünleri tadarken, çocuklarla da yakından ilgilendi. Şenlik hakkında bilgi veren Erdemli Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, 62 öğretmen ve 755 öğrencinin velileri ile katılım sağladığını kaydetti. Tablonun şenliğin amacını özetlediğine değinen Vali Ali Hamza Pehlivan, "Burada ana sınıfı öğrencilerimiz var. C vitamini şenliğini Erdemli ilçemizde düzenliyoruz. Burada amaç narenciye konusunda öncü şehir olan Mersin ilimizde öğrencilerimize, çocuklarımıza, evlatlarımıza erken yaşlarda bu ürünü tanıtmak. Tabi narenciye deyince C vitamini akla geliyor, barındırdığı bol mineral akla geliyor. Şunu diyoruz, narenciye C vitamini deposu, mineral deposu, Mersin de narenciye deposu" dedi.

"TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN 1,5 MİLYON TON LİMONUN 860 BİN TONU ERDEMLİ'DE ÜRETİLİYOR"

Özellikle Erdemli'nin limon konusunda çok önde olduğuna dikkat çeken Vali Pehlivan, "Türkiye'de toplamda 1.5 milyon ton limon üretiliyor ve bunun 860 bin tonu yani yüzde 55'i Erdemli'de üretiliyor. Dolayısıyla bu etkinliğin Erdemli'de olmasının da bu anlamda bir kıymeti var. Güzel düşünülmüş tasarlanmış. Burada görüyorsunuz, ürünün sadece kendisi değil, limon, portakal, greyfurt, mandalina sadece kendisi değil, onu içeren envaiçeşit diğer ürünler. İşte kurutulmuş hali, tatlı yapılmış hali, reçel yapılmış hali, meyve suyu şeklinde yapılmış hali, bunların hepsi bu şenlikte yapılan etkinlikler, faaliyetler. O da tabi başta belirttiğim narenciyenin vitamin açısından, sağlık açısından öneminin çocuklarımızın erken yaşta bunu idrak etmesiyle bu ürünün ilimizle özdeşleşen artık Mersin ilimizle özdeşleşen narenciye ürünlerinin yerelde sahip çıkılmasının da aslında bir tezahürü. Bu şekilde gençlerimiz erken yaşlarda bu ürünleri tanıyınca hem sağlıkları için bu ürünü tüketecekler, hem de etraflarında görüyorlar limon bahçeleri, portakal bahçeleri, bu ürünlerin üretiminin devamlılığı açısından da pay sahibi olacaklar diye düşünüyorum, o bilinçle yetişecekler diye düşünüyorum" diye konuştu. Mersin'de narenciye şenlikleri yapıldığını da anımsatan Pehlivan, "2 hafta önce 8'incisini yaptık, ben inanıyorum ki bu vitamin şenliği de bu anlamda belki ileride narenciye şenliği ile de entegre şekilde daha geniş bir boyut kazanacaktır. Erdemli'de başlayan bu faaliyet ilimizin geneline de açıkçası yayılsın istiyoruz" diyerek sözlerini tamamladı. (iha)

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA