Bu belirtiler demansa işaret edebilir!


Unutkanlık, dikkat azalması ve davranış bozuklukları demans habercisi olabilir. Birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen bunama durumlarına verilen genel bir isim olan demans, bireyin yaşam kalitesini önemli derecede etkiliyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunamanın genel tablosu içinde unutkanlık, dikkat azalması, dil bozukluğu, gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk ve davranış bozuklukları olduğuna dikkat çekti.

 

Tarih : 3 Kasım 2022 Perşembe 10:14

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunama olarak da bilinen demans hastalığının teşhisi ve önlenmesi konusunda alınabilecek tedbirlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, demansın “genel olarak beynin zihinsel ve davranışsal işlevlerinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir sonuç” olduğunu söyledi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Demans, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen bunama durumlarına verilen genel bir isimdir”dedi.

UNUTKANLIK VE DİKKAT AZALMASINA DİKKAT!

Bunamanın genel tablosu içinde unutkanlık, dikkat azalması, dil bozukluğu, gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk ve davranış bozuklukları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Demansa yol açabilecek nedenler arasında Alzheimer hastalığı gibi beyin dokusunun ilerleyici erimesine neden olan bir hastalık olabileceği gibi, beyni besleyen damarların bir hastalığı, beynin içindeki suyun artmasına neden olan durumlar, şiddetli kafa sarsıntıları sayılabilir.” dedi.  Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin iltihabı ya da sinir sistemi için önemli olan B12 vitamininin azalmasının tedavisi mümkün olan unutkanlık nedeni olduğunu söyledi.

DEMANSIN ALTINDAKİ HASTALIK ARAŞTIRILMALIDIR

“Beyni etkileyen hastalık ya da durumun ne olduğuna ve beyni nasıl etkilediğine bağlı olarak demans çeşitlenir” diyen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bu çeşitlenmeyi anlayabilmekte beyin bölgeleri ve işlevleri arasındaki ilişkiye dair temel bilgiler önemlidir.  Bu nedenlerin etkilerine bağlı olarak, yukarıda belirtilen genel tablonun çeşitlenmesi söz konusudur. Yani farklı demans tabloları vardır. Alzheimer hastalığına bağlı demans başka, damar yetmezliğine bağlı demans başka, beyin suyunun artmasıyla olan demans başkadır. Dolayısıyla önemli olan önce demans belirtileri var mı diye değerlendirme yapıp eğer varsa hastadaki demansın altında hangi hastalık ya da durum var diye araştırmaktır” dedi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, bunamanın, inme, parkinson, kafa travmasına bağlı bunama, psikiyatrik bunama, virütik bunama gibi çeşitli nedenlerle oluşabileceğini belirterek bu bunama türlerinin Alzheimer bunamasına benzemediğini söyledi.

ALZHEİMER DEMANSA ÇEVİRİYOR

Prof. Dr. Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının bir bunama (demans) hastalığı olduğunu belirterek “Alzheimer eşittir, demans demek değildir. Çünkü demansla sonuçlanan ya da seyri sırasında demans ortaya çıkan birçok hastalık ve neden vardır. Alzheimer hastalığı bunlardan sadece biridir. Yani her Alzheimer hastası demans hastasıdır ama her demans hastası Alzheimer hastası değildir” dedi.  Prof. Dr. Tanrıdağ, “Alzheimer, demans yapan hastalıkların başında geliyor ama Alzheimer’da demans hemen olmuyor, sonuçta demansa çeviriyor. Bu nokta erken tanının önemine vurgu yapıyor. Erken tanıda ise belki demans önlenemiyor ama erken aşamada başlanan ilaçlar demansı geciktirebiliyor.” dedi.

DEMANS VE ALZHEİMER’IN AYRILMASI FAYDALI OLABİLİR

Demansı Alzheimer hastalığından ayırmanın faydasının, Alzheimer dışındaki bazı demansların kesin tedavi edilebilme şansının varlığı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Örneğin beynin içindeki artmış suya karşı alınacak önlemler ya da kanda seviyesi azalmış olan B12 vitamininin yerine konulması bunlara bağlı olarak ortaya çıkmış olan demansların ilerlemesini engeller” dedi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, beyin check-up'ının 65 yaşından itibaren yılda 1 kez yapılması gerektiğini kaydederek araştırmaların, bunama yaşayan insanların 2050 yılında 3 kat artacağını gösterdiğini söyledi. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, “Bu çalışmalarda gündeme gelen varsayımlar çeşitli etkenlerin eşliğinde gerçek olacakmış gibi duruyor. Bu etkenleri, dünya nüfusunun çoğalması, ortalama yaşam süresinin artması, farkındalığın ve tanı yöntemlerinin gelişiyor olması şeklinde özetleyebiliriz" diye konuştu.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2019-2023 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA