Mersin Heyeti Moldova’da


MTSO Heyeti, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte Türkiye – Moldova İş Forumu’na katılmak üzere Moldova’ya gitti. Forum öncesi Mersin ile Moldova arası ticaretin artırılması adına bir dizi resmi ziyarette bulunan Mersin Heyeti yaptıkları görüşmelerde kentin güçlü sektörlerini tanıtıp birlikte atılabilecek adımları görüştü.

 

Tarih : 17 Haziran 2022 Cuma 13:38

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte Türkiye – Moldova İş Forumu’na katılmak üzere Moldova’ya gitti. Moldova’da bir dizi temasta bulunan Mersin Heyeti ilk olarak Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve AB Entegrasyonu Bakanı Nicu Popescu ile bir araya geldi. Türkiye’nin Moldova Büyükelçisi Gürol Sökmensüer’in de eşlik ettiği görüşmede Mersin Heyeti’ne seslenen Başbakan Yardımcısı Popescu, Türkiye’nin Moldova için stratejik bir ortak olduğunu dile getirdi. İki ülke arası yapılan serbest ticaret anlaşması ile ilişkilerin hızlı yürüdüğünü belirten Popescu, Türkiye’nin iyi bir ticaret partneri olduğunu vurguladı. Rusya – Ukrayna savaşına da değinen Popescu, savaş dolayısıyla sıkıntıya giren hububat ihracatının devamlılığını sağlamak adına adımlar attıklarını belirtip, bunun için de Türkiye ile işbirliği yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Türk yatırımcıları önemsediklerini, halihazırda Moldova’da 1100 Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini ifade eden Popescu, “Bu rakamla Türklerin en fazla yatırım yapan yabancı yatırımcı olduğunu söyleyebilirim. Tarım, bilişim, hayvancılık gibi birçok sektörde önemli imkanlara sahibiz. Daha fazla Türk yatırımcısını bu alanlarda yatırıma davet ediyorum” diye konuştu. Popescu, Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleriyle çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

KIZILTAN: “TÜRKİYE, DIŞ TİCARETTE DENEYİMLİ BİR ÜLKE”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan görüşmede heyette hemen her sektörün temsil edildiğini bildirdi. Türkiye’nin gerek üretim gerekse dış ticarette oldukça deneyimli olduğuna dikkat çeken Kızıltan, diğer ülkelerle kıyaslanmaması gerektiğini belirtip, “Üçüncü ülkeler çalıştığı ülkeden devamlı bir şeyler götürmek ister. Biz ise karşılıklı kazanma hedefiyle çalışırız. Deneyimlerimizden Moldova iş dünyasının faydalanması adına her türlü desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. Mersin’in güçlü olduğu sektörler hakkında bilgi de veren Kızıltan, iş adamları arası işbirliklerinin yatırım fırsatlarının değerlendirilmesini önemsediklerini söyledi.  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise kurulan temasların temelinin Moldova’nın Ankara Büyükelçisinin Mersin ziyareti sırasında atıldığını hatırlattı. Ziyaretinde Büyükelçi’nin Mersinli iş insanlarının Moldova’ya gelmesini, karşılıklı işbirliği kurulmasını çok önemsediğini söylemesi üzerine bu ziyareti gerçekleştirdiklerini kaydeden Seçer, Mersin’in Türkiye için önemli bir kent olduğunu, Moldova ile geliştirilecek ticari ilişkileri önemsediklerini söyledi.

MERSİN’DEN MOLDOVA’YA LOJİSTİK İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den oluşan Mersin Heyetinin ikinci durağı Moldova Hükümet Binası oldu. Moldova Ekonomi Bakanı Sergei Gaibu, İmar ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Vaceslav Şipitca ile Yatırım Ajansı Genel Müdürü Stelian Manic’le bir araya gelen heyet Moldova’nın yatırım imkanları ve ülke ekonomisi hakkında bilgi aldı. Ticaret Müşaviri Elif Durakoğlu’nun da Mersin Heyeti’ne eşlik ettiği ziyarette Moldova Ekonomi Bakanı Sergei Gaibu, sözlerine pandemi sonrası böylesi kalabalık bir heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Faydalı görüşmeler yapılacağına inandığını kaydeden Gaibu, zor bir süreçten geçmelerine rağmen dış ticaret hacmini artırdıklarını, bu artışta da serbest ticaret anlaşmalarının önemli rolü olduğunu söyledi. AB üyeliği için yaptıkları başvuruyu hatırlatarak bunu da önemsediklerini kaydeden Gaibu, ardından ülkesinin yatırım fırsatlarına değinerek, hayvancılık, tarım, süt ürünleri, IT gibi birçok alanda yatırım yapılabileceğini vurguladı.  İmar ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Vaceslav Şipitca ise ülkedeki altyapı ihtiyaçlarına dikkat çekti. Halihazırda Türk şirketlerinin Moldova’da faaliyet gösterip kaliteli işlere imza attığını kaydeden Şipitca, Türk firmalarla çalışmayı önemsediklerini söyledi. Moldova’da yürütülen projeler hakkında önümüzdeki süreçte Mersin’i de bilgilendireceklerini belirten Şipitca, bu projelerin ihalelerine Türk firmalarının da girebilmesinin temin edileceğini dile getirdi.

KIZILTAN: “ÜRÜNLERİNİZİ MERSİN ÜZERİNDEN DÜNYAYA DAĞITABİLİRİZ”

Yatırım Ajansı Genel Müdürü Stelian Manic ise ülkenin yatırım imkanları hakkında bilgi aktardı. Manic, Türk firmalarına tüm kurumların destek olabileceğini ama başta Yatırım Ajansı olmaları nedeniyle kendi kurumlarının destek olacağını kaydetti. Mersin’in güçlü sektörleri hakkında verdiği bilginin ardından özellikle kentin lojistik avantajlarına dikkat çeken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Türkiye’nin halihazırda Ukrayna’dan hububat, ham yağ, yağlı tohum gibi birçok ürün aldığını söyledi. Savaş sonrasında ise bu ürünleri güçlü lojistik ağları sayesinde Moldova ve Romanya gibi ülkeler üzerinden gerçekleştirebildiklerini kaydeden Kızıltan, Mersin’in lojistik gücü kullanılarak yapılacak işbirlikleriyle Moldova ve Ukrayna ürünlerinin Mersin üzerinden dünyaya dağıtılabileceğini belirtti. İş dünyasının karşılıklı işbirliğini önemsemesi nedeniyle MTSO Heyeti’ne eşlik ettiğini dile getiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise ticari işbirlikleri yanında sosyal ve kültürel işbirliklerinin geliştirilmesine de büyük önem verdiğini söyledi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA