Pankart asanlar nerede?


Anamur’da yapımı süren 19 Mayıs Caddesi ile yapımı tamamlanan Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Adnan Menderes ve Turgut Reis Caddeleri’ni gezerek incelemelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’a göndermelerde bulunarak, “Oraya buraya afişler pankartlar asıyorlardı, ‘Burası Büyükşehir’e ait’ diye dün pankart asanlar bu gün nerede? Bu çok acınası bir durum. Birbirimizi ısırarak, birbirimize çemkirerek, parmak sallayarak, tehdit ederek, karalayarak hiçbir yere varamayız. Evvelallah alnımız açık, başımız dik. Kimse bizi karalayamaz, korkutamaz. Kimse bize yafta yapıştıramaz. D-400 Karayolu’nun sahile bakan güney kesiminde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yol ağında hiçbir sorun bırakmayacağız” dedi.

 

Tarih : 15 Haziran 2022 Çarşamba 12:16

Hüseyin KIRKGÖZ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Anamur ilçesi ziyaretinde üreticilerle buluşmasının ardından, ilçe merkezinde yapımı süren ve tamamlanan yollarda incelemelerde bulundu. İlk olarak 19 Mayıs Caddesi’nde yapımı süren çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Seçer, sonrasında yakın zamanda çalışmaları tamamlanan ve modern bir yapıya kavuşturulan Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Adnan Menderes ve Turgut Reis Caddelerinde vatandaşlarla birlikte yürüdü. Başkan Seçer, incelemeleri esnasında esnaf ve vatandaşlarla da sohbet etme fırsatı buldu.

“BÜYÜKŞEHİR’E AİT OLAN YOL AĞINDA HİÇBİR SORUN BIRAKMAYACAĞIZ”

Anamur’da yol çalışmalarının süratle devam ettiğini belirten Başkan Seçer, “Şu ana kadar Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni bitirdik. Orada gezinti yollarını da yaptık, fevkalade çalışmalar oldu. 19 Mayıs Caddesi’nde de aktif bir çalışma var. Anamurlular çok şikayet ediyordu haklı olarak. Çok kısa süre içerisinde burayı da bitireceğiz. 19 Mayıs Caddesi’nin dışında devam edeceğimiz, çalışacağımız caddeler de var. Yine bu güzergahta doğu-batı aksında iki önemli caddemiz var. Hoca Ahmet Yesevi Caddesi ile Mehmet Akif Ersoy Caddesi. Bu caddelerin de, Sular İdaremiz alt yapısını tamamladıktan sonra yapımına geçeceğiz. Oraya buraya afişler pankartlar asıyorlardı, ‘Burası Büyükşehir’e ait’ diye dün pankart asanlar bu gün nerede? Bu çok acınası bir durum. Birbirimizi ısırarak, birbirimize çemkirerek, parmak sallayarak, tehdit ederek, karalayarak hiçbir yere varamayız. Evvelallah alnımız açık, başımız dik. Kimse bizi karalayamaz, korkutamaz. Kimse bize yafta yapıştıramaz. D-400 Karayolu’nun sahile bakan güney kesiminde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yol ağında hiçbir sorun bırakmayacağız. Bitirdiğimiz, şu anda devam eden ve başlayacağımız tüm çalışmalar, gelecek yıl içerisinde tamamlanmış olacak ve bu bölgede yani D-400 Karayolu’nun sahile bakan güney kesiminde Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yol ağında hiçbir sorun bırakmayacağız. Ne alt yapı sorunu kalacak, ne de bozuk asfalt sorunu kalacak. Buradan da Anamurlu hemşehrilerime duyurmak istiyorum. Yapılacak yollar, yapılan yollar hepsi hayırlı olsun. Yolu yaparken, yol ölçülerinin uygunluk verdiği yerde bisiklet yollarını ve kaldırım düzenlemelerini de yapıyoruz aynı zamanda. Ne gerekiyorsa yerine getiriyoruz. Anamurlular da son derece memnun yapılan işten. Bana yazarak, ya da arayarak, ya da değişik yollardan mesaj göndererek memnuniyetlerini dile getiriyorlar.  Tabi ben de hoşnut oluyorum, mutlu oluyorum” diye konuştu.

“ÇİN İŞİ İŞ YAPMIYORUZ”

Anamur için altyapısı sağlam yollar yaptıklarının altını çizen Başkan Seçer, “Çin işi iş yapmıyoruz. Sizlerin gözlerini de boyamıyoruz. Gelsin asfalt, dökelim. Sonra? Kış geldi, yağmur yağdı, asfalt bozuldu. Çünkü altyapısı yok. Ağır tonajlı bir kamyon geçti, asfalt çöktü. Çünkü altı çamur, altı sağlam değil, zemin sağlamlaştırılmamış. O yolların durumu buydu. Biz Çin işi iş yapmayız. Sapasağlam yolunuzu yaptık. Altyapısını yaptık, asfaltını döktük. Güzel günlerde kullanın, sizlere yakışır. Şimdi Anamur’un dışından yazlıkçılar gelecek. Onlara da çok güzel bir sürpriz olacak. Tertemiz caddelerde güzel yaz akşamlarını, çocuklarıyla hep beraber gezinti yaparak huzur içerisinde geçirecek Anamur halkı. MESKİ altyapısını en hızlı şekilde projelendirdi. Yakın zamanda girecek. Buralar bittiği zaman onların da yapımını tamamlamış olacağız. Gelecek yıl itibariyle bu bölgede, bu bahsettiğim caddelerin tamamı kaymak gibi olacak” dedi.

 

Başkan Anamur-Bozyazı programı kapsamında Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama, S.S Anamur Muz Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Anamur Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği ve Bozyazı’da faaliyet yürüten DOKUDER’e 1’er adet muz dal parçalama makinesi teslim edilen törenine de katıldı. Anamur Anıtlı ve Güneybahşiş mahallelerine toplam bin 404 metre ve Bozyazı Kızılca Mahallesine de bin 404 metre HDPE sulama borusu verildi. Ayrıca Anamur’da 8, Bozyazı’da da 4 mahalleye hamur yoğurma makinesi dağıtıldı.  Burada konuşan Başkan Seçer, artan hayat pahalılığında Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlara destek sunduklarına dikkat çekerek, “Filesini doldurmak için önceden 200 TL harcayan şimdi 2 bin TL de harcasa fileyi yarım dolduruyor. Bu büyük bir yük. Ama bu yaptıklarımız pandemide daha da önemli oldu. Dedim ki ‘demek ki doğru yoldayız.’ Sonra o bizimle dalga geçenler de bize hak verdi. ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeler konusunda yaptıkları Türkiye’de diğer belediyelere örnek’ dediler. Bunu demek zorunda kaldılar. İnşallah çok daha güzel hizmetler yapacağız. Anamur’da 8 ve Bozyazı’da 4 adet hamur yoğurma makinesi desteği sunduk. Mersin genelinde oluşan taleplerle toplam 80 adet hamur yoğurma makinesi dağıtmış olduklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Hangi köy bizden talep ederse etsin hiçbir sorgulamaya gerek yok, o köye bir tane hediye ediyoruz. Buradan da muhtarlarımıza duyuralım. İhtiyacı olan her köy. Tabii ki yurttaşlarımız bunu beraber kullanacaklar, kişiye değil, köye gönderiyoruz. Bugün burada da bize müracaat eden bazı mahallelerimizin teslimatını yapacağız. Toplamda 8 adet dağıtacağız” dedi.

“YÖRÜKLERE İŞLETME KURUYORUZ”

Anamur Tropikal Meyve ve Sebze Pazarlama Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Anamur Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği’ne 4 adet muz dal sap parçalama makinesi teslim edeceklerini kaydeden Başkan Seçer, sulama borusu desteğinden de bahsederek, “Toplamda Bozyazı’yla beraber 2 bin 800 metre HDPE dediğimiz sulama borusu desteğimiz olacak. Bunun 1400 metresi Anamur Anıtlı ve Güneybahşiş köylerine, 1400 metre de Bozyazı Kızılca’ya verilecek. Tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Anamur’da güzel ürünler yetiştiğini belirten Başkan Seçer, passiflora fidesi dağıttıklarını söyledi. Eylül ayında da Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’da toplam 5 bin adet avokado fidanı dağıtacaklarını duyuran Başkan Seçer, “Bunlar geliri yüksek yani katma değeri yüksek ürünler. Raf değeri yani pazar değeri yüksek ürünler. Küçük aile işletmeleri için, kadın üreticilerimiz için bunları önemsiyorum. Ev ekonomisine bir parça katkısı bile çok değerli. Kendi emeğinizle, kimseye muhtaç olmadan geçiminizi sağlamanız için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üreticilere küçükbaş hayvan desteği sağladıkları Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin 3’ncü yılına girdik. Buralar Yörük elleri. Toroslar’ın etekleri. Hayvancılıkla uğraşıyor, çok önemsiyorlar. Bizim yaptığımız siyaseten 3 adet bir yere, 5 adet bir yere, 2 adet bir yere, biri aradı torpille ona 5 adet, ona 8 adet değil. Bir proje bu. Her yıl 60 aileye her birine 25 adet küçükbaş veriyoruz, damızlık. Bir işletme kuruyoruz ona. Yemini, veteriner hizmetlerini 1 yıl veriyoruz. Sonra çarkı kendi döndürecek ve 1 yıl sonra çarkı kendi döndürmeye başlarken, 25 hayvandan elde ettiği kuzuları da bize 2-3 yıl içinde duruma göre iade edecek. 2020-2021 yılında Anamur’da 8 yetiştiriciye 200, Bozyazı’da ise 6 yetiştiriciye 150 hayvan verdik. Bu yıl 1500 hayvan dağıtacağız ama bunun 527 adedi bu çiftliklerden geldi” dedi.

 

“HESAPLAŞMA MERCİİ SEÇİMDİR, SANDIKTIR”

Göreve geldikten sonra Anamur’un ormanlara saçılan çöplerini Silifke’ye taşıyarak bertaraf ettiklerini hatırlatan Başkan Seçer, kredi konusunda yaşanan bazı sıkıntılara değinerek, “Bugüne kadar doğru dürüst borçlanma yapamadan 3 yılı aştık. Bu hizmetleri kentine sunan bir belediyeyiz biz ve kimseye muhtaç olmadan. Türkiye’nin en saygın, en mali disiplini olan belediyesiyiz” diye konuştu. Artan hayat pahalılığını hiçbir zaman bahane etmeden hizmetlerini sürdürdüklerine dikkat çeken Başkan Seçer, “Mazot geçen yıla göre kaç kat arttı? Üreticiler burada, 4 kat. 7 lira olan mazot 28 lira oldu. Geçen yıl demir 7 liraydı şimdi 14 lira. Yüzde 200, yüzde 100, yüzde 150. Tarım yapıyorsunuz, ziraat yapıyorsunuz. Fiyatlara baktım, en az artan son bir yılda gübre, yüzde 150 artmış. Yüzde 300 artan var. Zirai ilacın yanına yaklaşılmıyor” dedi. Gençlerin kendisinden park talebi olduğunu ancak tahsis sıkıntısı yaşadıklarını belirten Başkan Seçer, “Çok doğal bir talep. Ancak yaklaşık 3 yıla yakın bir süredir sahibi belli olmayan, bakımını Büyükşehir’in yaptığı Rauf Denktaş Parkı’nı ve yanındaki Milli Emlak’a ait olan arsaları güzel bir parka dönüştürmek için, bir proje uygulamak için tahsis istediğimizi ve alamadığımızı biliyor musunuz? Bunun adı engelleme değil, değil mi? Bu algı. Öyle, algı” dedi. Mersin’in en fazla cirosunu yapan sebze hali noktasında da ilçede aynı sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şöyle devam etti: “Yapamıyoruz. İşte tahsis, arsa lazım. Arsa kamunun, Hazine’nin, senin. Yapacak olan belediye, benim. Ben kimim? Kamuyum, sensin. Ama tahsisi yapılamıyor. İşte bakın Erdemli Belediyesi’nin sınırlarında olan hal sorunluydu, inşaat yarım kalmıştı, müteahhit kaçmıştı, el attık. Şu anda hali bitirmek üzereyiz. Çok da güzel bir hal haline getirdik. Ancak Bozyazı ve Anamur’da tahsis gecikmelerinden ya da tahsis verilememesinden dolayı arzu ettiğimiz, yapmak istediğimiz yaş sebze ve meyve halimizi yapamıyoruz. Buradan da tüm Anamurlulara bunu duyurmak istiyorum.”

“BU ÜLKE KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”

Bozyazı’nın çöplerini Silifke’ye taşımamak için yapmak istedikleri katı atık depolama tesisi ve Otluca’nın içmesuyu için son derece önemli olan projelere kredi kullanımında İller Bankası’yla sıkıntılar yaşadıklarını belirten Başkan Seçer, “Bu bir şikayet değil, bu bir sızlanma değil, bu bir bahane üretme değil. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumunun başkanıyım. Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer bir kurumu benim kurumuma bakarken siyasi bir gözlükle bakamaz bürokrat. Siyasetçi onu zehirliyorsa ki buradan halkıma o siyasetçileri de şikayet ediyorum. Hesaplaşma mercii seçimdir, sandıktır. Halkımız da bunları görsün, bunları takip etsin. Bu ülke kimsenin babasının çiftliği değil. Mahkeme kadıya mülk değil. Bugün varız, yarın olmayacağız. Biz gidiciyiz, bu koltuk kalacak, bir başkaları gelecek. Hangi makam olursa olsun. Bu, halkın koltuğu. Biz bu koltukta kaldığımız sürece, sizin bize tanıdığınız süre dolana kadar gecemizi gündüzümüze katacağız, ah vah demeyeceğiz ve yaptıklarımızla akşam da kafamızı yastığa koyduğumuz zaman vicdanımız rahat, huzur içerisinde uyuyacağız. Bizim düşüncemiz budur” dedi.

 

  

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA