Raziye’nin öldürüldüğü yere karanfil bıraktılar


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin kadın teşkilatları her geçen gün daha fazla yüzleşme zorunda kaldığımız kadın cinayetlerine tepki için bir araya geldi. Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ile birlikte geçtiğimiz günlerde vahşi bir cinayete kurban giden Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere giden DEVA’lı kadınlar, kadın cinayetlerine ve hükümetin bu konudaki sessizliğine tepki gösterdi. Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere karanfil bırakan DAVA Partili kadınlar İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe alınarak uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

 

Tarih : 15 Ocak 2022 Cumartesi 16:28

İl Başkan yardımcıları, il yöneticileri, ilçe başkanları ve yöneticilerinin hazır bulunduğu eylemde basın açıklamasını DEVA Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanı Songül Abdan okudu. Hukuksal ve adli tedbirlerin cinayetleri önlemeye yetmediğine dikkat çeken Abdan, “Her geçen güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanır olduk. Buradan işine gitmek için evinden çıkan 24 yaşındaki Raziye Oskay’ın katledildiği yerde, kadın cinayetlerine dur demek için bir araya geldik. Raziye kızımız tam 10 sene bu caninin elinden şehir şehir kaçmasına rağmen devlet olarak katledilmesine maalesef engel olamadık. Koruyamadık! Bu durum ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğinin göstergesidir” dedi.

“DEVLET GÖREVİNİ YAPMALI”

Kadın cinayetleri Türkiye’nin gündeminden çıkana kadar mücadelelerine devam edeceklerine vurgu yapan Abdan, açıklamasında “DEVA partisi olarak, etkin yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği konusunda mücadele ediyoruz. En temel hak olan yaşam hakkının koruma altına alınması gerektiğini savunuyoruz. Kadınların yaşam hakkının korunması devletin görevi olduğu için bu sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz.  Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine etkin yasal düzenlemeler yapmak yerine, tam tersi kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesine tekrar imza vermeye, Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak; hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz. Medeni Kanunumuza ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanması amacıyla yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini savunuyoruz. Şiddetle mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu hususta devletin tüm erklerini göreve davet ediyoruz. Yaşam hakkına dokunulmaması için mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ GERİ GELMELİ”

Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu da, kadına şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdiği konuşmasında, “Bugün burada vahşi bir saldırıda yaşamdan koparılan Raziye kızımızın katledildiği yerdeyiz. Ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Karanfil koyarak toplumsal duyarlılığı ön plana çıkarmak istiyoruz. Kadına şiddette geldiğimi noktayı hepimiz biliyoruz. Bu konuda ciddi duyarlılıkların olması, kanuni yaptırımların uygulanması gerekiyor. Özellikle İstanbul Sözleşmesinden çıkmanın bu konuda bizleri ne kadar geriye götürdüğünü hepimizin görmesi ve anlaması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip ortak bir ses olması lazım. Raziye kızımızın acısını tüm benliğimizde hissediyoruz. Deva Partisi olarak yapmamız gereken bir şey varsa biz hazırız.” dedi. Daha sonra Raziye Oskay’ın evine giderek ailesine taziyede bulunan DEVA heyeti, kadın cinayetlerinin son bulması çağrısını yineledi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA