Tarsus Maratonu 28 Kasım’da!


13. Uluslararası Tarsus Maratonu 28 Kasım’da start alacak. Maratonun lansmanında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 3 yıl aradan sonra 28 Kasım’da koşulacak maratona şu an için 3 bin 147 sporcunun kayıt yaptığını ve dereceye girecek 88 sporcuya toplam 172 bin TL tutarında para ödülü verileceğini söyledi.

 

Tarih : 26 Kasım 2021 Cuma 15:14

Adem GÜNEŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 28 Kasım’da Tarsus’ta düzenlenecek olan 13. Uluslararası Tarsus Maratonu öncesinde basın mensuplarıyla lansmanda bir araya geldi. Tarsus’taki basın lansmanına Türkiye Atletizm Federasyonu Mersin Atletizm İl Temsilcisi Halil Oğuz, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, 2014’te düzenlenen Tarsus Maratonu ile 2020’de düzenlenen İstanbul Maratonu’nun birincisi Sang Benard Cheruiyot, kıtalararası yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoğan, kemik kanserini yenen ve kemoterapi görmeye devam eden Ecrin Aydoğ ile Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve sporcular da katıldı. Ecrin Aydoğ, Mersinli sporcu Azmi Erdoğan ile birlikte 13. Uluslararası Tarsus Maratonu’nda 21 kilometreyi birlikte yarışacak. Kanser tedavisi nedeniyle hareket kısıtlılığı bulunan ve maratona tekerlekli sandalye ile katılacak olan Ecrin’in tekerlekli sandalyesini Azmi Erdoğan sürecek. İkili son 100 metreyi birlikte el ele geçecek.

3 BİN 147 SPORCU YARIŞACAK

3 yıl aradan sonra bu yıl tüm Mersinlilerle beraber Tarsus’ta keyifli bir maraton düzenleyecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Seçer, 27 Kasım’da kurulacak olan fuar ve 28 Kasım’da 3 etap şeklinde koşulacak maratonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Maratonun 3 etaptan oluşacağı bilgisini veren Başkan Seçer, “13 ülkeden 66 yabancı sporcumuz var. Kenya, Avusturya, Faroe Adaları, Afganistan, Bulgaristan, Kazakistan, Polonya, Rusya, Tacikistan, Ukrayna, Yemen, Belarus ve Almanya’dan 66 yabancı sporcumuz bu yarışlarda koşacak. Şu ana kadar sporcu sayısı olarak ulaşan rakamlara göre 476 sporcumuz 21 kilometrelik maraton yarışında koşacak. Yine 21 kilometrelik paten yarışımız var. 36 sporcumuz da orada mücadele edecek. Halk Koşusu’na da şu ana kadar 2 bin 635 yurttaşımız kayıt yaptırmış. Kayıtlarımız devam ediyor. Toplam olarak şu anda 3 bin 147 sporcu bu 3 kategorideki müsabakalarda mücadele etme şansını elde edecekler. Ecrin Aydoğ ve Azmi Erdoğan’a da başarılar diliyorum. Ecrin Aydoğ kızımız Tarsus’ta misafir. Güçlü bir çocuk figürü sergiliyor. Onu kutluyorum. Kemik CEA dediğimiz bir hastalıkla mücadele ediyor. Ama azimli, şevkli. Bunun yanında ona ağabeylik yapan, gerçekten hayata tutunmasına katkı sunan Azmi Erdoğan’a da çok teşekkür ediyorum. 21 kilometreyi tekerlekli sandalye ile beraber koşacaklar. Basit bir müsabakada koşan sporcular olarak değerlendirmemenizi, daha derin, içten, duygusal değerlendirmenizi istiyorum konuyu. Bundan çok anlam çıkartacağınızı düşünüyorum. Ben Ecrin’e ve Azmi’ye şimdiden başarılar diliyorum. Yarışmacılar içerisinde de favorim kendileri. Buradan da ilan etmiş olayım” diye konuştu.

“TOPLAM 172 BİN TL PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK”

Başvuruların devam ettiği ifade eden Başkan Seçer, Teksin üzerinden başvuruların yapılabileceğini söyledi. Başkan Seçer, “26 Kasım saat 14.00’e kadar devam ediyor. www.tarsusyarimaratonu.com üzerinden ya da Teksin üzerinden yapabilirsiniz. 27 Kasım’da fuar alanında da kayıt işlemlerine devam edilecek. 28 Kasım sabahı yarışmaya katılacak sporcularımız, vatandaşlarımız için Mersin merkezde sabah 07.30’da 10 ayrı noktada ücretsiz servis imkânı sunacağız. Bu noktalar hakkındaki bilgiyi de Teksin üzerinden edinebilirsiniz. Pandemi süreci devam ediyor. Bu nedenle en üst düzey tedbirleri alarak maratonun bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanmasını arzu ediyoruz. Sporculara kit çantası ve çip dağıtımı sırasında aşı kartı ve HES kodu kontrolü yapılacak. Yarış öncesi ateş ölçümleri yapılacak. Ödül töreni sırasında alana sadece dereceye giren sporcu ve belli sayıda protokol alınacak. Maraton kapsamında kadın ve erkek olmak üzere 4 ayrı kategoride ödül verilecek. Bunlar Yarı Maraton Genel Sıralaması, Yarı Maraton Türk Atlet Sıralaması, Yarı Maraton Yaş Grupları Sıralaması, Yarı Maraton Paten Yarışları Yaş Grupları Sıralaması olacak. Dereceye giren toplam 88 kişiye 250 TL’den 15 bin TL’ye kadar toplam 172 bin TL tutarında para ödülü verilecek. 27 Kasım Cumartesi 15.00-19.00 saatleri arasında fuar günümüz. Burada kayıtlar alınacak. Orada kit çantası dağıtımı gerçekleştireceğiz. Kent Orkestramız orada keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak. Yine halk oyunlarımız, zumba dans gösterimiz; çeşitli stantlar kuracağız. O alanda vatandaşlarımıza keyifli bir an yaşatmak istiyoruz. Yine 18.00-19.00 saatleri arasında Grup Lorca sahne alacak. Pazar günü artık yarışlar başlayacak. Başlangıç ve bitiş noktası Tarsus Şehir Stadyumu olacak. 21 kilometre paten sporcuları yarışı başlama saati sabah 08.45. 21 kilometre maraton yarışı başlama saati ise saat 09.00 olacak. Ardından da 3 kilometrelik halk koşusu başlama saati 09.30 olarak belirlendi” dedi.

SEÇER DE MARATONA KATILACAK

Maratona kendisinin de katılacağını belirten Başkan Seçer,  “Sporun bir birleştirici gücü var. Sporun barışı tesis etmede çok önemli bir etkisi var. Sporun ayrım gözetmeksizin, farklı renkleri fark ettirmeksizin insanları bir araya getirme özelliği var. Bu sebeple de sportif etkinliklerimizi daha da artırarak, daha da çeşitlendirerek sürdürmek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde 2 ayrı kategoride yüzme maratonu gerçekleştirdik. Yine çok yakın; geçen hafta sonu neticelendi; Uluslararası Satranç Şampiyonası yine Mersin’de gerçekleşti. Yine Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bisiklet sporuna ilişkin etkinlikler düzenledik. Bu ve bunun gibi birçok etkinliğin sayısını artırabiliriz” dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gençlik ve Spor Kulübü’ne de değinen Başkan Seçer, disiplinli bir şekilde uzun vadeli projeksiyonlar yapıldığını, kulüp takımlarının çoğu branşta 1. Lig’de mücadele ettiğini söyledi.  Seçer, “Bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi inşallah şampiyonlukları art arda spor kulübümüzdeki değişik branşlarda gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Tüm dinler ve medeniyetler tarihinin yolunun mutlaka Tarsus’tan geçtiğini belirten Başkan Seçer, Tarsus’un kendisi için de oldukça önemli olduğunu söyleyerek, “Tarsusumuzu çok daha iyi noktalara getirme çabası içerisindeyiz. Bu maraton da Tarsusumuz için önemli bir etkinliktir. Güzergâh boyunca koşucular aslında bir tarih üzerinde gezinti yapacaklar. Bunun da bilincinde olmalarını arzu ediyorum. Belki attıkları her adımın altında 10 bin yıllık tarihin yattığını söyleyebilirim. Çok değişik medeniyetlerden kalıntıların olduğundan bahsedebiliriz. Bu derece güzel bir kentte yarınki etkinliklerimizi başlatacağız ve pazar günü de noktalayacağız” dedi. Başkan Seçer, 27 Mart 2022’de de 5. Uluslararası Mersin Maratonu’nu gerçekleştirmeyi planladıklarını duyurdu.

AYDOĞ: “AZMİ ABİ’NİN SÜRPRİZİ ÇOK GÜZEL, ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Tarakçı, Maraton hakkında teknik bilgileri paylaştı. Kemik kanserini yenen ve kemoterapi görmeye devam eden Ecrin Aydoğ’a Maraton’da eşlik edecek olan kıtalararası yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoğan, “Bu yıl Ecrin kızımızı Tarsus’a davet ettim. 21 kilometrelik maratonumuza tekerlekli sandalye ile devam edeceğiz. 21 kilometreyi bitireceğiz” dedi. Ecrin Aydoğ da “Azmi Ağabey bugün 21 kilometreyi tekerlekli sandalye ile beraber koşacağımızı söyledi. Sürprizi çok güzel, çok teşekkür ederim” sözleri ile mutluluğunu dile getirdi.

CHERUİYOT: “TARSUS BENİ ETKİLEYEN BİR ŞEHİR”

2014’teki Tarsus Maratonu ile 2020’deki İstanbul Maratonu’nun birincisi Sang Benard Cheruiyot, “Tarsus beni çok etkileyen kadim bir yerleşim yeri. Bir defa daha burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu benim Tarsus’ta üçüncü bulunuşum. Tarsus Yarı Maratonu’nu 2014’te ben kazanmıştım. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer’e bu yarışı organize ettikleri için teşekkürü bir borç bilirim. Yarış alanında buluşacağımız herkese bol şans dilerim” ifadelerini kullandı.  Türkiye Atletizm Federasyonu Mersin Atletizm İl Temsilcisi Halil Oğuz ise maratonda 65 hakemin görev yapacağı bilgisini vererek, Başkan Seçer ve Tarsus halkına teşekkür etti. Başkan Seçer, konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  Akdeniz Gazetesi


 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA
 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2022 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA