Muhtarların yetkileri artırılıyor


Doğrudan vatandaşın demokratik yöntemle seçtiği tek kişinin muhtarlar olduğuna dikkat çeken Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otçu, "Artık muhtarlarımız kendi mahalleleriyle ilgili bir konu olduğunda belediye meclisine çağırılacak. Orada söz alıp konuşabilecek. Ve benim anladığım kadarıyla teklif değişmezse mahallesi hakkında oy kullanabilecek. Bu bence önemli bir şey. Belediye Meclisinde muhtarların da kendi mahallesiyle ilgili olarak katılması, oy kullanması, konuşabilmesi önemli. Bunun dışında özlük haklarıyla ilgili bir değişiklik yapılacak. İzne ayrıldıkları zaman maaşlarda kesinti oluyor. Bu ve buna benzer konular kanunlaşıyor. Sizlerin görev ve sorumlulukları hakkında yenilikler, güncellemeler yapılıyor" dedi.

 

Tarih : 17 Eylül 2021 Cuma 12:44

Hüseyin KIRKGÖZ


Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği’nin üyelerine yönelik bir etkinlik düzenledi. Otantik restaurantta yapılan etkinliğin açılış konuşmasını Tarsus ve Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü, birlik ve beraberlik içinde kentin sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan bir anlayışla hareket ettiklerini ifade etti. Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Genel Mali Sekreteri Ömer Kurnaz yaptığı konuşmada, kendisinin de yıllarca muhtarlık yaptığını belirterek, “Muhtarlar yaşadıkları mahallenin sorunlarının çözümü konusunda gerek mülki idare ve gerekse yerel yöneticilerle sıkı bir diyalog içinde çalışmalarını sürdürürler. Bizler şimdi Ankara’da Türkiye İşçi Emeklileri Derneği genel merkezinde yine Tarsus’umuzun sorunlarının çözümü için mücadele ediyoruz. Hep birlikte Tarsus’umuza faydalı olmaya gayret ediyoruz” dedi. Ankara’da faaliyet gösteren Tarsuslular Derneği Başkanı Semih Özsu ise yaptığı konuşmada, özellikle Ankara’da Üniversitelerde okuyan öğrencilerin kendileriyle irtibata geçerek, derneğimizle işbirliği içinde olmalarını istiyoruz. Tarsuslular Derneği olarak üniversite öğrencilerimize her türlü katkıyı vermek, onların gurbet ellerde yabancılık çekmemeleri için çabalıyoruz” diye konuştu.


 KAYMAKAM OTÇU: "TEK ÇARE AŞI"


Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otçu ise, “Bugün Muhtarlar Derneğimizin düzenlemiş olduğu kahvaltı etkinliği nedeniyle bir araya geldik. Uzun bir süredir bir araya gelmemiştik. Pandemi süreci nedeniyle muhtarlarla olan toplantılarımızı yapmadık, yapamadık. Dolayısıyla uzun bir aradan sonra sizlerle beraber olduğum için, sizleri gördüğüm için ben mutluyum. Bu birlikteliğimiz hayırlara vesile olur diyorum. Şimdi sağlıkla ilgili konuşuluyor, sağlığımıza dikkat etmemiz gerekiyor, özellikle vatandaşlarımızı uyarmamız gerekiyor. Mutlaka aşılarımız olacağız. Mahallelerimizdeki insanları aşı olmaları konusunda teşvik etmemiz gerekiyor. Şu an bu salgını durduracak aşıdan başka çare görünmüyor. Maske, mesafe ve hijyen şartlarına da uymamız gerekiyor. Malum pandemi süreci hem kamusal hem de özel hayatımızı aksattı. Hayat akışımızı değiştirdi. Hayat böyle bir şey, planladığınız gibi olmuyor maalesef. Sözün özü tedbirimizi alalım, kendimiz, sevdiklerimizi koruyalım” ifadelerini kullandı. 


 "KARAR ALMA SÜRECİNCE MUHTARLAR DA OLACAK"


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde  muhtarları ilgilendiren, görevlerini ilgilendiren bir teklifin görüşüleceğinin altını çien Otçu, "Mahalelerde yaşayan vatandaşları etkileyecek bir karar alıyorsanız mutlaka muhtarlarımızı da çağırın, onun bilgisine veya önerisine bir şekilde kulak verin demiştim. Bu durum kanuni bir düzenlemeye kavuşuyor. Özellikle malum belediyeler, belediye meclisleri mahallelerle ilgili, mahallelerdeki bir takım yatırımlarla ilgili kararlar alıyorlar. Yasa teklifi yasalaştığı takdirde ki ben yasalaşacağını düşünüyorum. Artık muhtarlarımız kendi mahalleleriyle ilgili bir konu olduğunda belediye meclisine çağırılacak. Orada söz alıp konuşabilecek. Ve benim anladığım kadarıyla teklif değişmezse mahallesi hakkında oy kullanabilecek. Bu bence önemli bir şey. Belediye Meclisinde muhtarların da kendi mahallesiyle ilgili olarak katılması, oy kullanması, konuşabilmesi önemli. Bunun dışında özlük haklarıyla ilgili bir değişiklik yapılacak. İzne ayrıldıkları zaman maaşlarda kesinti oluyor. Bu ve buna benzer konular kanunlaşıyor. Sizlerin görev ve sorumlulukları hakkında yenilikler, güncellemeler yapılıyor. Biz şunu başından beri söylüyoruz, muhtar demokrasi için, demokratik hayat için çok önemli bir kişi. Şu anda bizim sistemimizde doğrudan vatandaş tarafından seçilen tek seçilmiş kişi. Burada herhangi bir parti aday göstermiyor, herhangi bir prosedürü yok, muhtar kendi aday olduğu gibi vatandaş aday olmasa bile birini seçebiliyor. Dolayısıyla demokrasinin gerçek anlamda yerini bulduğu, anlamını bulduğu bir kurum. Yani doğrudan vatandaşın demokratik yöntemle seçtiği bir kişi. Muhtar önemli, bu önemli kişinin de görevini, yetkisini ve sorumluluğunu anlamalıdır. Muhtarlar köprü vazifesi görüyor, mahalle halkının sorunlarını dile getiriyor ve istiyor. Bunun dışında da bir yetki ve sorumluluğu yok. İstiyoruz ki bu yetki ve sorumluluğunun biraz daha artırılmasıdır. Halkın içerisinde bulunan, halkın sorunlarını bu kadar bilen ve yaşayan birinin görev, yetki ve sorumluluğunun biraz daha artırılmasında fayda var” dedi. 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA