Kamu çalışanları açlığa mahkum edildi


Kamu çalışanları ve emeklilerin sorunlarını meclis gündemine taşıyan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, açlık sınırının 2 bin 903 TL, yoksulluk sınırının 9 bin 457 TL’ye dayandığı bir süreçte hayat pahalılığı ve adaletsiz vergi düzeni, kamu çalışanlarının belini büktüğünü ifade ederek, "Uzaktan çalışma ile birçok ek ödemenin kesildiği, sözleşmeli çalışmanın yaygınlaştığı bir dönemde yapılan bu teklifle memur ve memur emeklileri aileleri ile birlikte açlığa, yoksulluğa ve sefalete terk edilmişlerdir" dedi.

 

Tarih : 31 Ağustos 2021 Salı 13:03

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, kamu çalışanları ve emeklilerin sorunlarını meclis gündemine taşıdı. HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili TBMM Başkanlığına bir araştırma önergesi verdi. HDP'li Turan, kamu emekçilerinin ve emeklilerinin ekonomik şartlarının düzeltilmesi, çalışanların grev hakkının yasal güvence altına alınması, sendikal hak ve özgürlüklerin önünün açılması, konfederasyon ve sendikaların demokratik bir şekilde temsiline imkân tanıyan evrensel anlamda gerçek bir toplu sözleşme sisteminin düzenlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasını talep etti.

 

"VATANDAŞLARIN ALEYHİNE İŞLİYOR"


Kamu hizmetleri alanının, iktidarın yıllardır uyguladığı neo liberal politikalarla toplumun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçi sınıfların, dar gelirli vatandaşların aleyhine olacak şekilde dönüştürüldüğünü iddia eden Turan, "Kamuda yaklaşık olarak 3,5 milyon kamu emekçisi çalışmakta 2 milyon kişi ise emeklidir. Çalışanların ve emeklilerin aileleri de katıldığında 20 milyonluk geniş bir kitlenin geleceğini doğrudan ilgilendiren “toplu sözleşme” görüşmeleri geçtiğimiz günlerde mutabakatla sona ermiştir. İçinden geçtiğimiz ekonomik kriz koşullarında 2022 ve 2023’te yapılacak zam oranları belirlenmiştir. Buna göre; 6’ncı Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde 2022 yılı birinci altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 7, 2023 yılı için ise ilk altı ay için yüzde 8 ve ikinci altı ay için yüzde 6 olarak netleşmiştir" ifadelerini kullandı. 


"PAHALILIK KAMU ÇALIŞANLARININ BELİNİ BÜKTÜ"


Açlık sınırının 2 bin 903 TL, yoksulluk sınırının 9 bin 457 TL’ye dayandığı bir süreçte hayat pahalılığı ve adaletsiz vergi düzeni, kamu çalışanlarının belini büktüğünün altını çizen Turan, "Uzaktan çalışma ile birçok ek ödemenin kesildiği, sözleşmeli çalışmanın yaygınlaştığı bir dönemde yapılan bu teklifle memur ve memur emeklileri aileleri ile birlikte açlığa, yoksulluğa ve sefalete terk edilmişlerdir. Bunun yanında 25 Ağustos 2021’de Resmi Gazete ‘de yayınlanan Toplu Sözleşmede yüzde 1 üyesi olmayan sendikaların üyeleri adeta cezalandırılmış, 23. maddeye göre toplu sözleşme ikramiyesinden sadece kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki kamu görevlisi sayısının en az yüzde 18'den fazlasını üye kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlileri yararlanması sağlanmıştır. Sendika üyesi olmayan ve 4688 sayılı yasaya göre sendika üyesi olması yasaklanmış bulunan toplamda en az 1 milyon 800 bin kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisi hak gaspına uğramıştır. Diğer yandan enflasyon rakamlarına TÜİK tarafından adeta ayar çekilmektedir. TÜİK verilerinde temmuz ayında yıllık enflasyon oranının yüzde 18,95’e çıktığı açıklanırken Enflasyon Araştırma Grubunun (ENAG) hesaplamalarına göre ise sadece Ocak-Temmuz döneminde enflasyon oranının yüzde 25,14 olduğu, gerçek enflasyonun ise yüzde 40’ın üzerinde seyrettiği belirtilmektedir" dedi. 


"YASADA GREV HAKKI YOK"


ILO sözleşmelerinde ve bunlara dayanan AİHM kararlarında toplu pazarlık ve grev hakkı sendika özgürlüğünün ayrılmaz parçaları olarak değerlendirmesine rağmen 4688 sayılı yasada grev hakkı tanınmadığına dikkat çeken HDP'li Turan, önergesinde şu ifadelere yer verdi: "Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık olduğu taktirde grevi değil de kararın uluslararası çalışma hukukunda sadece uzlaştırıcı görevi olduğu bilinen çoğunluğu hükümet tarafından belirlenen Kamu Hakem Heyetinin yetkili kılınması, sözleşmenin sadece iki yılda bir yapılması, kapsam olarak sadece ekonomik hakların görüşülüyor olması ve taraflarının kimlerden oluştuğuna bakıldığında bu düzenlemenin uluslararası sözleşmelerde tanımı yapılan toplu sözleşme ile ilgisi olmadığı görülmektedir. Toplu sözleşmede görüşmeye katılan tarafların eşit şartlarda olmadığı bir görüşmeden çıkacak sonucun kamu emekçilerinin beklentilerini karşılamayacağı da aşikardır. Kamu çalışanları ile kamu emeklilerinin ortak ekonomik, sosyal, demokratik, özlük ve mesleki hak ve çıkarlarını temel alan; iktidarın hem işveren olarak tarafı hem hakemi olmadığı; insanca yaşamaya yetecek bir ücret, temel gelir güvencesi, güvenceli istihdam, güvenli gelecek, demokratik, adil bir çalışma yaşamı; başta ILO sözleşmeleri olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir Toplu Pazarlık Sözleşme Sisteminin hayata geçirilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması elzemdir.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA