Akdeniz’de ‘Kentsel Dönüşüm’ gerilimi


Çay Mahallesi’nde; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında protokol imzalamak için Başkan Mustafa Gültak’a yetki verilmesini içeren komisyon raporları görüşüldü. Meclis üyelerinin; Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin değerlendirme ve tartışmaları sonucu, komisyona 1 ay ek süre daha verilmesi oybirliğiyle kabul edilirken, Cumhur İttifakı meclis üyeleriyle HDP’li meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı. HDP’li Ali Tanrıverdi’nin ‘AKP Çay ve Çilek Mahallesi’ni insansızlaştırıyor’ sözlerine tepki gösteren AK Partili Aysel Mavioğlu “O mahallede büyüyen, sosyo ekonomik durumu iyileşince Mezitli ve Yenişehir’e taşınan kişiler var. Biz zorla kepenk kapattırmadık, kimseye baskı yapmadık” diye konuştu.

 

Tarih : 1 Mart 2021 Pazartesi 13:55

Adem GÜNEŞ

 

Akdeniz Belediye Meclisi, Mart ayı birinci birleşimini; M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Toplantıda, bir takım gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.  Belediye konferans salonunda yoklama ile başlayan toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile sürdü. Önergelerin alınmasından sonra önceki toplantının birleşim tutanak özeti kabul edildi. Meclis’te; Akdeniz sınırlarında, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarca yapılacak kazılarda, Valiliği veya Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerinden, “İlgili Makama; ayni ve nakdi yardımlardan faydalanmaktadır” şeklinde resmi bir yazı  ibraz etmeleri halinde, kazı ruhsatlarından ücret alınmamasıyla ilgili teklif oybirliği ile komisyonlara havale edildi.

 

 “HİZMET, PROJE VE ÇALIŞMALARDA SIKINTI OLMAYACAK”

Kırsal mahalleler düzenlemesi için komisyonlara için ek süre verildi Toplantıda; Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren; Akdeniz ilçe sınırlarında olup kanun maddesinde belirtilen özellikleri taşıyan mahallelerin, ‘kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan’ tanımlanmasını içeren raporlar da görüşüldü. Kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan statüsüne kavuşacak bölgelere bazı avantaj ve muafiyetler sağlayan düzenleme ile ilgili komisyon raporları, 1 ay ek süre daha verilerek oybirliğiyle kabul edildi.  Meclis üyelerinin soruları üzerine, yasal düzenleme ile ilgili bir değerlendirme yapan Başkan Gültak; köy ve kırsal yaşama büyük önem verdiğinin altını çizdi. Başkan Gültak; “Bizler seçimle geliyoruz. Dolayısıyla herkesin oyunu alarak buraya geliyoruz ve herkese hizmet etme sözü veriyoruz. Bu düzenleme ile hiçbir bölgeyi kaderine terk etmiyoruz. Buradaki amaç, büyükşehir yasası ile birlikte halen köy olan, köy olarak kalmasını da ben şahsen itiyorum, o doğallı, şirinliği ve güzelli ile öyle kalsınlar. Her yer mahalle olmamalı. Her yerde sanayi, ticaret alanı olacak diye bir şey de yok. Köy ve kırsal hayatını çok önemsiyorum. Tabi biz her yere hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

“KIRSAL BÖLGELERİN DEZAVANTAJI AVANTAJA DÖNÜŞECEK”

Cumhurbaşkanlığının amacının, kırsalda yaşayan insanlara fayda sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Gültak, “Kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımızın dezavantajlarını avantaja dönüştürecek bir yasadır. Örneğin, bu insanlarımız emlak ve benzeri vergiler ödemek zorunda kalmasınlar gibi. Hizmet götürmemek diye bir durum asla olamaz. Sanayileşme veya imarlaşma ile köylerin ortadan kaldırılması durumu da yok. Hayvancılığı, tarımı ve turizmi önemsiyor, köylerimizde bunun altyapısını da oluşturuyoruz. Vatandaşlarımızın hiçbir kaygısı olmasın. Hizmetlerin sunulması noktasında sıkıntı çıkmayacak” diye konuştu.

TOKİ İLE PROTOKOL YETKİSİ İÇİN KOMİSYONA 1 AY EK SÜRE VERİLDİ

Çay Mahallesi’nde; Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında protokol imzalamak için Başkan Mustafa Gültak’a yetki verilmesini içeren komisyon raporları görüşüldü. Meclis üyelerinin; Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne ilişkin değerlendirme ve tartışmaları sonucu, komisyona 1 ay ek süre daha verilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Akdeniz Belediye Meclisi’nde TOKİ’nin yapacağı kentsel dönüşüm konusu görüşülürken HDP’li meclis üyeleriyle AK Partili meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı. HDP’li meclis üyeleri, projeyle ilgili halkın endişelerinin olduğunu, hak sahiplerinin borçlandırılması konusunun net olmadığını belirterek yetkiyi vermek istemedi. Bazı HDP’li meclis üyeleri proje ile Çay Mahallesi’nin insansızlaştırılacağını da iddia etti. AK Partili Aysel Mavioğlu da konu üzerine söz alarak insansızlaştırma iddiasına tepki gösterdi.  Mavioğlu “O mahallede büyüyen, sosyo ekonomik durumu iyileşince Mezitli ve Yenişehir’e taşınan kişiler var. Biz zorla kepenk kapattırmadık, kimseye baskı yapmadık” diye konuştu. AK Partili Mavioğlu ile HDP’li Bedriye Kuş arasında bu sırada karşılıklı bağırışmalar yaşandı. İki meclis üyeleri birbirlerine “Kes sesini” diye bağırırken AKP’li belediye başkanı Mustafa Gültak, “PKK terör örgütü müdür arkadaşlar. Bence PKK terör örgütüdür. Bütün dünyanın terör örgütü ilan ettiği bir örgüte terör örgütü diyorum. Siz diyemiyorsunuz ama ben diyorum. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz” dedi. Başkan Gültak’ın sözleri üzerine diğer meclis üyeleri de tartışmaya dahil oldu. Tartışmalar sonunda CHP’li üyelerden Başkan Gültak’ın uslübuna yönelik eleştiriler geldi. Başkan Gültak meclis oturumun sonunda “Hepimiz kardeşiz” derken HDP’li meclis üyesi Özgür Çağlar ise, “Önce bölüyorsunuz sonra kardeşiz diyorsunuz. Bu mecliste önce tokat yiyoruz, sonra kardeşiz diyorsunuz. Böyle kardeşlik olmaz” dedi. Çay Barış ve Bahçe mahalleleri kentsel dönüşüm projelerine ilişkin bir değerlendirme yapan Başkan Mustafa Gültak; kentsel dönüşümün Mersin’de kaçınılmaz bir gerçeklik olduğunun altını çizdi. Özellikle ömrünü tamamlamış eski yapıların, olası bir deprem ile yıkılabileceğini kaydeden Başkan Gültak; “Daha dayanıklı, güçlü ve her yönüyle çağdaş, güvenli ve modern konutlarda yaşamak tüm insanlarımızın hakkıdır. Şu anda Çay Mahallesi’nde yerinde değerlendirme ve tespit çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar bittiğinde de insanlarımızı davet edip görüşmeler yapacağız. Elbette kendi hayatları ve gelecekleri ile ilgili son kararı, Çay Mahallesi’nde yaşayan insanlarımıza bırakacağız. Bu şehrin modern bir şehir olmasını istiyorsak; parkının ve bahçesinin olmasını, yollarının yol, pazarlarının Pazar gibi olmasını istiyorsak bu şehri dönüştürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

AKDENİZ BELEDİYESİ SICAK ASFALT TESİSİNİ KURUYOR

Meclis’te; Konya Büyükşehir Belediyesi Kardeş Belediye Protokolü kapsamında, Akdeniz Belediyesi tarafından yeni kurulacak sıcak asfalt sathi kaplama tesisi ve yol asfalt çalışmalarında kullanılmak amacıyla hibe edilecek araç ve gereçlere ilişkin önerge de görüşüldü. Önerge, Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.  Kurulacak tesisin yerine ilişkin bir soru üzerine bilgi veren Başkan Gültak; “Akdeniz Belediyesi asfalt üretim tesisi için; Organize Sanayi Bölgesi’nin alt tarafında bir bölgede, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden; Milli Emlak aracılığıyla takas yoluyla bir yer alacağız. Kuracağımız asfalt üretim tesisi, kesinlikle yerleşim yerlerine uzak bir bölgede yer alacak” diye konuştu.

Bir sonraki toplantının, 5 Mart Cuma günü saat 10:00’da yapılmasının açıklanmasından sonra Meclis toplantısı sona erdi.

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA