Çiftçilerin topraklarını ellerinden almayın!


CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel tarım yaptıkları toprakların açık ihale ile satışa çıkartılması sebebiyel mağdur olan çiftçileri TBMM gündemine taşıdı. Gökçel, çiftçilerin tarım yaptıkları toprakların yeniden çiftçilere tahsis edilmesini talep etti.

 

Tarih : 26 Şubat 2021 Cuma 13:29

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Mersin ve Türkiye genelinde hazine arazisinde tarım yapan çiftçilerin sorunlarını dile getirdi. Gökçel, hazineye ait tarım arazilerinin 49 yıllığına açık ihaleye çıkartıldığını belirterek, tarımsal üretim yapan çiftçilerin ağır şartlar sebebiyle bu tarım arazilerini kiralayamadıklarını ifade etti.

“DERHÂL BU UYGULAMAYA SON VERİLMELİ”

 Gökçel, “Mersin'imizin Anamur, Aydıncık, Bozyazı ve diğer ilçelerinde çiftçilerimiz, hazine arazisi üzerinde işgaliye ve kira ücretlerini ödeyerek tarımsal üretim yapıyorlardı. Bu arazileri çiftçilerimizin ataları da kullanıyordu. Yıllardır çiftçilerimizin tarım yaptıkları bu araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kırk dokuz yıllığına, açık ihale usulüyle kiraya veriliyor. Şartnameler o kadar ağır ki araziyi kullanan çiftçilerimizin o araziyi kiralamasına imkân yok. Derhâl bu uygulamaya son verilmeli” dedi. CHP’li Gökçel Mersinli çiftçilerin sorunu haline gelen hazine arazilerinin açık ihaleyle kiralanmasına yönelik TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bu uygulamanın büyük mağduriyetler ortaya çıkardığını kaydetti. Gökçel uygulamanın son bulmasını talep ederek, çiftçilerin topraklarının ellerinden alınmaması çağrısında bulundu. Gökçel konuşmasına, “Çiftçilerimizin, atalarından kalan bu arazileri kullanmasının önünü açmalısınız. Anamur, Aydıncık ve Bozyazı'daki çiftçilerimizin yıllardır tarım yaptıkları toprakları ellerinden almayın” diye son verdi.

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA