Kamulaştırma kararını gözden geçirin!


Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Davultepe Mahallesi’ndeki tarım alanının acil kamulaştırılması kararını meclis gündemine taşıyan HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, “Bahsi geçen yerlerdeki acele kamulaştırma kararının verilmesinin gerekçeleri nelerdir? Bölgedeki bahçe sahipleri ve Mersin’in ekolojisi olumsuz yönde etkileneceğinden kararı tekrardan gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz? 05.01.2021 tarihli ve 3362 sayılı aldığınız Cumhurbaşkanı kararının yeniden düzenlenmesi için bahçe sahipleri ile temasa geçmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

 

Tarih : 8 Şubat 2021 Pazartesi 13:02

Haber Merkezi

 

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin Davultepe'deki tarım alanının acil kamulaştırılması kararını meclis gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

 

“ŞAİBE VAR”

 

Rıdvan Turan önergesinde “05.01.2021 tarihli ve 3362 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Mersin ili, Mezitli ilçesi, Davultepe mahallesi içerisinde yer alan yaklaşık 400 dönümlük birinci derece tarım arazisinin acele kamulaştırılmasına karar verilmiştir. Fakat Davultepe mahallesindeki çiftçiler, atalarından miras kalan topraklar üzerinde tarım yaparak geçimlerini sağlamaya çalışmakta ve bu karara tepki göstermektedir. Buradaki çiftçiler, kamulaştırma kararının tapulu topraklar üzerindeki tasarruf hakkının dikkate alınmadan verildiğini belirtmektedir. Çiftçiler, tarım arazisi dışında yerler olmasına rağmen, binlerce narenciye ağacının kesilmesiyle sonuçlanacak kararın verilmesine anlam verememektedir. Çünkü çiftçiler ürettikleri narenciyeleri ihraç ederek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi başkanı ve yöneticilerinin Mezitli ilçesi ve Mersin Büyükşehir meclis üyeleri olarak kendi sektörlerine ilişkin karar almaları 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 27.maddesi ile çelişmektedir. 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 27. Maddesine göre; “belediye başkanı ve meclis üyeleri, münhasıran kendileri, ikinci derece dahil kan ve kayın hısımları ve evlatlıkları ile ilgili işlerin görüşüldüğü meclis toplantılarına katılamazlar” Fakat Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Mezitli Küçük Sanayi Sitesi için tahsis edilen yer için alınan kararda Mezitli Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi, başkanı ve yöneticilerin rolü olduğu iddia edilmektedir” dedi.

 

“BAHÇE SAHİPLERİ İLE TEMASA GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

 

Mersin’in Davultepe mahallesinde kurulması planlanan Mezitli Küçük Sanayi Sitesi ile ekolojik yaşam yok olacağını ve yaklaşık 400 dönümlük narenciye bahçesindeki binlerce ağacın kesileceğine dikkat çeken Turan, “Alınan kararın elle tutulur hiçbir yanı yoktur. Kaldı ki Davultepe mahalle sakinleri, alınan kararın belli rant odaklarına hizmet ettiğini düşünmektedir. Çünkü kararlar, gizli bir şekilde ve bürokratik ilişkilerle mahalle sakinleri bilgilendirilmeden alınmıştır. Bahçeler, geçen sürede, tarım entegre bölgesinden çıkartılarak kent servis alanı olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla hem Cumhurbaşkanlığı tarafından hem de Mersin Büyükşehir Meclisi tarafından Davultepe mahallesindeki yaklaşık 400 dönümlük arazinin tarım entegre bölgesinden çıkartılması kararının bahçe sahiplerinin görüşü alınarak yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bahsi geçen bölgedeki bahçeler üzerinden rant elde etmek isteyenlerin ortaya çıkarılması ve haklarında soruşturma açılması ise bir zorunluluktur” ifadelerini kullandı.  Turan önergesinde şu sorulara yer verdi: Bahsi geçen yerlerdeki acele kamulaştırma kararının verilmesinin gerekçeleri nelerdir? Bölgedeki bahçe sahipleri ve Mersin’in ekolojisi olumsuz yönde etkileneceğinden kararı tekrardan gözden geçirmeyi düşünüyor musunuz? 05.01.2021 tarihli ve 3362 sayılı aldığınız Cumhurbaşkanı kararının yeniden düzenlenmesi için bahçe sahipleri ile temasa geçmeyi düşünüyor musunuz?”

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA