ÇEMBER ÇOK DARALDI!


Vaka sayılarının yüzde 100 artı gösterdiği Mersin’de salgın riskinin çok ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Çember artık çok daraldı. Bu işin şakası yok. Salgın artık her an karşımıza çıkabilir. Her yerde farkındalık yaratmamız, tehlikeyi anlatmamız gerekiyor. Hastalık, 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda da ölümcül olabiliyor. Son olarak meclis üyemiz Aysel Mavioğlu koronavirüse yakalandı. Herkesin, hepimizin çok dikkat etmesi, kurallara uyması gerekiyor. Maske, mesafe ve hijyenin önemine dikkat edelim. İnsan sağlığı kadar önemli hiçbir şey yok. Lütfen sağlığımıza çok dikkat edelim” dedi.

 

Tarih : 1 Aralık 2020 Salı 15:09

Adem GÜNEŞ

Akdeniz Belediye Meclisi, Gültak Başkanlığı’nda Aralık ayı toplantısı birinci oturumunu gerçekleştirdi. Açılış ve yoklamanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden toplantı, Meclise sunulan önergelerle devam etti.  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Meclis üyeleri, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla meclis toplantısı sırasında turuncu maskeler taktı. Başkan Gültak; “Kadınların her zaman yanındayız. Onlara kalkan eller kırılsın. Yeni kanun ve düzenlemelerle birlikte kadınlara yapılan şiddet ve eziyetin sona ermesini diliyorum” dedi.

“ÇEMBER ÇOK DARALDI, BU İŞİN ŞAKASI YOK”

Konuşmasında; Koronavirüs salgınına da dikkat çeken Başkan Gültak, virüsün her geçen gün daha da yayıldığına işaret ederek; “Akdeniz Belediyesi olarak bizler de tedbirlerimizi arttırıyoruz. Hükümetimiz de tabi yeni tedbirler aldı. Çember artık çok daraldı. Bu işin şakası yok. Salgın artık her an karşımıza çıkabilir. Her yerde farkındalık yaratmamız, tehlikeyi anlatmamız gerekiyor. Hastalık, 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda da ölümcül olabiliyor. Son olarak meclis üyemiz Aysel Mavioğlu koronavirüse yakalandı. Covid olan belediye meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza da geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum. Herkesin, hepimizin çok dikkat etmesi, kurallara uyması gerekiyor. Maske, mesafe ve hijyenin önemine dikkat edelim. İnsan sağlığı kadar önemli hiçbir şey yok. Lütfen sağlığımıza çok dikkat edelim. Belediye personelimiz arasında testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var ve tedavi görüyorlar. Temaslı olan personellerimiz de evlerinde karantinada.  Sağlığımız çok önemli, lütfen hem kendimiz dikkat edelim hem de çevremizdeki insanları mutlaka uyaralım ve duyarlı olalım” ifadelerini kullandı.

AKDENİZ BELEDİYESİ İLE MEYEM ARASINDA PROTOKOL

Mecliste; tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan kişilerin zorunlu mesleki yeterlilik belgelendirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı akreditasyon belgeli MEYEM’e (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi) 500.000,00 TL (Beşyüzbin Türk Lirası) teminat mektubu verilmesi ve MEYEM ile Akdeniz Belediye Başkanlığı arasında protokol yapılarak, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na sunulması konusunda, Başkan Gültak’a yetki verilmesine ile ilgili teklif de üyelerin oybirliği ile kabul edildi. Akdeniz İlçesi, Bahçe, Barış ve Mahmudiye Mahallelerini kapsayan ve Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen alanın, yaklaşık 27 hektar alanı içeren 1. Bölge Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında hazırlanan İmar Planı teklifini içeren komisyon raporları da görüşülerek, komisyondan geldiği gibi oylanıp oybirliğiyle kabul edildi.

İHTİYACI OLAN OKUL, CAMİ VE KAMU KURUMLARI YENİLENECEK

Meclis’te; Akdeniz sınırlarındaki okul, ibadethane ve benzeri yerlerin bakım, onarım ve tadilat işlerinin (boya, asma tavan, marangoz, kaynak, inşaat, park ve bahçe düzenlemeleri, kilit taşı, karo yapımı, asfalt işleri vs.) yapılması konusunda, 5.000,000 TL’ye kadar protokol imzalama konusunda Başkan Gültak’a yetki verilmesini içeren raporlar görüşüldü. Acil durumlarda bu bütçenin 1 buçuk milyon TL’sinin kullanılması için Başkan Gültak’a oybirliğiyle yetki verildi. Kalan tutarla ilgili olarak da ayrıntılı rapor hazırlanması ve talep gelen kurumların ihtiyacına göre planlanmasıyla ilgili Meclis üyelerine bilgi verilmesi kararı alındı. Mersin’de yaşayan Roman vatandaşların, işe alınmada ve kültürlerini yaşayabilecekleri, ayrıca el emekleriyle elde edilen sanatsal ürünlerini sergileyebilecek bir alan ve yer sağlanmasını içeren Çevre, Eğitim ve Kültür, Kadın Erkek Eşitliği ile Hukuk ve Toplumsal Adalet Komisyon Raporları da oybirliğiyle kabul edildi.  Meclis’te; salgına rağmen aralıksız ve özveriyle çalışan belediye personelinin belirlenip takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi için belediye memurlarına ikramiye ödenmesi, lojistik merkezi kurulması ile imar planı değişiklikleri ve revizyon uygulama imar plan çalışmalarıyla ilgili çeşitli gündem maddelerinin görüşülüp komisyonlara havalesinden sonra, belediyede yapılan atama ve görevlendirmeler hakkında Meclis üyeleri bilgilendirildi. Ardından önergeler okunup komisyonlara havale edildi. Meclis’in 4 Aralık 2020 Cuma günü saat 10:00’da tekrar bir araya gelmesinin karara bağlanmasından sonra toplantı sona erdi.

 

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA