Savunma susmamalı!


Mersin Barosu 96. Kuruluş yıldönümünü kutluyor. Bu kapsamda Mersin Barosu kuruluşunun 96. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenledi. Burada konuşan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin Barosu; demokrat, mücadeleci ve ilerici bir yapısıyla, hukukun üstünlüğü, adalet, barış, kişi hak ve özgürlüklerinden asla taviz vermeden Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yol alarak, 96 yıl tüm karanlıklara fener olmuştur. . Ülkemizin hukuk sistemi ve savunma mesleği, tarihte hiç olmadığı kadar zor bir süreçten geçmektedir. Hukuk böyle gelmedi, böyle gitmeyecek. Cübbemizin devri daimdir. Savunma susarsa, insanca yaşama susarsınız” dedi.

 

Tarih : 1 Aralık 2020 Salı 14:38

Adem GÜNEŞ

Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri ve kurullarda görev alan avukatların katılımıyla Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleşen törende, Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Yeşilboğaz, “1 Aralık 1924 tarihinde kurulan ve cumhuriyetle yaşıt olan Mersin Barosu, tarihi başarılarla dolu, öncü ve örnek bir baro olmuş, o günden bugüne vermiş olduğu hukuk mücadelesi ile ülkenin geleceğine yön vermiş, topluma ve meslektaşlarına sunduğu hizmet ve fiziki imkânlar açısından çok büyük yol kat etmiştir. 96 yıldır ülkeye ve meslektaşlarına meşale olan Mersin Barosu, her geçen gün daha da büyüyen, daha da güçlenen, 3 bine yakın üyesi ile kocaman bir aile olmuştur” ifadelerini kullandı.

“BU KARANLIK ÜLKENİN AYDINLIK YÜZLERİYİZ”

Mersin Barosu’nun demokrat, mücadeleci ve ilerici bir yapısıyla, hukukun üstünlüğü, adalet, barış, kişi hak ve özgürlüklerinden asla taviz vermeden Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yol alarak, 96 yıl tüm karanlıklara fener olduğunu kaydeden Yeşilboğaz, “Bu yapıdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Bu bayrağı devralarak, bu onurlu görevi sürdürmenin onurunu, gururunu yaşıyoruz. Ülkemizin hukuk sistemi ve savunma mesleği, tarihte hiç olmadığı kadar zor bir süreçten geçmektedir. Hukukta keyfiliğin yarattığı ekonomik, siyasi ve toplumsal buhranın bedelini biz hukukçular ve toplum adaletsizlikle ödemektedir. Ülkemizde göstermelik yargı reformuna değil, yargı bağımsızlığına ihtiyaç vardır. Hukukta reform, yargı bağımsızlığıyla gerçekleşir. Siyasetin eli yargıdan çekilmediği sürece, sunulan bütün reformlar kağıt üzerinde kalmaktan öteye gitmeyecektir. Savunmanın bağımsız ve cübbesi düğmesiz temsilcileri olan biz avukatlar, her geçen gün daha da artan sistematik saldırılara maruz kalmaktayız. Barolar dayanışma içerisinde ülkede yaşanan tüm hukuksuzluklara itiraz ettiği için, üstünlerin hukukuna diz çökmediği için siyasi iradenin hedefi haline gelmiştir. Baroları bölerek parçalamaya gücünü kırmaya çalışanlara diyoruz ki; avukatı itibarsızlaştırma, değersizleştirme ve etkisiz kılma hamlelerinize maruz kalsak da, biliniz ki biz barolar ve avukatlar, bu karanlık ülkenin aydınlık yüzleriyiz. Unutmayınız ki,  karanlık her zaman aydınlığa yenilir” dedi.

“CÜBBMİZİN DEVRİ DAİMDİR”

Avukatların ve baroların bu ülkenin adalet çarkı olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Savunmayı susturmak, adaleti susturmaktır. Adalet susarsa, bir gün siz de adalete susarsınız, insanca yaşama susarsınız, özgürlüğe susarsınız, ailenize, sevdiklerinize susarsınız. Adalet lüks değil, zorunlu ihtiyaçtır.  Hukuk böyle gelmedi, böyle gitmeyecek. Cumhuriyetle doğduk, Cumhuriyetle büyüdük. Cumhuriyetle kök salıp, çoraklaşmış adaleti ve hukuku yeniden yeşerteceğiz. Cübbemizin devri daimdir, bu meşale hiç sönmeyecek. Adalet ve hukuk mücadelesinde öncü olan Mersin Barosu’nun kuruluşunun 96. yıldönümünü kutlar, baromuzun başarılarına ve hukuk mücadelesine katkı veren geçmiş dönem tüm baro başkanlarımıza, yönetim kurullarına, diğer kurullarda görev alan ve başarılarımıza destek veren tüm meslektaşlarımıza şahsım ve yönetim kurulu adına teşekkür eder, aramızdan ayrılanları rahmetle anar, saygılarımızı sunarım.”

 

 

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 
  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2021 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA