Yıkılacak mı yıkılmayacak mı?


Mersin Marina’nın geleceğiyle ilgili belirsizlik sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni yapıların tekrar ruhsatlandırıldığı, AVM Yönetimi önce eski imar planını iptal ettirip yeni planı geçen hafta onaylattığı iddia edildi. Buna göre yeni yapılan ek binalar yeni planona eklendi. İptal edilen işletme ruhsatlarının yeni plana uygun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yenilendiği ve yeni planda tüm işletmelerin projeye uygun olarak ruhsatlarını aldığı öne sürüldü.

 

Tarih : 21 Eylül 2020 Pazartesi 14:17

Haber Merkezi

Konuyla ilgili Mersin Marina Yat Limanı’ndan yapılan açıklama şöyle; Bilindiği üzere Mersin Marina Yat Limanının imar planına aykırı olarak inşa edilen genişleme alanları Mersin 2. İdare Mahkemesi’nin 13. 01. 2020 tarih ve 2020/41 sayılı kararı ile Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgelerinin iptali yönünde karar verilmiştir. Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü 16.06.2020 tarihinde mahkeme kararına istinaden daha önce düzenlemiş olduğu tüm ruhsat ve yapı kullanma izin belgelerini 16.09.2020 tarihindeiptal etmiştir. Bu süreç mahkeme kararını yasal olarakuygulamak zorunda olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün; almış olduğu bu kararın bazıçevreler tarafından bir hukuk devleti göstergesi olarak lanse edilmiş olsa da konunun sadece teknik ve yasal süreçten ibaret olduğu açıktır.

SÜREÇİN GERÇEK DURUMU

Marina Yat Limanı Planının onaylanan nazım ve uygulama imar planları mahkeme kararı ile iptal edilmiş daha sonra Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından 02.06.2020 tarihinde Mersin İli Yenişehir İlçesi Marina Yat Limanı Amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notu değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesine ilişkin imar planı değişiklikleri onaylanmış ve 1 ay süre ile askıya çıkartılmıştır. Bu sürece TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak dahil olunmuş, bu kapsamda İKK İmar Komisyonu olarak itiraz metinleri hazırlamış ve TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu adınaMersin Mimarlar Odası ile Adana Şehir Plancıları Odası tarafından 02.06.2020 tarihinde onaylanan imar planlarına itiraz edilmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 02.06.2020 tarihinde onaylanan imar planlarına itiraz eden meslek odalarının itirazları reddedilmiş ancak bugüne kadar itirazlarımızın hangi gerekçelerle reddedildiğine dair resmi yazılar tarafımıza ulaşmamıştır.

SÜREÇ NASIL DEVAM EDECEK

Marina yat limanının 02.06.2020 tarihinde onaylanan yeni planları meslek odalarının itirazlarının reddedilmesi ile birlikte kesinleşmiştir. 16.09.2020 tarihinde iptal edilen yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgelerinin iptal edilmesinin nedeni, tamamen mahkeme kararını yasal yönden yerine getirmektir. İtirazlarımıza rağmen onaylanan imar planlarına göre ise söz konusu yat limanı içerisine inşa edilen kıyı mevzuatına aykırı yapıların yasallaştırılması amaçlanmaktadır. Bu sürecin devamında ise itirazlarımıza rağmen onaylanan ve kesinleşen imar planlarına göre yasal olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yeni ruhsat ve yapı kullanma izin belgeleri düzenleyerek süreci tamamlamaya çalışacaktır.

SÜREÇTE MERSİN İKK TUTUMU

İtirazlarımıza rağmen yasal mevzuata aykırılık içeren Marina Yat Limanının onaylanan ve kesinleşen imar planını, yasal süreçiçerisinde TMMOB Mersin İKK olarak mahkeme sürecine taşıyacak ve söz konusu imar plan kararının iptali için sonuna kadar hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Son günlerde kentimizde özellikle yerel basın ve sosyal medya ortamında yapılanbazı yayın ve paylaşımlarla, sürecin kamu yararı yönünde düzeltildiği zannedilip, mesleki anlamda araştırma yapılmadan verilen beyanlar bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın vergileri ile inşa edilen ve mevcut yönetmeliklere aykırı olarak sürekli genişleyen yat limanı görünümlü alışveriş merkezinin yasallaştırılmasını amaçlayan çabalara karşı sonuna dek hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

 

  Akdeniz Gazetesi
 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA