Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz!


Hükümetin pandemi sürecini iyi yönetemediğini iddia eden Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Ülkemizde bu güne değin resmi rakamlarla yedi bini aşkın insan, 91 sağlık çalışanı, 39 hekim öldü. TTB olarak yaptığımız araştırmalarda bugüne değin açıklanan vaka ve ölüm sayılarının doğru olmadığını ve ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algının yönetildiğini ve pandeminin yönetilememesi nedeniyle sağlık çalışanlarının tükendiği ve öldüğü gerçeği ile karşı karşıyayız” dedi.

 

Tarih : 16 Eylül 2020 Çarşamba 11:12

Necdet TAŞ

Mersin Tabip Odası, koronavirüs salgını sürecinde hayatını kaybeden Hekimler ve sağlık çalışanları anısına eylem düzenledi. Özgür Çocuk Parkında buluşan hekimler sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek için siperlik ve koruyucu elbise giyindi. Sağlık çalışanları adına konuşan ve taleplerini dile getiren Mersin Tabip Odası Başkanı Dr Mehmet Antmen, “Dünya ve ülkemiz altı ay önce ilan edilen Covıd-19 pandemisi ile mücadele ediyor. Ülkemizde bu güne değin resmi rakamlarla yedi bini aşkın insan, 91 sağlık çalışanı, 39 hekim öldü. TTB olarak yaptığımız araştırmalarda bugüne değin açıklanan vaka ve ölüm sayılarının doğru olmadığını ve ülkemizde bir pandemiden ziyade bir algının yönetildiğini ve pandeminin yönetilememesi nedeniyle sağlık çalışanlarının tükendiği ve öldüğü gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu nedenle 14-18 Eylül haftasını, ölen sağlık çalışanları anısına siyah kurdelelerimizi takarak, bugün basın açıklaması yaparak, 17 Eylül Perşembe günü, saat 12.30’da tüm işyerlerimizde bir dakikalık saygı duruşu yaparak geçireceğiz, meslektaşlarımızı ‘Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz’ şiarı ile anacağız” dedi.

“BUGÜNE KADAR Kİ YÖNETİM YETERSİZ”

Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanlara tarihsel sorumluluklarını; yılmadan, her gün hatırlatmaya devam edeceklerinin altını çizen Antmen, “Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 60’dan fazla yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan Covıd-19’dan hayatını kaybediyor.  Covıd-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. Covıd-19 salgın sürecinin bugüne kadarki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz. Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin Covıd-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“COVID-19 İŞBİRLİĞİ VE ORTAK ÇALIŞMA MECLİSİ” OLUŞTURMALI”

TBMM’nin açılmasını beklemeden bütün partilerin Covıd-19 salgını konusunda işbirliği ve  koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapan Antmen, “TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını,  ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın. başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte “Covıd-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi” oluşturmasını talep ediyoruz.  Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, il Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri -köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır” şeklinde konuştu.

“EK SAĞLIK PERSONELİ ATAMASI YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Hekimlerin ve bütün sağlık çalışanlarının ölüm kalım savaşına dönüşen Covıd-19 mücadelesinde yalnız bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarının “Meslek hastalığı” tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istediklerinin altını çizen Antmen, “Yıllardır dillendirdiğimiz ve AKP hükümetlerinin “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile cisimleşen; sağlıkta özelleştirme – performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı milyarlık kiralara neden olan “şehir hastaneleri”nin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı öncelediği görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçları ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir.  “Koruyucu Sağlık Hizmetleri”nin öncelenmesi,  geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir bakışla yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri’nin varlığı ve çalışanları ile birlikte kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmasını ve acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlık personeli ataması yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“SALGIN YAYGINLAŞIYOR”

“Salgının yaygınlaştığı ve uzun süreceğinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz” diyen Antmen, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri - emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz. Bu adımları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların;  suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. COVID-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.”

Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!





 

  Akdeniz Gazetesi




 
  FLAŞ HABER
 

  BASIN İLAN KURUMU İLANLAR

 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün


  SOSYAL MEDYA


 
 

 

 


  

 
 
ANASAYFA BİK İLANLAR İLETİŞİM KÜNYE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
akdenizgazetesi.net © Copyright 2018-2020 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA